International Council for Traditional Music

A Non-Governmental Organization in Formal Consultative Relations with UNESCO

Programme of the 45th ICTM World Conference (11–17 July 2019, Bangkok, Thailand)

Each session in the programme has, in addition to its title, a unique identifier consisting of three components: a Roman numeral, a capital letter, and an Arabic numeral. The Roman numeral refers to the day of the conference (I-VII). The capital letter indicates a particular time period within each day (A=early morning, B=late morning, C=lunchtime, D=early afternoon, E=late afternoon, F=early evening, and G=late evening). The Arabic numeral identifies parallel sessions. As an example, the identifier “IID05” describes the fifth parallel session held on the second day of the conference, in the early afternoon.

Chairs are listed following the session title. Room codes are listed in square brackets following the session title. Organised panels are identified with an asterisk (*) preceding the name of the panel. Plenaries, films, workshops and study group meetings are labelled accordingly.

For a map of the venues please see the conference website: https://www.ictm2019thailand.info/venues

Tan Sooi Beng and Keith Howard (Co-Chairs, Programme Committee)

 

 

Link to printed programme

 

Link to book of abstracts

 


Conference Programme

Wednesday, 10 July 2019

registration [BRK, baromrajakumaree, foyer)
13:00—17:00 Registration Collection of conference materials

Thursday, 11 July 2019

07:15—08:15 Registration/Coffee/Tea [BRK FOYER]

IA Opening Ceremony + Keynote address [LA, chulalongkorn university auditorium]
08:30 Opening Ceremony Welcome Adresseses and Performance, Thailand Ministry of Culture
10:00 Keynote Address: Jarernchai Chonpairot (Mahasarakham University) Transborder Theories and Paradigms in Ethnomusicological Studies of Folk Music: Visions for Mo Lam in Mainland Southeast Asia
11:30—12:00 Tea/Coffee break
IB01 Effects of ICH (Chair: Suraya Agayeva) [302]
12:00 Rachel Harris (SOAS, University of London) Intangible Cultural Heritage in China and Kazakhstan: Revitalizing the Uyghur Meshrep
12:30 Marílio Wane (Universidade Nova de Lisboa) Evaluation of the Safeguarding Action Plan for Timbila
IB02 Narco music (chair: Deise Lucy Oliveira Montardo) [303]
12:00 Helena Simonett (Lucerne University of Applied Sciences and Arts) Popular Music and Mobile Identities: Alternative Definitions of National Belonging
12:30 Cathy Ragland (University of North Texas) Disentangling the Narco from the Corrido: Ethical and Aesthetic Implications of a Cultural Debate
IB03 Appropriation and empowerment (chair: Andrew N. Weintraub) [301]
12:00 Zelma C.M. Badu-Younge (Ohio University) Cultural Appropriation, Cultural Sharing and Ownership Through the Eyes of a Contemporary African Dancer-Choreographer in North America
12:30 Maya O. Brown (University of Pittsburgh) The Black Banjo: On Disseminating Knowledge and Empowering Communities through Old-Time Music
IB04 Changes in church music (Chair: Alexander Rosenblatt) [304]
12:30 Birgitta J. Johnson (University of South Carolina) Before There Were Praise Teams: Praise and Worship in Gospel Music of the Late 20th Century
IB05 Media and Cross-Cultural Studies (chair: Horacio Curti Bethencourt) [401]
12:00 Hideo Daikoku (Keio University), Simon Dixon, Marcus Pearce, Polina Proutskova, Shinya Fujii, Yoichi Kitayama, Peter Harrison, Adrien Ycart, Shoichiro Sato, Meng-Jou Ho, Emmanouil Benetos, Patrick Savage An Empirical Investigation of Cross-cultural Musical Aesthetics
12:30 Jit Gavee (Udon Thani Rajabhat University) Theater Brass Band, the Birth, Role and Significance for Thai Society in Silent Film era 1897 – 1935
IB06 Composition from practice (chair: Richard King) [404]
12:00 Kirk Sullivan (University of Hawaii at Manoa) Processes of Choral Composition and Transmission in the Cook Islands
12:30 Lu Liu , Ivan Zavada (University of Sydney) Sonic Voyage: The Sound of the Pipa
IB07 issues in transcription (chair: Nancy Groce) [504]
12:30 Lauryn Salazar (Texas Tech University) The Transcription of Mariachi Music in the Academy
IB08 Significance of vocables (chair: Jonathan C. Kramer) [312]
12:00 Teoh, Yang Ming (National Taitung University) Expressions of the Inexpressible: Vocables, Mountain Songs and the Social Status of the Indigenous People
12:30 Stephen Ithel Duran (Tokyo University of the Arts) Melodic Inflection of Non-Lexical Syllables in Esoteric Buddhist Chant: A Comparative Approach
IB09 structures and metaphors (chair: Suchada Sowat) [314]
12:00 Filipe de Matos Rocha (Federal University of Rio de Janeiro) Jongo da Serrinha: Analytical Bases for a Ternary Typology
12:30 Beatriz Herrera Corado (Universidad Rafael Land) Through the Convex Lens: Converging Journeys of Contact Improvisation Practitioners
IB10 (*) Performing the Sacred: Religious Music and Performances in Contemporary Taiwan (chair: Ya-Chen Lee) [313]
12:00 Chun-bin Chen (Taipei National University of the Arts) Performing Rituals and Ritualizing Performances: (Re)defining Relationships in Taiwanese Aboriginal Musicals
12:30  Ya Chen Lee (Nanhua University) Construction of Christianity in Local Artistic Practice: Gospel Gezaixi in Contemporary Taiwan
13:00—14:30 Lunch
ID01 (*) Revisiting Global Notions of Genre and Performance in Southeast Asian Traditions (chair: Mayco A. Santaella) [302]
14:30 Mayco A. Santaella (Sunway University) Revisiting "Improvisation": An Analysis of the Extemporaneous Construction of Sonic and Movement Motifs in Island Southeast Asia
15:00 Hafzan Zannie bin  Hamza (Sultan Idris Education University) Dancing, Choreographing, Playing and Performing: Main (play) in Malay folk dance
15:30 Christine May Yong (Wesleyan University) Fusion Wayang Kulit: Challenging Boundaries for Shadow Play in Malaysia
16:00 Raudhatul Jannah (Universitas Gadjah Mada) Space Contest and Political Class Representation of Peddler Music
ID02 (*) Practice-Based Research on Music & Dance Culture for Sustainable Community (chair: Shin Nakagawa) [303]
14:30 Shin Nakagawa (Osaka City University) Reexamination of Traditional Performing Arts as a Key Cultural Resource for Sustainable Community; Beyond Dichotomy of Urban vs. Rural
15:00 Takako Iwasawa (Hokkaido University of Education) Creative Communication and Community Empowerment in Contemporary Thailand
15:30 Nantida Chandransu (Mahidol University), Rewadee Uengpho (Prince of Songkla University) Lost in Spirituality: Participatory Methods for Engaging Local Children in the Revival of Sea Gypsy Songs
16:00 Prapon Kumjim (Chulalongkorn University) Discussant
ID03 (*) Evaluating and Valuing Practice-Based Research in Ethnomusicology (chair: Muriel E SWIJGHUISEN REIGERSBERG) [402]
14:30 Muriel E Swijghuisen Reigersberg (University of Sydney) Is it Research and Does it Matter? Exploring Definitions of Value around Applied Ethnomusicology and Practice Research
15:00 Aaron Corn (The University of Adelaide) Can ((non-)European) Musicians Think? Deexceptionalising Performative Practice as a Research Modality
15:30 Simon McKerrell (Newcastle University) Ethnomusicological Practice Research and Interdisciplinary Research in the UK
ID04 Experience and migration (chair: Anda Beitane) [403]
14:30 Thomas Solomon (University of Bergen) Reflections on Music and Exile: Experience, Aesthetics, and the Present-absence
15:00 Leonor Xóchitl Pérez (independent scholar) From Bracero to Mariachi Catalyst: The Migration of Jesus Sanchez and the Launch of the American School Mariachi Movement
15:30 Sashar Zarif-Ravanbakhsh (York University) Dimesions of an Experience: a Nomad-ology of Memories and Movements through Times and Places
 
ID05 Building sustainable communities I (chair: Huib Schippers) [301]
14:30 Jerry Rutsate (Great Zimbabwe University) Youths Capturing Elusive Peace through Musical Arts: Africa Musical Arts Charitable Centre Trust Intervention with Masvingo City Street Children
15:00 Roberta R. King (Fuller Seminary) Welcoming New Neighbors: The Dynamics of Building Sustainable Communities through Music Performance
15:30 Edwin E. Porras (University of California) Yo Saqué la Conga y la Guardé: Community Building among Neighborhood Conga Ensembles in Santiago, Cuba
16:00 Tanja Halužan (Institute of Ethnology and Folklore Research Zagreb) Between Traditional Models and Actual Practices: The Case of Wedding Music in Zagreb Area and the Issue of its Sustainability
ID06 Deconstructing gender perceptions (chair: Urmimala Sarkar Munsi) [304]
14:30 Luo Ai Mei (Asia Culture Centre, South Korea) Popular Songs and Changing Notions of Hakka Womanhood in Taiwan
15:00 James M. Reddan (Western Oregon University) Changing the Culture of the Choir: Inclusion, Cohesion, and Equality
15:30 Sanchai Uaesilapa (Chulalongkorn University) Composing Traditional Solo Performance of Princess Palalertlaksanavalai: Deconstruction of Gender Perceptions in Thai Traditional Storytelling.
16:00 Urmimala Sarkar Munsi (Jawaharlal Nehru University) Dancing “Oriental” Masculinity: Uday Shankar (1900 - 1977) and His Experiments in Modern Dance
ID07 East Asian performance practice (chair: Wang Ying-Fen) [401]
14:30 Andrea Giolai (International Research Center for Japanese Studies) Sounding Out History. Performers’ Approaches to the Reconstruction of Japanese Gagaku Music
15:00 Horacio Curti Bethencourt (Universidade de Aveiro) Sound Aesthetics in Japanese Hōgaku. Arts-based Research through Music, Dance and Audio-visual
15:30 Lin, Shih-Chia (National Taiwan University) An Examination of the Theory from QinZhi by Modal Analysis of the Versions of the Qin Piece QiaoGe: Theoretical Construction and Practical Development
16:00 Ng, Kwok-wai (Education University of Hong Kong) Presence of Notation; Absence of Music: Some New Perspectives on the Study of Historical Tōgaku Notations
ID08 (*) Musical Cognition as Cultural Knowledge in Yodeling of Northeastern Switzerland (chair: Raymond Ammann) [404]
14:30 Raymond Ammann (Hochschule Luzern) Memorization and Oral Tradition in Yodeling: Explanations through Mnemonic Systems?
15:00 Andrea Kammermann (Lucerne University of Applied Sciences and Arts) Differentiation and Recalling of Yodel Melodies by Lead Singers
15:30 Yannick Wey (Lucerne University of Applied Sciences and Arts) Gradhäbe: Accompanying Yodeling Voices Relying on Formal Awareness and Embodiment
ID09 Research paradigms and approaches (chair: Susanne Fürniss) [504]
14:30 Alexander Rosenblatt (Zefat Academic College) Christian Music in Jerusalem: Documentation, Research, and Cross-Cultural Realities
15:00 Matěj Kratochvíl (Czech Academy of Sciences) Local Research and Global Politics. Ethnomusicological Research of Mining Communities in Former Czechoslovakia
15:30 Paschal Yao Younge (Ohio University) Traditional African Music is a Total Work of Art: The Interdisciplinarity of the Musical Arts of Ghana
16:00 Sylvie Le Bomin (Muséum National d'Histoire Naturelle, France) What Tools, Which Method to Study the Links between Conception and Performance of Xylophone Music in Central Africa
ID10 Songs and lyrics (chair: Alison Arnold) [601]
14:30 Grijda Spiri (University of California, Santa Cruz) Women’s Role in Preserving Lament Songs in the Villages of Gjirokastër, Albania
15:00 Surama Bera (Sidho- Kanho Birsha University) Reconceptualising Jhumur Song Lyrics of Purulia: Songs of Resistance and Revolt
15:30 li Ping (JiangHan University) Research on Textual Patterns of Wuxi Xuanjuan and Narrative Singing Practices
16:00 Eshantha Peiris (University of British Columbia) Text-Music Relationships in Un-texted Music of the Sri Lankan “Up-Country” Tradition
 
16:30-
17:00
 
Tea/Coffee break
IG Concert and welcome reception [SPK, Sala prakeaw]
18:00   Reception and Mo Lam Concert by All-Thidsa. Sponsored by The James H.W. Thompson Foundation and Office of Arts and Culture, Chulalongkorn University

Friday, 12 July 2019

IIA01 Roundtable—Developing Choreomusicology (chair: kendra stepputat) [302]
09:00
Panellists

Kendra Stepputat (University of Music and Performing Arts Graz), Elina Seye (University of Helsinki), Colin Quigley (University of Limerick), Siri Mæland (The Norwegian Centre for Traditional Music and Dance)

IIA02 Roundtable—Music Advocacy, Community Collaborations, and Contemporary Identity Politics (chair: christi-anne castro) [303]
09:00 Panellists Christi-Anne Castro (University of Michigan), Jesse A. Johnston (Library of Congress, USA), Kathleen Hood (University of California, Los Angeles), James McNally (University of Michigan)
IIA03 (*) Sixty years of musical exchange between Bangkok and Los Angeles: Luang Pradithphairoh, David Morton, and their UCLA legacy (chair: Supeena Insee Adler) [402]
09:00 Helen Rees  and Supeena Insee Adler (University of California, Los Angeles) UCLA's 1960s Acquisition of Thai Musical Instruments: Stories from the Archives
09:30 Anant Narkkong (Silpakorn University) Distant Voices, Still Lives: Six Decades of David Morton's Contributions to the Study of Thai Traditional Music (1959-2019)
10:00 Supeena Insee Adler (University of California, Los Angeles) The Journeys of the Thai Musical Instrument Collection at UCLA: the Restoration and Teaching Process since 2015
IIA04 (*) The Animal Within: Exploring Ecologies of Human and Animal Relations in the Performing Arts of Southeast Asia, I (chair: Marie-Pierre Lissoir) [403]
09:00 Marie-Pierre Lissoir (Traditional Arts and Ethnology Centre, Lao PDR) Performing the Natural and Supernatural in the Luang Prabang Cult of Naga
09:30 Matthew Constancio Maglana Santamaria (University of the Philippines Diliman) Value Allocation and Collective Identity through the Philippine Corrido Adarna
10:00 Patricia Hardwick (Hofstra University) The Horsemen of Singapore: Animals Within and Malay Identity Politics in an Animate Urban Jungle
IIA05 Building sustainable communities 2 (chair: Alexander M. Cannon) [301]
09:00 Juliette O'Brien (French International School) Transcending Boundaries: The Power of Dance
09:30 Florian Carl (University of Cape Coast) Musical Sustainability and Cultural Policy in Ghana: The Role of Digital Ethnomusicology
10:00 Liu, Rong (China Conservatory of Music) The Construction of Musical Culture in Public Space: Concept Transformation of the Protection of Intangible Cultural Heritage
IIA06 Crossborder studies (chair: jacqueline pugh-kitingan) [304]
09:00 Gabriela Petrovic (University of Vienna) Music and Islam: Religious Vocal Music through the Example of Muslims in Bosnia and Herzegovina
09:30 Xin Xu (Shanghai Conservatory) Frontier as Centre: A Study of the Music of Cross-Border Ethnic Groups in China
10:00 Ikbal Hamzaoui (Universite de Tunis) When the Tunisian Guembri Meets the Mexican Leona
IIA07 Diasporic music nationalism (chair: Miguel Angel Garcia) [401]
09:00 Mark E. Perry (Oklahoma State University) Nostalgia and the Catalan Havanera
09:30 Budhaditya Bhattacharyya (SOAS, University of London) Politics of Music and Music of Politics— Anti-racism and "Bengali" Nationalism in London through "Bengali" music
10:00 Kristina Nielsen (Southern Methodist University) Transfigurations of Music Nationalism among Aztec Musicians
IIA08 (*) Listen!the body on stage is yelling !  Three cases of exploring the relationship between the body posture and the construction of musical subject (chair: puyol shih) [404]
09:00 Puyol Shih (Wuhan Conservatory of Music) Studying the Informal Learning Tradition of Rock Musicians from the Live Performance of Guitarist Joe Satriani
09:30 Mingjia Zhang (Wuhan Conservatory of Music) Studying the Ecological Crisis of Chinese Traditional Music from the Change of Body Gestures in the Tujia
10:00 Yixin Cao (Wuhan Conservatory of Music) Studying the Cultural Identity of World Musicians from the Recordings of the World Music Ensemble, Silk Road
IIA09 (*) From Research-Based Practice to Practice-Based Research in Hungary (chair: Pál Richter) [312]
09:00 Pál Richter (Archives and Department for Folk Music and Folk Dance Research, Budapest) How Did the Revival Musicians of the Táncház (Dance-House) Movement Inspire and Thematize Ethnomusicological Research, and Become Experts of It? (Comprehensive study)
09:30 Soma Salamon (Liszt Ferenc Academy of Music, Budapest) Practice-Based Analytic Approach in Ethnomusicology Through Transylvanian Flute Tradition (Case Study 1)
10:00 Attila Mihó (Liszt Ferenc Academy of Music, Budapest) In Search of Connecting Playing Techniques: Research Results on Hungarian Fiddle Tradition by a Professional Musician
IIA10 (*) The mutability of traditions, flexibility of music and dance identifications, and multiplicity of performativity in the Philippines (chair: Felicidad A. Prudente) [601]
09:00 Felistina B. Pangsiw (independent scholar) Turayan Music and Dance as Identity among the Madukayan People of Northern Philippines and Beyond
09:30 Jose R. Taton Jr. (University of the Philippines Visayas) Pagpangalimog and Narrative Experience: Hearing Metaphysical (Hi)stories in Panay Bukidnon Music Genres
10:00 Felicidad A. Prudente (independent scholar) Filipino Creativity, Hybridity, and Ideology: The Musikong Bumbong of the Tagalog People in the Philippines
IIA11 Music workshop [614]
9:00—10:30 Jarernchai Chonpairot (Thailand) Khaen Mouth Organ
10:30—11:00 Tea/Coffee break
IIB01 PLENARY 1 (theme 1: Transborder flows and movements) (chair: David Hughes) [503]
11:00 Beverley Diamond (Memorial University of Newfoundland) Migration: A Historical Indigenous Case Study
11:30 Tina K. Ramnarine (Royal Holloway University of London) Music in the Histories and Legacies of Indian Indenture
12:00 Don Niles (Institute of Papua New Guinea Studies) Voyager’s Musical Gift for the Cosmos: Expectations and Perceptions from Papua New Guinea
12:30 Margaret Kartomi (Monash University) Inter-Court Relations and the Spread of Nobat and Gamelan as Legitimacy Symbols in the Malay World in ca. the 13th to 20th Centuries
IIB02 ICTM President's forum—Dialogue on Intangible Cultural Heritage with Timothy Curtis, unesco, Secretary of the Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage [MH]
11:00

Moderator:

Discussants:

Salwa El-Shawan Castelo-Branco (Universidade Nova de Lisboa)

Naila Ceribašić (Institute of Ethnology and Folklore Research Zagreb), Catherine Grant (Griffith University)

13:00—14:30 Lunch
Lunch Time Performances [FAA Lobby]
IIC01 ICTM Study Group Business Meeting [604]
13:00   Performing Arts of Southeast Asia
IIC02 ICTM Study Group Business Meeting [311]
13:00   Historical Sources
IIC03 ICTM Study Group Business Meeting [313]
13:00   Sound, Movement and the Sciences
IIC04 ICTM Study Group Business Meeting [314]
13:00   Mediteranian Music Studies
IID01 Women make music  (chair: Julia ByL) [303]
14:30 Kati Szego (Memorial University of Newfoundland) The ‘Ukulele in Guitar-players’ Hands
15:00 Seo Seung Im (National Taiwan University) Daughter as Piano Player, Housewife as Gramophone User: Culturally Constructed and Refracted Gender Role of Women in Hausmusik Discourse
15:30 Kjell Muller Skyllstad (Chulalongkorn University) A Megaphone for the Disenfranchised—The Voice and Work of Deeyah Khan
16:00 Deise Lucy Oliveira Montardo (Federal University of Amazon) “Indigenous Popular Music " in Brazil, What Artists are Showing?
IID02 Expressing social tensions and resistance I (chair: jennifer fraser) [402]
14:30 Lorenzo Vanelli (University of Bologna) African American Hollers in the Jim Crow South
15:30 Anna Oldfield (Coastal Carolina University) Memories Don’t Burn: Soviet Censorship and the Azerbaijani Bard
16:00 Meghna Bhardwaj (Shiv Nadar University) Mediating "Aspiration" and Conditions of Marginal Existence in the 21st century: The Growing "Hip-Hop Scene" among the Youth of Indian Slums
IID03 Decolonizing Music (chair: Tina K. Ramnarine) [403]
14:30 J Bryan Burton (West Chester University) Kill the Indian to Save the Man: Successfully Resisting Colonialist Efforts to Destroy Native American Traditional Musics
15:00 Damascus Kafumbe (Middlebury College) Kabaka Muteesa II’s Musicians as Creative Intellectuals: Music History and Decolonization in Buganda
15:30 Uthpala Herath (University of Colombo) Praising the "Ideal-Leader": A Study of Musical Representation of Sinhala-Buddhist Ideology in Songs Sung to Praise Former Sri Lankan President Mahinda Rajapaksa
16:00 Edwin Seroussi (Hebrew University of Jerusalem) Ottoman Hebrew Music: Imperial and Post-Imperial
IID04 (*) Constructing New Meanings for Wandering Musicians, (Re)placing Traditions, and Migrants in Search of Belonging (chair: Chung Ming Lee) [301]
14:30 Chung Ming Lee (Tainan National University of the Arts) (Re)placing Original Shakuhachi Music in Japanese Live House Spaces
15:00 Damien Chen (Tainan National University of the Arts) Including the Excluded: Philippine Migrant Workers Rocking Sundays for Belonging in Taiwan
15:30 Rou Hua Chen (Tainan National University of the Arts) Cross-border Movement and Surrogate Musicians in the Revival of Peikuan Amateur Music in Taiwan
16:00 Shih Yi Sun (Tainan National University of the Arts) Wandering Musicians and Constructed Images of Hindustani Sitar Music in Taiwan
IID05 Ecology and sustainability (chair: Wim Van Zanten) [304]
14:30 Brian Diettrich (Victoria University of Wellington) Places in Song: Indigenous Musical Practices of Knowing and Experiencing Environments in the Western Pacific
15:00 Rebecca Sager (Florida A&M University) Environmental Action at the Crossroads: Music, Haitian Vodou, and the Oneness of Being
15:30 Jacqueline Pugh-Kitingan (Universiti Malaysia Sabah), Judeth John Baptist Music in the Final Monungkiyas Rinda Ceremony of the Mamahui Pogun (Cleansing the Universe) among the Lotud of Tuaran, Sabah, Malaysia
16:00 Alyssa Mathias (University of California, Los Angeles) "Harmonic Music, Harmonic People": Conversations about Ethics, Music, and Sustainability in an Armenian Mining Town
IID06 Music history and reflection (chair: J. Lawrence Witzleben) [401]
14:30 Grant Olwage (University of the Witwatersrand, Johannesburg) Paul Robeson’s “Thoughts”: A Black Perspective in Comparative Musicology
15:00 Ilario Meandri (University of Turin), Andrea Rucli A Journey to Resia. Ella von Schultz Adaïewsky’s 1884 Manuscript and the Birth of Ethnomusicology in Europe
15:30 Ying-fen Wang (National Taiwan University) An Outline History of (Ethno)musicology in Taiwan
16:00 Ralf Martin Jaeger (Corpus Musicae Ottomanicae) Emic Transcriptions of Performative Repertoires in Traditional Music Cultures of the 19th and 20th Centuries
IID07 Memory, oral history and sound archives (chair: Jesse Johnston) [504]
14:30 Pedro de Moura Aragão (University of Aveiro) Sound and Memories of Aveiro: Challenges and Questions in the Process of Building Collective Sound Archives in Urban Contexts
15:00 Ana Flavia Miguel (University of Aveiro) The Implications of the 3 O’s Policy on Building Collaborative Sound Archives: the SOMA project
15:30 Jonathan Pickett (Hankai College) Armenian National Memory and Liturgical Music
16:00 Maureen Russell (University of California, Los Angeles) Oral History and the Making of Institutional Memory: The "Oral Histories of UCLA Ethnomusicology" Project
IID08 (*) Music and Dance in South India and the Diaspora (chair: Jayendran Pillay) [601]
14:30 Balraj Balasubrahmaniyan (Wesleyan University) An Analysis of the Migration of the Tanjore Court Music and Dance Tradition to the Concert Stage in the 19th and 20th Centuries
15:00 Jayendran Pillay (University of KwaZulu-Natal) When the Gods Dance in the Sky: An Analysis of a Tamil Sri Lankan Canadian Kavadi Festival
16:00 Hari Krishnan (Wesleyan University) Celluloid Classicism: Intertwined Histories of the South Indian "Dance Revival" and Early South Indian Cinema
IID09 Circulation of music (chair: Thomas Solomon) [312]
14:30 Anne Caufriez (Museum of Musical Instruments, Brussels) The Epic Song, A Common European Heritage
15:00 George Pioustin (Jawaharlal Nehru University) A Confluence of Two Worlds: Exploring the Past and Present of Christian Compositions in Carnatic Music
15:30 Behrang Nikaeen (University of Tehran) The Ashiq Genre in Iran: Interactions Between Musicians and Audience
16:00 Meddegoda Lekamlage Chinthaka Prageeth Meddegoda (University of the Visual and Performing Arts, Colombo) Idealization and Individuation in Globally Expanding Performance Practices: The Parsi Theatre as a Cultural Channel between South and Southeast Asia
IID10 (*) Continuity and Change in Myanmar's Performing Arts 1 (chair: Lorenzo Chiarofonte) [314]
14:30 Heather MacLachlan (University of Dayton) Christian Involvement in Burmese Performing Arts: Crossing Ethnic and Religious Lines
15:00 Kathryn Hansen (University of Texas at Austin) The Parsi Theatre in Burma: A Forgotten Story
15:30 Friedlind Riedel (Bauhaus University Weimar) Sinister Ears. Listening According to a Myanmar Legend
16:00 Henry Ashworth (independent scholar) Changing Contexts of the Maha Gita: Denationalisation and State Patronage
16:30—17:00 Tea/Coffee break
IIE01 thai performing arts (chair: Anant Narkkong) [302]
17:00 Bussakorn Binson (Chulalongkorn University) Mapping the Cultural Heritage of the Performing Arts in Bangkok
17:30 Thitipol Kanteewong (National University SOKENDAI) Music Characteristic of Khon Muang: Traditional Rhythmic Patterns of Puja Drum Performances in Pua District, Nan Province, Thailand
18:00 Tat Amaro (Naresuan University) Shaping the Past, Surviving the Future: Computer Karaoke in Contemporary Piphat Music-Making in Phayao Province, Northern Thailand
IIE02 The State and music I (chair: Britta Sweers) [303]
17:00 Keith Howard (SOAS, University of London) Sustaining the North Korean State through Songs
17:30 Alexander M. Cannon (University of Birmingham) Development, Rupture and Loss in Southern Vietnamese Music Practice
18:00 Maria Espirito Santo, Maria de São José Côrte-Real (Universidade Nova de Lisboa) Fado and Nationalist Behaviors: Expressive Communication beyond Memory from Portugal to the World
IIE03 Contestations in Indonesian studies (chair: Margaret Sarkissian) [403]
17:00 Andrew N. Weintraub (University of Pittsburgh) Music in a Time of Mass Murder
17:30 R. Anderson Sutton (University of Hawaii at Manoa) Court, Region, and Contemporary National Culture: Four Perspectives on the Performing Arts of Yogyakarta, Indonesia
18:00 Julia Byl (University of Alberta) The Case for a Batak Nobat: Towards an Expansion of the Musical Malay World
IIE04 FILM (chair: Antti-Ville Kärjä) [301]
17:00 Shaun Williams (Indiana University Bloomington) Zakarpattia: Music, Tradition, and Identity in a Ukrainian Borderland
IIE05 Community building (chair: Don Niles) [304]
17:00 Jennifer Fraser (Oberlin College) Building Community through Music: Working at the Interface between Applied Ethnomusicology, Community Music, and Community-Engaged Learning Pedagogy
17:30 Abetekova Altynai Boronchuevna (Kyrgyz National Conservatory) Kyrgyz Kairyk: a Project of Modern Traditional Music
18:00 Lijuan Qian (University College Cork) Working with NGOs from In and Outside Traditional Music
IIE06 Musical change through transmission (chair: Kati Szego) [401]
17:00 Johannes Brusila (Abo Akademi University, Finland) The Impact of Digitalization on Minority Music: Dissemination and Diversification Among the Swedish-speaking Population of Finland
17:30 Sayumi Kamata (The University of Tokyo) How to Analyze the "Little-Written" Tradition? Transmission and Change of the Kabuki Percussion Ensemble
18:00 Sunhong Kim (National Gugak Center, Seoul), Jessica Rossi (Ca' Foscari University) The Effects on Musical Transmission and Performances of the Korean Legislation on National Intangible Cultural Heritage: The Case of Eunyeul Mask Dance Drama and Shamanism
IIE07 Expressing identity and meaning 1 (Sumarsam) [404]
17:00 Ta-Hsin, Kuo (University of Vienna) Let’s Sing Bolero: Music Revival and Nostalgia in Vietnam
17:30 Brooke Phan (University of California, Los Angeles) Representation and Identity: The Migration of Nhạc Vàng and Bolêro Music in the Vietnamese Diaspora
18:00 Agustin Mustikawati (Universitas Negeri Yogyakarta); Kun Setyaning Astuti Jaran Kepang Temanggung: Between Innovation and Identity
IIE08 Fusion composition (chair: Christopher Adler) [604]
17:00 Kirsten Seidlitz (independent scholar) Violin and Piano in Kurdish Music
17:30 Marie Agatha Ozah (University of Port Harcourt) Reading Joshua Uzoigwe’s Music: A Symbiosis of Folk music, Western Classicism and Modernism
18:00 Tian Gangcan (University of Edinburgh) Musical Works as Political Commentary: Trauma and the Subversion of Genre in Wang Xiling’s First Piano Concerto Op. 56
IIE09 Performance research through fieldwork (chair: patricia matusky) [314]
17:00 Ulrich Morgenstern (University of Music and Performing Arts Vienna) Music-making in the Field and Beyond. Performance-aided Research and Research-aided Performance in Ethnomusicology
17:30 Kai Viljami Åberg (University of Eastern Finland)

Collaborative Fieldwork via Musicality: Challenges of Practice-based Research among the Roma in Finland and Elsewhere

18:00 Filip Petkovski (University of California, Los Angeles) The “Ethno” in Ethnochoreology: Local Discourses in a Global World
IIE10 music and dance workshop [614]
17:00—18:30 Hj Mohamed Ramli Bin Haji Jumat (Brunei Darussalam) Gulintangan Music and Malay Dance
IIF ICTM SECR group Business meeting [301]
18:30   Student and Early Career Researchers (SECR) Group
IIG Concert [MH]
19:30—21:00 Sundanese Angklung Santo Yusup 2 Primary School Bandung (Indonesia)
  Minang Dance Sri Budaya Khatulistiwa (Indonesia)
  Rondalla Ensemble Naga Central School (Philippines)
  Chinese Fusion Ensemble Miladomus (Jakarta Chinese Community Music School, Indonesia)

Saturday, 13 July 2019

IIIA01 Roundtable—Empowering 21st century workforce skills through creative transmission and multiple pathways in the performing arts (chair: tan sooi Beng) [302]
09:00 Panellists Clare Suet Ching Chan (Sultan Idris Education University), Toh Lai Chee (Institute of Teacher Education, Penang), Anthea Skinner (Monash University), Khanithep Pitupumnak (Chiangmai University), Liza Lee (Chaoyang University of Technology)
IIIA02 Instrumental musical expression  (chair: Marie Agatha Ozah) [303]
09:00 Susanne Fürniss (CNRS, The French National Centre for Scientific Research) Innovation Crushing Cultural Memory: Harps in South Cameroon
09:30 Ubochi Stella Igbokwe (independent scholar) Sound and Sense: Echoes of Tradition in Íkòrò Dance Music Among Ndoki People of Nigeria
10:00 Zdravko Blažeković (City University of New York) The Nationalistic Symbolism and Decorative Transformation of the Croatian and Serbian Gusle during the 1990s
IIIA03 (*) NAVIGATING GENDERED INSTITUTIONS: FEMINIST THEORY AND ETHNOMUSICOLOGY (chair: Barbara L. Hampton) [402]
09:00 Michiko Hirama (Toho Gakuen College, Tokyo) Noblewomen (Non-)Performing Like Flowers: An Analysis of The Tale of Benji Japanese Classical Literature from the Early Eleventh Century
09:30 Britta Sweers (University of Bern) Ecofeminism and Ethnomusicology: Possibilities and Challenges
10:00 Barbara L. Hampton (City University of New York) Gendered Authority: African American Women Conductors in Gospel Churches
IIIA04 Soundscapes, experiences, heritage (chair: Rachel Harris) [403]
09:00 Diana Grguric (University of Rijeka) Aural Experience: Explore the Soundscape of Tourist Destinations
10:00 Ana Pais (Universidade de Lisboa) Soundaffectscapes in Cultural and Artistic Performances
10:30 Yimshen Naro Jamir (University of Tartu) Reclaiming the Naga Heritage: A Case Study of the Hornbill Festival of Nagaland
IIIA05 FILM (chair: Hyelim Kim) [301]
09:00 Terada Yoshitaka (National Museum of Ethnology, Osaka) Crossing over the Arirang Pass: Zainichi Korean music
IIIA06 Dance and embodiment (chair: Jungrock Seo) [304]
09:00 Raphaël Blanchier (Université Clermont Auvergne) Embodying Values, Experiencing Relations. Bii Biyelgee Dance Events and the Circulation of Affect Under the Mongolian Nomadic Yurt
09:30 Judith E. Olson (American Hungarian Folklore Centrum) From Research to Performance and Back Again—Understanding Hungarian Dance and Music through Embodiment
IIIA07 Museums and cultural memory (chair: Margaret Kartomi) [404]
09:00 Samuel Mund, Christoph Hölzel, Samuel Weigel (University of Hildesheim) Music as a Knowledge Repository in Museum Practice
09:30 Iskra Rojo (National Institute of Anthropology and History, Mexico) Documentation on Dance Costumes Associated with Music and Sound in the National Museum of Cultures of the National Institute of Anthropology and History (MNC-INAH), Mexico
10:00 Liangyi (China Conservatory of Music) Ethnical Voice, Cultural Memory and Multiple Identity: Taking the "Tujia Folk Museum" of Enshi Girls’ Town as an Example
IIIA08 Recreating traditions (chair: Bussakorn Binson) [501]
09:00 Hei Ting Wong (Chulalongkorn University) (Re-)Constructing Traditions and Identities: A Case Study of the Department of Thai Music of Chulalongkorn University
09:30 MI Pengxuan (Chinese University of Hong Kong) Invented Traditions and Regional Identities: Chaozhou Temple Festival in Johor Bahru, Malaysia
10:00 Ai Fujimoto (Waseda University) Bon Dances in Olympic Games and the Nationalism in Japan
IIIA09 The State and music 2 (chair: Ulrich Morgenstern) [504]
09:00 Matthew Werstler (Northern Illinois University) The Geography of Song: Place, Identity and Practice of "Named Melodies" in Southwest China
09:30 Wu Ninghua, Wang Wei (Guangxi  Arts University) Changes and Reconstruction of Zhuang Folksong Rhyme Patterns among the Zhuang People in China
10:00 Pragati Gautam (University of Delhi) The Indian State and the Songs of National Development
IIIA10 (*) Traditional music of some ethnic groups in Central Highlands in Viet Nam - reality and challenges (chair: Trần Quang Hải) [601]
09:00 Minh Hương Phạm (Vietnam National Academy of Music) Music In Festivities And the Rơ Măm’s Life In Viet Nam
09:30 Anh Tuấn Lê, Nguyen Thuy Tien (Vietnam National Academy of Music) How Changes in Folk Musical Instruments Reflect Changes in Traditional Music Of the Êđê and Jơrai Ethnic Groups In Central Highlands Today
10:00 Văn Toàn Lê (Vietnam National Academy of Music) Folk Songs Of The Êđê, M’nông, And Jơrai Ethnic Groups: Past And Present
IIIA11 Opera in Africa and Asia (chair: Kathryn Hansen) [312]
09:00 Galiya Begembetova (Kurmangazy Kazakh National Conservatoire) Transborder Masters: Transition of Traditional Musician from Ethnic to Westernized Music Making in Kazakhstan
9:30 Akiko Sugiyama (University of Malaya) Newspapers and Government Gazettes as Sources of Music History: A Case Study on the Dissemination of Western Opera in Maritime Asia, c. 1800-1850s
10:00 Bo Fang (Chinese University of Hong Kong) The Sounds of Capitalism: Crossing the Transnational Marketing Boundaries of Contemporary Opera Commissions
IIIA12 dance workshop [614]
09:00—10:30 Koriun Davtyan (Armenia) Armenian Folk Dance
10:30—11:00 Tea/Coffee break
IIIB01 (*) Connecting Culture and Childhood: Repatriation, music sustainability, and young people (chair: Beverly Diamond) [302]
11:00 Anita Desire Asaasira (University of Melbourne) “Is this Music Ugandan?” Impact of Repatriated Sound Recordings on Urban Youth Musicians’ Perceptions of Traditional Music in Uganda
11:30 Tiffany Pollock & Andrea Emberly (York University) Young Peoples’ Perspectives on the Sustainability of Musical Cultures in (Re)settlement Contexts
12:00 Mudzunga Junniah Davhula  (University of Pretoria) & Elelwani Ramaite-Mafadza From Archive to Artist: Re-creating, Repatriating and Revitalizing Vhavenda Musical Traditions in South Africa
12:30 Dominic D. B. Makwa (Makerere University) Bridging a Communication Gap? Children Reinterpreting Archival Music for Community Mobilization among the Bagisu in Bududa District, Uganda
IIIB02 Roundtable—Islam, Sufism and Performing Arts in Southeast Asia (chair: Anne K. Rasmussen) [303]
11:00—12.30 Panellists Sumarsam (Wesleyan University), Anne K. Rasmussen (College of William & Mary),  Raja Iskandar Bin Raja Halid (Universiti Malaysia Kelantan)
IIIB03 (*) Performing Queerness across Borders: Flows and Movements of Identities and Activism in Latin America and the United States (chair: Andres R. Amado) [402]
11:00 Andres R. Amado (University of Texas Rio Grande Valley) Yo Viviré: Performing Queerness and Latinidad at the U.S-Mexico Border in the Age of Trump
11:30 Adrienne C. Alton-Gust (University of Chicago) Queer Artivismo: Celebrating Intersections of Latinx and LGBTQ Identities
IIIB04 Online musicking (chair: Chow Ow Wei) [403]
11:00 Raquel Campos (London South Bank University) Online Musicking Rituals: Memes, Games and Mourning on Social Media
11:30 Juan Bermúdez (University of Vienna) Which Music? Nobody Plays… Nobody Knows: Reflections on Ethnographic Work in a Digital Musicking Environment.
12:00 Eva Rapoport (Mahidol University) Spirits in the Age of Digital Reproduction: On-line Representation of Traditional Javanese Trance Dance
12:30 Liang Xinhui (Soochow University) Crosscurrents of Popular Music and Traditional Chinese Culture as Social Critique in Virtual Pop
IIIB05 FILM (chair: Shaun Williams) [301]
11:00 Antti-Ville Kärjä (University of the Arts Helsinki) More Fast-paced Polkas and Things
12:00 Marco Lutzu (University of Cagliari), Diego Pani (Memorial University of Newfoundland) Trajos. Making Music in Sardinia Today
IIIB06 (*) Building Bridges, Putting Down Roots: The Role of Performance in Ethnomusicological Research (chair: Anna Yates-Lu) [304]
11:00 Anna Yates-Lu (University of Oxford) Whose Ethnomusicology Is It Now? Studying P’ansori in Korea Today
11:30 Sarah Morelli (University of Denver) Participant-Observation on the Professional Stage: Interrogating Translocal Practices in Kathak Dance
12:00 Zoe C. Sherinian (University of Oklahoma) Teaching Amateur “Insiders” in the Diaspora: Representing Neglected Meanings through Activist Pedagogy
12:30 Jocelyn Clark (Pai Chai University) The Expatriation of Bi-Musicality: When “The Field” Becomes Home
IIIB07 (*) Contemporary Development of Ramayana Theatre in Southeast Asia (chair: Madoka Fukuoka) [401]
11:00 Madoka Fukuoka (Osaka University) Ramayana Performance in Javanese Dance Drama
11:30 Sam-Ang Sam (Pannasastra University of Cambodia) Reamker: The Glocalization of Khmer Versions of Ramayana
12:00 Yoshiaki Takemura (National University of Singapore) Identification of Traditional Values in the Performance of the Ramayana amongst the Indian Diaspora in Singapore.
12:30 Shota Fukuoka (National Museum of Ethnology, Osaka) Southeast Asian Ramayana in a Museum of Japan
IIIB08 Education towards sustainability  (chair: Patrick Allen) [404]
11:30 Placida Staro (Centro di Ricerca e Documentazione della Cultura Montanara) Get Lost and to Find Ourselves: the Prevention and Care Paths from Music/Dance of the Local Tradition to the Institutional Setting in Italy.
12:00 Marie-Christinne Clarisse (Nanjing University of the Arts) "New Colonisers" at Play in Music Education in Multicultural and Postcolonial Mauritius
12:30 Cai Kunkun (Xiamen University) Cultural Identity Construction in Music Education: an Analysis into the Music Education in Department of Karawitan in Institut Seni Indonesia Yogyakarta
IIIB09 (*) Motion Capture—a new type of data for ethnomusicology/choreology? (chair: Rainer Polak) [501]
11:00 Rainer Polak (Max Planck Institute for Empirical Aesthetics, Germany) MoCap Goes Fieldwork: Recording Drum/Dance Performance with Motion Capture Technology in Mali
11:30 Lara Pearson (Max Planck Institute for Empirical Aesthetics, Germany) Gesture in South Indian Art Music: Technologies, Data, and Analytical Methods
12:00 Christopher Dick (University of Music and Performing Arts Graz) Fieldwork in the Lab: Tango Dancers in MoCap Suits
12:30 Filippo Bonini Baraldi (NOVA School of Social Sciences and Humanities) How Motion Capture Images Transformed Roma Musicians in Supernatural Beings
IIIB10 Practice-based perspectives (chair: Aaron Corn) [601]
11:00 Julija Novosel (Academy of Music) My Song, Your Song: A Perspective on Application of Performance Practice-Based Research in Indonesia
11:30 Gianira Ferrara (Universidade Nova de Lisboa) Playing for the Camera: Issues on Recording Timbila during Fieldwork in Mozambique
12:00 Victoria Polti (Universidad de Buenos Aires) From Accustemology to Embodiment: An Approach to the Sounds Impressed through the Improvisation by Signs
12:30 Brett Pyper (University of the Witwatersrand, Johannesburg) Practice, Performance, Research: Musicking as a Mode of Knowledge Production
IIIB11 (*) Competition as a Space for Creation and Negotiation in East and Southeast Asian Performing Arts (chair: Ako MASHINO) [504]
11:00 Gaku Kajimaru (Kyoto University) Two Evaluation Poles of Japanese Min’yō and their Consequence in Competitions: Local Single-Song Contests and Kakeuta Contests
11:30 Ako Mashino (Tokyo University of Arts) Competition as a Driving Force Transforming Tradition: A Case Study of Lomba Gender Wayang in Bali, Indonesia
12:00 Yukako Yoshida (Tokyo University of Foreign Studies) Staging a Ritual Dance in a Competition: Roles and Impacts of Rejang Renteng Contests in Bali and Beyond
12:30 Sangwoo Ha (University of Malaya) A Sanctuary To Deconstruct Gender Binary: K-pop Dance Competition in Malaysia
IIIB12 (*) Continuity and Change in Myanmar's Performing Arts 2 (chair: Hsin-chun Lu) [314]
11:00 Tasaw Hsin-Chun Lu (Academia Sinica, Taipei) Challenge, Compromise, and Cohesion: Transmitting Myanmar Hsaing-waing Music in a Taiwan’s World-Music Ensemble Class Setting
11:30 Gavin Douglas (University of North Carolina) The Sound World of Myanmar Buddhism
12:00 Ne Myo Aung (Gitameit Music Institute, Yangon) Promote, Preserve and Share: The Gitameit Burmese Music Archiving Projects
12:30 Kit Young (Gitameit Music Institute, Yangon) Discussant
13:00—14:30 Lunch
Lunch Time Performances [FAA Lobby]
IIIC01 ICTM Study Group Business Meeting [604]
13:00   Ethnochoreology                       
IIIC02 ICTM Study Group Business Meeting [311]
13:00   Music and Dance of Oceania                                           
IIIC03 ICTM Study Group Business Meeting [312]
13:00   Audiovisual Ethnomusicology                                       
IIIC04 ICTM Study Group Business Meeting [313]
13:00   Music of the Turkic-speaking World                               
IIID ICTM MEETING [lA, Chulalongkorn University Auditorium]
14:30   44th Ordinary Meeting of the General Assembly of Members                                                         
16:30—17:00 Tea/Coffee break
IIIE01 (*) Contemporary Minangkabau performing arts: theatre, martial arts, dance and percussion Performance-based indigenous research, from West Sumatra, Indonesia (chair: Susas Rita Loravianti) [601]
17:00 Susas Rita Loravianti (Institut Seni Indonesia-Padangpanjang) Silat as the basis of Minangkabau Dance Choreography in West Sumatra, Indonesia
17:30 Nursyirwan (Institut Seni Indonesia-Padangpanjang) Talempong Music from West Sumatra, Indonesia: Indigenous Approaches to Tonality
18:00 Sahrul Nazar (Institut Seni Indonesia-Padangpanjang) The Transfomation of Randai into Contemporary Theatre
IIIE02 (*) Continuity and Change in Myanmar's Performing Arts 3 (chair: Friedlind Riedel) [314]
17:00 Sayuri Inoue (Osaka University) Bazat-hsaing or Mouth-music: Oral Transmission Systems of Burmese Classical Songs
17:30 Anne Greenwood (University of California Berkeley) Sound on Screen: Digital Representations of Myanmar Music
18:00 Lorenzo Chiarofonte (SOAS, University of London) Symbolic Creatures: Performing Mythical and Natural Animal Spirits in Urban Burmese Possession Cults
IIIE03 Cultural diplomacy (chair: Edwin Seroussi) [302]
17:00 Ilana Webster-Kogen (SOAS, University of London) Umm Kulthum in Jaffa: Arab-Jewish Borderland Encounters over Seven Decades
17:30 Rowan Pease ((SOAS, University of London) A Cross-Border Life and Legacy: Zheng Lücheng
IIIE04 creating and Expressing identity (chair: Deborah Wong) [403]
17:00 Shzr Ee Tan (Royal Holloway University of London) Wearing Ethnomusicology
17:30 Christian Spencer Espinosa (Universidad Mayor, Chile) Following Sisyphus. History and Itineraries of Traditional Chilean Music Studies
18:00 Anuran Dasgupta (Jawaharlal Nehru University) Dancing African-ness: The Transnational Identity of the Siddi Dammal
IIIE05 FILM (chair: John Forrestal) [301]
17:00 Nepomuk Riva (University of Hildesheim), Christopher Yusufu Mtaku Endangered Music—The Borno Music Documentation Project
IIIE06 Gender and queer perspectives (chair: Moshe Morad) [304]
17:00 Samuel Rafael Garcia (National Taiwan University) Controversial Drag: Music, Community, and Drag in Taipei’s Queer Nightlife
17:30 Yin-Hsuan Dai (National Taiwan University) Dancing Queerly with the Rhythm: An Analysis of Androgynous Performances Beyond K-Pop Music-Scapes Taking f(x)'s Amber Liu as a Case Study
IIIE07 Music therapy (chair: Benjamin D. Koen) [401]
17:00 Vich Boonrod (Naresuan University) Bamboo Bell: The Newly-invented Musical Instrument for Elders
17:30 Ruwin Rangeeth Dias (University of the Visual and Performing Arts, Colombo) The Importance of Tempo in North Indian Music Therapy: A Special Reference to Hypertension Patients
18:00 Jonathan McCollum (Washington College) Sound and Satori: Hear the Sound and Understand the Way
IIIE08 Sound, movement and ritual in Africa (chair: James K. Makubuya) [501]
17:30 Eric Koome Murianki (Kenyatta University) Situating Kwara Nkoro in Kirarire and Authi Circumcision Music of the Amiiru People of Kenya
18:00 James Esinkuma Amaegbe (University of Port Harcourt) Resurrecting Spirit Manifest of Nembe Kingdom in Niger Delta, Nigeria, for Sustainable Development
IIIE09 Sounds of Islam  (chair: Anne K. Rasmussen) [504]
17:00 Jeffrey Dyer (Boston University) Contested Sounds, Contested Space: Muslims Constructing Lived Spaces and Meaningful Places in Mandalay, Myanmar
17:30 Pushpita Mitra (Jawaharlal Nehru Univeristy) The Performativity of Nazrul Sangeet: Analysing the Khayal-style songs of Kazi Nazrul Islam
18:00 Pei-ling Huang (Harvard University) Between Faqīr and Fankār: Negotiating Sounded Selfhood through Performances of Shāh Jo Rāg in Sindh, Pakistan
IIIE10 The body in dance in India (chair: Andrew Alter) [312]
17:00 Aishika Chakraborty (Jadavpur University, Kolkata) Dancing Dirty in Sacral Theatres: The Cabaret Queen of Calcutta
17:30 Sabiha Mazid (Jawaharlal Nehru University) Performing Music: Aesthetics, Body and Music Reality Shows in India
18:00 Ammamuthu Ponnambalam Rajaram (Presidency University) The Competitory Choreography, the Educing Dancing Style from the Dance Reality Shows of Tamil Nadu, India.
IIIE11 vocal Workshop  [614]
17:00—18:30 Trần Quang Hải (France) Throat Singing
IIIG Concert [MH]
19:30—21:00 Rondalla Ensemble STO Domingo National High School, Department of Education (Philippines)
  Kulintangan Music and Dance Universiti Brunei Darussalam (Brunei)
  Acehnese Tari Saman Universitas Padjadjaran (Indonesia)
  Chinese Ensemble College of Arts and Design (Yunnan University)

Sunday, 14 July 2019

excursions

Monday, 15 July 2019

VA01 Cross cultural pop and identity (chair: Helena Simonett) [302]
09:00 J. Lawrence Witzleben (University of Maryland) Transnationalism and Transformation in the Songs of "Crazy Rich Asians"
09:30 John Napier (University of New South Wales) From Traditionalists to Glocalists (and Back): Young South Indian Performers in Australia
10:00 Yang Hsiao-En (National Taiwan University) Kupa Orchestra (Taiwan Cuban Boys) and Their Latin Music Identity
VA02 (*) From Performing Specific Finger Codes to the Function of Musical Memories and the Re-use of Traditional Genres in Cultural Associations of China (chair: XIAO Mei) [303]
09:00 Yan Xu (Shanghai Conservatory of Music) A Study Through Performance: How To Get the YUN in Teochew Music?
09:30 LI Ya (Shanghai Normal University) Reviving Sonic Memories from the Past: Historically Informed Performance in Jiangnan Sizhu
10:00 Cheng Zhiyi (Soundate Organisation) Out of the Recorders: Re-constructing the Sounds of Tradition
VA03 Learning through performance (Chair: Cassandre Balosso-Bardin) [402]
09:00 Patricia Achieng Opondo (University of KwaZulu-Natal) Performance as an Analytical Framework in Applied Ethnomusicological Projects
09:30 Ilaria Meloni (La Sapienza University of Rome) Foreign Sindhen in Practice: Learning, Performing and Researching the Javanese Female Singing
10:00 Dan Bendrups (La Trobe University) Towards an Ethnomusicology of Practice-Based Research: the Performance Doctorate Context
VA04 (*) The Animal Within: Exploring Ecologies of Human and Animal Relations in the Performing Arts of Southeast Asia, 2 (chair: Patricia Ann Hardwick) [403]
09:00 Made Mantle Hood (Tainan National University of the Arts) Mobilizing a Movement: Pop Artists’ Fight to Protect Bali’s Contested Environment
09:30 Lonán Ó Briain (University of Nottingham) “I Choose Formosa Fish!”: The Cultivation of Environmental Awareness through Vietnamese Song
10:00 Megan Collins (GNS Science, New Zealand) Performing Arts and Post-Disaster Needs Assessments: Communicating Ontological Difference in Indonesia.
VA05 Chinese puppet theatre in Indonesia (chair: Sarah Weiss) [301]
09:00 Kaori Fushiki (Taisho University) Wayang Potehi as One of Indonesian “Wayang
09:30 Xiao Gao (University of Sheffield) Modernising Tradition: Recent Developments in Wayang Potehi Puppet Theatre of the Chinese Diaspora in Contemporary Indonesia
10:00 Yuan-Hsin Tung (University of Hawaii at Manoa) Revitalizing Chinese Tradition: Transformations of Chinese Glove Puppet Theatre (Wayang Potehi) in Contemporary Indonesia
VA06 City street music (chair: David Novak) [304]
09:00 Juracy do Amor Cardoso Filho (UFBA University Federal of Bahia) Invisible Music—Bodies and Sonorities Excluded
09:30 Daniel Tércio (FMH, University of Lisbon) Exploring the City Rhythms
10:00 Kritika Tandon (Jawaharlal Nehru University) Shifting Soundscapes: Experience of Unfamiliar Sound, Language and Music through Migration
VA07 Musical instruments (chair: Matthew Allen) [501]
09:00 Gisa Jähnichen (Shanghai Conservatory of Music) De-Academizing Organology in Particular Asian Research Communities
09:30 Onny Nur Pratama (Institute of Indonesian Arts Yogyakarta) DAMBUS: A Study of Phenomenology Examining the Meaning of Deer Animal Representation on Dambus Musical Instruments on Bangka Island
10:00 Qifang Hu (Chinese University of Hong Kong) Between Literati and Folk: Pipa Anthologies in the 19th and Early 20th Centuries
VA08 Sound, movement and ritual in Asia (chair: Ruard Absaroka) [504]
09:00 Yaoreipam MK (Jawaharlal Nehru University) Singing and Personhood: Reflection on Mortuary Rituals and Transformation of the Tangkhul Nagas
09:30 Garrett Kam (independent scholar) Rejang Gone Wrong: Conflicts in Promoting a New Javanese Style Balinese Dance as Sacred for a Secular Event
10:00 Decha Srikongmuang (University of York) Insight into the Devotional: Aesthetic Expressivity of Thai Traditional Music within Sacred Naphat Melodies
VA09 Roundtable—Towards an alliance for distributed music data? (chair: Hande Saglam) [601]
09:00 Panellists Ardian Ahmedaja (University of Music and Performing Arts Vienna), Alex Hofmann (University of Music and Performing Arts Vienna), Peter Kniees (Vienna University of Technology), Tomasz Miksa (Vienna University of Technology), Hande Sağlam (University of Music and Performing Arts Vienna)
VA10 Minority issues (chair: Anna Hoefnagels) [312]
09:00 Mary E. Saurman (Mahidol University) Adaptations in Acquisition: Autogenic Song Transmission and Transformation for the White Hmong in Northern Thailand
09:30 Magda Dourado Pucci (UNICAMP- Universidade Estadual de Campinas, Brazil) Aspects of Paiter Suruí Oral Art.
10:00 Jarrod Sim (Australian National University) An Acoustemology of the Paiwanese Nose-Flute
VA11 Therapy I (chair: gillian howell) [314]
09:00 Madoka Tsuchida (University of Tokyo) Deaf Dancers: the Case Study of "Deaf Village"
9:30 Sun Jiaxin (Soochow University) “Tanztheater” After Pina Bausch: Ideas of Purity and Therapy in Modern Chinese Dance Theater
10:00 Monica Yadav (Jawaharlal Nehru University) Musical Perception and Music as Methodology: A Study of Cases of Therapy and Torture
VA12 Roundtable—Ethnography and the Musical Past (chair: J. Martin Daughtry) [401]
09:00 Panellists Maria Sonevytsky (University of California Berkeley), Benjamin Tausig (Stony Brook University), J. Martin Daughtry (New York University), Marié Abe (Boston University), Tyler Bickford (University of Pittsburgh)
VA13 music workshop [FAA 303]
9:00—10:30 Pattara Komkum (Thailand) Thai Piphat Ensemble
10:30—11:00 Tea/Coffee break
VB01
PLENARY 1 (theme 2: music, dance and sustainable development) (*) Digital environments of Indigenous song: approaching music vitality and sustainability in the twenty-first century (chair: anthony seeger) [MH]
11:00 Sally Treloyn, John Divilli, Lloyd Nulgit, Pete O'Connor, Rona Charles (University of Melbourne) New Worlds of Junba: The Role of Digital Tools in the Resurgence of Junba Practice in the Kimberley
11:30 Reuben Brown (The University of Melbourne) , Isabel O’Keeffe (University of Sydney) , Jamie Milpurr (University of Melbourne), Renfred Manmurulu, Rupert Manmurulu, David Manmurulu, Jenny Manmurulu (University of Melbourne) Musical Dialogues with the Archives: the Use of Song Recordings to Inform Manyardi Ceremony of Western Arnhem Land
12:00 Bert Crowfoot and Mary Ingraham (University of Alberta) Digitizing the Ancestors: Curating Cultural Materials in New Digital Environments
12:30 Johnny Divilli, Pete O’Connor, Lloyd Nulgit (University of Melbourne) Jadmi Junba: a revitalised genre of dance-song from the Kimberley
VB02  plenary 2  (Theme 3: The Localization and Globalization of ethnomusicology) (chair: keith howard) [503]
11:00 João Soeiro de Carvalho (New University of Lisbon) Equitable Practices and Collaboration in Ethnomusicological Documentation and Research: The Case of Mozambique/Portugal
11:30 Ruard Absaroka (Universität Salzburg) Musical Agnotology: Globalization, Exclusion, and the Cultural Production of Musical Ignorance
12:00 Suchada Sowat (University of York) Musical Characteristics and Theatrical Meaning in Thai Music for Theatre: The Phrommas Repertoire
12:30 David Novak (University of California Santa Barbara) Indonesian Sound Archives and the Materiality of Global Music
13:00–14:30 Lunch
Lunch Time Performances [FAA Lobby]
VC01 ICTM Study Group Business Meeting [604]
13:00   Music and Gender
VC02 ICTM Study Group Business Meeting [311]
13:00   Music and Dance in Latin America and the Caribbean
VC03 ICTM Study Group Business Meeting [312]
13:00   African Musics
VD01 (*) Challenges in Activist Research in Engaged Ethnomusicology (chair: deborah wong) [302]
14:30 Deborah Wong (University of California, Riverside) Making and Adding: A Great Leap into a Community Arts Archive
15:00 Wei-Ya Lin (University of Music and Performing Arts Vienna) Activist Research among Tao People’s Society (Taiwan): Creating and Developing New Forms and Spaces for Transmitting Indigenous Knowledge
15:30 Tan Sooi Beng (University of Science Malaysia) Questions and Challenges in Activist Research in Malaysia: Engaging Multiethnic Communities in Self-Representation
16:00 Samuel Araujo (Universidade Federal do Rio de Janeiro) Knowledge as Power; Engaging Politics and Epistemologies in Music and Sound Research.
VD02 (*) How Music Migrates: Four Middle Eastern Perspectives (chair: Abigail Wood) [303]
14:30 Abigail Wood (University of Haifa) Living in Israel, Listening to Lebanon: Transborder Musical Flows in Palestinian Arab Wedding Music in the Galilee Region
15:00 Oded Erez (Bar-Ilan University) “You Never Return—You Go”: on Musical Diasporic Returns from Morocco to Israel and Vice-Versa
15:30 Loab Hammoud (University of Haifa) Travelling through the Arab World: Two Cases of Palestinian Composers Making Music in Exile
16:00 Clara Wenz (SOAS, University of London) Travelling through Landscapes Lost to Conflict: My Journey with an Arab-Jewish Baidaphon Record
VD03 (*) Decolonizing Ethnomusicology, Teaching, Performance, and the Legacy of the Western Education System: Perspectives from International Students (chair: Shuo Yang) [402]
14:30 Xinjie Chen (University of Helsinki) Rooted Cosmopolitanism in Sámi CD Productions: Decolonizing Indigenous Study and Experiencing Decolonization in the Research
15:00 Rizky Sasono (University of Pittsburgh) Performing World Music Ensemble in a (De) Colonialized Manner
15:30 Shuo Yang (University of Pittsburgh) Toward a Decolonized Ethnomusicology and Decolonized Self: Perspectives from an International Student on Chinese Ethnomusicology
VD04 (*) Sounds of Siam: Aspects of the Emergence of a Siamese Recording Industry 1903-1957 (chair: James Mitchell) [403]
14:30 James Mitchell (independent scholar) Siamese Songs in Old Bangkok: The Birth of the Thai Recording Industry 1903-1911
15:00 Jarun Kanchanapradit (Khon Kaen University) Phleng Diao: A Phenomenon of Music from The Rabbit Record Brand of Siam/Thailand
15:30 Jatuporn Seemaung (Khon Kaen University) Singing Revolution: Change and Development in Thai Traditional Singing Recorded on Siamese Gramophone Records
16:00 Tharanat Hin-On (Khon Kaen University) The Recording of Lakhon Rong and its Phenomenon in Thai Society
VD05 FILM (chair: andrew murphy) [301]
14:30 Tsung-Te Tsai (Tainan National University of the Arts) As Foreign Land Becomes Home Land: The Chinese Indonesian Culture and Artists that Break Through the Ethnic Barriers
15:00 Hsiao Yu Wang, Jacinta (Berlin University of the Arts) Vedic Voices in South India
15:30 Citra Aryandari (Institut Seni Indonesia Yogyakarta) Song of Marginalized Women
16:00 Andrew Murphy (A Tree With Roots Music) Trip Report Solomon Islands
VD06 Expressing community in religious settings (chair: Lara Pearson) [401]
14:30 Mridupankhi Rajkumari (Jawaharal Nehru University) From Participation to Presentation: The Process of Creating Communities in the Study of Sattriya Nritya, a Ritual Dance Form of Assam
15:00 Perminus Matiure (Midlands State University) Traditional Dance as a Symbol of Self Expression and Social Cohesion among the Shona People of Zimbabwe
15:30 Jessica Roda (Georgetown University) Performing Hasidicness: The Politics of Pop Stars in Religious Settings
16:00 Josephine Wong Eng Jun, Loo Fung Chiat (University Putra Malaysia) Characteristics of Chant and Instrumental Music from the Three Main Sections of Vajrakilaya Drupchen in Ipoh, Malaysia
VD07 Local discourses in analysis (chair: colin quigley) [404]
15:00 Hana Urbancová (Institute of Musicology) Singing in the Mountain Environment in Slovakia: Function, Genre, Structure, Performance Practice
15:30 Teona Lomsadze (V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire) Non-legitimized Musical Direction in Georgia: the Pursuit of Definition
16:00 Fernando Palacios Mateos (Pontifical Catholic University, Ecuador) Amotanimi: Approaching the Waorani People through their Traditional Songs
VD08 (*) Music—Minorities—Memory (chair: Zuzana Jurkova) [501]
14:30 Essica Marks (Zefat Academic College) Remembering the Past and Creating the Present—Dance and Liturgy as Tools of Remembrance in the Jewish-Ethiopian Community in Israel.
15:00 Zuzana Jurkova (Charles University Prague) Music Remembrance of the Czech Roma: Between the Private and the Societal
15:30 Veronika Seidlova (Charles University Prague) Negotiating Dis/continuities from the Past in the Present: On the Social Life of the Organ in the Jeruzalémská Synagogue in Prague
16:00 Oldřich Poděbradsky (Charles University Prague) Music and Šumava Identity: Music Traditions and Transmission in the Czech-German Border Landscape
VD09 (*) Research on the Cross-border Flow of Chinese Music in Modern and Contemporary Times—four cases for analyzing (chair: SHAO HUANHUAN) [601]
14:30 Chen ji (Wuhan Conservatory of Music) How Chinese Pop Star Teresa Teng Came to the Top of the Japanese Popular Music Circle ?
15:00 Shao Huanhuan (Wuhan Conservatory of Music) A Study on the Living State of Chinese National Orchestra in Japan—Taking the JCM Orchestra in the Kansai Region of Japan as an Example
15:30 Zhou Zidong (Wuhan Conservatory of Music) Why China’s 12 Girls Band Enjoy a Reputation Abroad
16:00 Zhou Yun (Wuhan Conservatory of Music) Study on the Phenomenon of the Eastward Transmission of the Chinese Revolution Music to Japan in the mid-20th Century
VD10 Musical instruments, past and present (chair: henry johnson) [312]
14:30 M. Emin Soydaş (Cankiri Karatekin University) A Matter of Nomenclature and Structure: Distinguishing the Tanbur and Tanbura in Ottoman Music
15:00 Yuanzheng Yang (University of Hong Kong) Typological Analysis of the Chinese Qin in the Late Bronze Age
15:30 Liu Xiangkun (Shanghai Conservatory of Music) Multiphonics of Pi: Stories, Myths, and Facts
16:00 Mei-Yen Lee (National Pingtung University) Western Motifs and Elements of Musical Instruments Found in the Yungang Grottoes during the Northern-Wei Dynasty in China
VD11 Irish music studies (chair: Simon McKerrEll) [314]
14:30 Avril McLoughlin (University of Limerick) Music Theory of Traditional Irish Music
15:00 Ciara Thompson (University of Limerick) Contemplation into the Evolution of Lulling Through the Irish Song Tradition
15:30 Mary Dillon (Yunnan University) Playing to their Own Tune: An Examination of the Role of Music in the Lives of Young Irish Musicians in the 21st Century
16:00 Sandra Joyce (University of Limerick) "I Will Praise You with the Harp": The Influence of Catholic Nuns on Irish Harp Music in the 20th Century
16:30—17:00 Tea/Coffee
16:30:  British Forum for Ethnomusicology High Tea
VE01 ICTM MEETING (chair: Salwa El-Shawan Castelo-Branco) [302]
17:00   Assembly of National and Regional Representatives
VE02 World Music in Education (chair: Valeriya Nedlina) [303]
17:00 Elizabeth Clendinning (Wake Forest University) Music Education in the “Nation of Immigrants”: Community, Cultural Diversity, and World Music Ensembles
17:30 Thomas Markus Manhart (Center for Traditional Music, Singapore) World Music Education in the Curriculum of the International Baccalaureate: Are We Dangerously Close to Musical Racial Profiling, and How Could Ethnomusicologists Consult for a Change of Curriculum?
18:00 Jui Ching Wang (Northern Illinois University) I Sing; Therefore I Am: Tembang Dolanan Anak and Its Historical, Local, and Global Context
VE03 Roundtable—Sound Survivals: Affective Structures of Musical (Self)Care and Solidarity Across Borders (chair: ana hofman) [402]
17:00

Panellists

Marko Kölbl (University of Music and Performing Arts Vienna), Evrim Hikmet Öğüt (Mimar Sinan Fine Arts University), Ana Hofman (Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts)
VE04 Constructing traditions in Singapore (chair: Shzr Ee Tan) [304]
17:00 Sarah Weiss (University of Music and Performing Arts Graz) Is there such a thing as Singaporean Performance?
17:30 Margarida Moura (University of Lisbon, Portugal) (Re) Constructing Portuguese Memories through Portuguese Traditional Dances in the 21st Century Singapore
18:00 Muhammad Noramin Bin Mohamed Farid (Royal Holloway University of London) Traditional Dance Forms in Dialogue: Performance-Lecture as Intercultural and Critical Performance Practice in the Nation-State
VE05 Endangered traditions (chair: Zhang Boyu) [404]
17:00 Juergen Schoepf (La Trobe University) Tangshang/Tangsa Wihu Song—Rare Musical Features and their Sustainability in Rapidly Changing Societies
17:30 Jittapim Yamprai (University of Northern Colorado) The Cry of Gongs: The Disappearance of Instruments and Cultural Practices of Karen, Karenni, and Burmese Refugees in the United States
18:00 Yiyin 'Elsa' Tian (University of Adelaide) Exploring New Strategies for Sustaining the Endangered Huiju Opera Tradition in South Anhui, China
VE06 Local and glocal (chair: Fattakh Khalig-zade) [501]
17:30 Jana Ambrózová (Constantine the Philosopher University in Nitra) The Scientific Concept of “Playing Style”: Multidimensional Analysis of Musical Interpretation of Violin and Viola Players in Traditional String Bands in Slovakia
18:00 Sonja Kieser (University of Vienna) Finding the Field: Alternative Spaces for Discourse about Local Musical Knowledge
VE07 Therapy 2 (chair: Todd Saurman) [504]
17:00 Vojko Veršnik (independent scholar) Be Different, But Not Wrong—Win-Win Interaction Between the Elderly and Children with Special Needs.
17:30 Premalatha Thiagarajan (University of Malaya) Self-Rehabilitation through Dance: An Ethnographic Study on Candy Girls Breast Cancer Survivor Group in Kuala Lumpur, Malaysia
18:00 Isaiah Oyugi (Kenyatta University), Atieno Hellen Effect of Reminiscence Music Intervention on the Cognitive and Depression Status of Institutionalized Elderly People
VE08 Thinking of aesthetics (chair: perminus matiure) [601]
17:00 Könczei Csilla (Babes-Bolyai University, Cluj/Romania) Dance and Thought: Do We Have Minimal Distinctive Pairs in Dance? An Inquiry into the Pontozó from Transylvania
17:30 Moses Adzei (University of Education Winneba) Exploring Aesthetics of Music and Dance Traditions of Ʋedome People in the Volta Region of Ghana: Ethnomusicological Inquiry
VE09 Chinese orchestra in Asia (chair: Luo ai mei) [312]
17:00 Hoi Yin Ho (University of Hong Kong) Orchestrating the “Pearl of the Orient”: The Establishment of the Hong Kong Chinese Orchestra
18:00 Liou Sheng Jie (National Taiwan University) Interweaving “Chineseness” and “Malayness”: Identity of Chinese Orchestra in Malaysia
VE10 Migration, Experience and identity (Chair: Jessica Roda) [401]
17:00 Moshe Morad (Tel Aviv University) Music and/as Identity Among Undocumented Labor Migrants and Asylum Seekers in Israel
17:30 Christian Onyeji (University of Nigeria, Nsukka) Abigbo and the Music of the Distant Present: Processing Indigenous Music as Indicator of Communal Experiences among the Mbaise Igbo
18:00 Bernard Barros Ellorin (Miramar College) From Pangongkaan to Sangbay: the Re-Contextualization of Sama-Bajau Children’s Songs as Transcultural Commodities in the Sulu Zone
VE11 Performing the Archive (chair: Reuben Brown) [314]
17:00 Genevieve Campbell (University of Sydney) Ngiya Awungarra—I Am Here, Now: Bringing the Recorded Voices of Tiwi Ancestors Back into the Recording Studio.
17:30 Alla El Kahla (Martin Luther University of Halle-Wittenberg) An Anonymous Idiom: Contemplating Al-Istikhbar in Tunisian Traditional Music
18:00 Anubhuti Sharma (Jawaharlal Nehru University) "Naturalisation" Contra "Citation": Two Modes of Performing the Archive
VE12 dance workshop [604]
17:00—18:30 Dilyana Kurdova (Bulgaria) Bulgarian Circle Dance
VG Concert [MH]
19:30—21:00 Music and Dance from South Africa Ikusasa Lethu, University of KwaZulu Natal (South Africa)
  Venda Music and Dance, Limpopo, South Africa Vhulunga-Zwau, Department of Music, York University (Canada)
  Chung Yufeng (pipa) and Daniel Fredriksson (mandolin) Trees Music and Art (Taiwan)
  Wanjina Wunggurr Dances of Northern Kimberley, Northwestern Australia Wulanggu Dance Group,  University of Melbourne (Australia)

Tuesday, 16 July 2019

VIA01 Sound, movement and ritual (chair: Razia Sultanova) [302]
09:00 Andrew Alter (Macquarie University) Musical Practice and Epic Rendition: The Impact of Sonic Choices on Narrative and Epic Design in Mahābhārata performance of the Himalayas
09:30 Jeanette Mollenhauer (University of Sydney) A Transplanted Ritual: Perpetuating the Kumpanjija of Blato (Croatia) in Sydney (Australia)
10:00 Manami Suzuki (Kunitachi College of Music) Alevi Song Mersiye—Music as Religious Communication Tool
VIA02 Dance issues (chair: Kathleen Spanos) [403]
09:00 Aoyagi, Takahiro (Gifu University) Renewal of Tradition: Mixing Popular Music with Bon-Odori Dances in Japan
09:30 Jungrock Seo (School of Dance, Korea National University) The Meaning of Ilmu (Line Dance) of the Royal Ancestral Ritual in Korea
10:00 Jenny Game-Lopata (National Institute of Circus Arts, Australia) Music and Embodied Movement as Conveyers of Meaning in Contemporary Circus
VIA03 FILM (chair: Nepomuk Riva) [301]
09:00 John Forrestal (Boston University) For Whom the Bell Tolls: Boxing, Music, and Tradition in the New City
VIA04 Eco-tourism and Institutional Policies (chair: Gisa Jähnichen) [304]
09:00 Otto Giovanni Stuparitz (University of California, Los Angeles) Making the Green Economy Blue: Indonesian Jazz and Ecological Tourism
09:30 Andrew Kalyowa Kagumba (Texas Tech University) The Batwa Touristic Trail: Performing the "Other", Presenting the "Self"
10:00 Linda Cimardi (A. von Humboldt Foundation) Institutional Policies of Dissemination of African Musics in the 1960s and 1970s
VIA05 Ecology and action  (chair: Teoh, Yang Ming) [401]
09:00 Junko Konishi (Okinawa Prefectural University of Arts) The Project of 100 years’ Reforest of Kuruchi Trees in Yomitan Village: Toward Sustainability of Sanshin Making in Okinawa
09:30 Wangcaixuan (Rosa) Zhang (University of Pittsburgh) An Adaptation of Water Repentance Sutra: A Buddhist Musical Response to Environmental Problems in Taiwan
10:00 Anwesa Mahanta (Kalpa, independent scholar) Embodied Cognition and Rasa—A Study of the Social Ecology of Arts with a Case Study of Assam
VIA06 mediatizing music (chair: Jonathan McCollum) [404]
09:00 Annie Yen-Ling Liu (Soochow University), Blake Stevens (College of Charleston) Traditional Chinese Arts in the Practice of Electroacoustic Music: Taoism and the Acousmatic Experience
09:30 Rémy Jadinon (Africa Museum, Tervuren, Belgium) Festivalization and Electronisation of African Traditional Music: The Transformation Process of Musical Heritage through the Stage
10:00 Liz Przybylski (University of California, Riverside) Dead Air: Broadcasting Where Pop Meets Traditional Music
VIA07 Minority traditions I (chair: Lonán Ó’Briain) [501]
09:00 Yuh-Fen Tseng (National Chiayi University) Performance as a Way of Reconciliation—An Action Research on the Creating Project of Bunun Music Theatre “I Sing with My Life”
09:30 Darrell Hung-Ren Tong (National Taiwan University) Grainless, Landless, and Lakeless: The Shifting Contexts and Meanings of the Indigenous Thau People's Pestle-Pounding Ritual
10:00 Ling Jiasui (Shanghai Conservatory of Music) Inheritance Mode of “Association” and Sustainable Development—The Bunun Culture Association in Taiwan as an example
VIA08 (*) Innovation through Revitalization: The Finno-Ugric Cases of the Ethnomusicologically Informed Music Making (chair: Žanna Pärtlas) [312]
09:00 Žanna Pärtlas (Estonian Academy of Music and Theatre) Measuring the Revitalization Processes: The Acoustical Feedback to the Ethnomusicologically Informed Performance of the Seto Choir Verska Naase
09:30 Janika Oras (Estonian Literary Museum) An Ethnomusicologist amidst Heritage Politics, Musical Diversity and Individual Creativity: The Case of the Seto Singing Tradition
10:00 Maria Korepanova (Estonian Academy of Music and Theatre) Improvisation and Variation in Besermyan Krezes on the Example of Soldat Kelyan Krez
VIA09 Expressions of homeland (chair: adelaida reyes) [601]
09:00 Alison Arnold (North Carolina State University) Fidelity and Innovation in Montagnard American Music and Dance
09:30 Chi-Fang Chao (University of Roehampton) Waves of the Uchinaanchu Movement: Okinawa Dancers in Hawai'i
10:00 Sho Makino (independent scholar) Music of Venezuelan Diaspora—Working More Globally and Locally with Homeland via Internet
VIA10 music and dance workshop [604]
09:00—10:30 Ikusasa Lethu (South Africa)  Music and Dance from South Africa
10:30—11:00 Tea/Coffee break
VIB01 plenary 1 (theme 4: music and dance as expressive communication) (chair: ricardo trimillos) [MH]
11:00 Anna Hoefnagels (Carleton University) Kanien’kehá:ka Music and Dance as Tools for Cultural Education and Revitalization: The Traveling Troupe of the Native North American Traveling College
11:30 Kathleen A. Spanos (University of Maryland) Carnivalesque Improvisation in Frevo, a Dance of Resistance from Recife, Brazil
12:00 Kumiko Uyeda (University of San Francisco) Tales of Tragic Love: An Obon Dance Festival for Spirits from the Inland Sea of Japan
12:30 Kathryn Alexander (University of Arizona) Tracing Queer Dance Practice from the Old West to West Hollywood
VIB02
plenary 2 (theme 5: approaches to practice-based research and its applications) (*) "'I'm a musician and a researcher": three performers' approaches to practice-based research (chair: dan bendrups) [503]
11:00 Hyelim Kim (Bath Spa University) Jazz Notation for Korean Traditional Music
11:30 Cassandre Balosso-Bardin (University of Lincoln) "You are Part of the Club": Musicking in the Field from a Bagpiper's Perspective
12:00 Kiku Day (Royal Academy of Music) Mindful Playing, Mindful Practice: Using Micro-Phenomenal Elicitation in Shakuhachi Performance
12:30 Hyelim Kim, Cassandre Balosso-Bardin and Kiku Day Voices of Researcher-Musicians
13:00—14:30 Lunch
Lunch Time Performances [FAA Lobby]
VIC01 ICTM Study Group Business Meeting [604]
13:00   Applied Ethnomusicology
VIC02 ICTM Study Group Business Meeting [311]
13:00   Musics of East Asia
VIC03 ICTM Study Group Business Meeting [313]
13:00   Iconography of the Performing Arts
VIC04 ICTM Study Group Business Meeting [314]
13:00   Multipart Music
VIC05 ICTM Study Group Business Meeting [312]
13:00                 Music and Allied Arts of Greater South Asia

VID01 (*) Different Ethnomusicologies: Systems of Thought, and Their Bases (chair: Naila Ceribašić) [302]
14:30 Zhang Boyu (Central Conservatory of Music, Beijing)) Music Research in China: Conflicts between East and West, and Music and its Social Contexts
15:00 Pornprapit Phoasavadi (Chulalongkorn University) Forty Years of Defining Ethnomusicology in Thailand: Shifting Musical Scholarship and Research
15:30 Naila Ceribašić (Institute of Ethnology and Folklore Research, Zagreb) Home Ethnomusicology and International Scholarly Flow: The Case of Croatia
16:00 Jean Kidula (University of Georgia) The Frame, the Border and the Margins: Centering Ethnomusicology(ists) in US and Kenyan Academies
VID02 Roundtable—Migrations, territorialities, borders: five case studies reflecting on contemporary Latin popular musics  (chair: marita fornaro bordolli) [303]
14:30-16:00 Panellists Enrique Cámara de Landa (University of Valladolid, Spain), Sergio Marcelo de los Santos Llambi (Universidad de la República), Adriana Cerletti (University of Buenos Aires), Mónica Vermes (Universidade Federal do Espirito Santo), Marita Fornaro Bordolli (Universidad de la República)
VID03 (*) Musicking Community (chair: Tony Perman) [402]
14:30 David A. McDonald (Indiana University) Affective Assembly: Exploring the Dynamics of Sound, Community, and Activism
15:00 Tony Perman (Grinnell College) Patterns of Commonality: Community, Inequality, and the American Mbira
15:30 Stefan Fiol (University of Cincinnati) Drumming and Dancing for Bhumiyal: Intersectional Communities in the Central Himalayas
16:00 Eduardo Herrera (Rutgers University) Semiotics of Fandom: Chants, Jewishness, and Neighborhood in an Argentine Soccer Stadium
VID04 (*) Aesthetics and Cultural Ownership of Music in Southeast Asia (chair: Kurt Baer) [301]
14:30 Hannah Standiford (Pittsburgh University) Negotiating Aesthetics and Ownership in Keroncong
15:00 Kurt Baer (Indiana University-Bloomington) Performing Performances of Identity: Pong Lang Music as Meta-Cultural Performance
15:30 Chumchon Suebwong (Songkhla Rajabhat University) A New Approach Incorporating the Chromatic Khaen into Jazz Music
16:00 Michael HB Raditya (Universitas Gadjah Mada) Revealing Aesthetic and Musical Identity of Dangdut Koplo
VID05 Flows of music in history (chair: Chun-bin Chen) [401]
14:30 Henry Johnson (University of Otago) Transborder Flows and Movements of Chinese Music Performance in Colonial New Zealand: Social Action and Confluence in a Nineteenth-Century Gold Mining Context
15:00 Yick Sau Lau (National Taiwan University) Songs from the "Dancing Era": Covering Taiwanese Pop Songs in Postwar Southeast Asia
15:30 Jiang, Haoran (National Taiwan University) The Reception History of Zhou Xuan in Taiwan from 1930 to 1970
16:00 Gretel Schwörer-Kohl (Martin-Luther-University Halle-Wittenberg) Hsaing Waing Music in Myanmar to Comfort the Thai King in Exile in 1558
VID06 Peacebuilding and social justice (chair: Hiromi Lorraine Sakata) [501]
14:30 Catherine Grant (Griffith University) Music Sustainability, Social Justice, and Human Rights
15:00 Gillian Howell (Griffith University) Sustaining Music Interventions in Post-War Development Contexts: The Case of the Afghanistan National Institute of Music
15:30 Juan Sebastián Rojas (Universidad El Bosque, Colombia) Local Peacebuilding, National Peacebuilding: Afro-Colombian Musics, Post-Conflict, and Participatory Development
16:00 Marcia Ostashewski (Cape Breton University), Shaylene Johnson Reconciliation through Research at Kun'tewiktuk
VID07 (*) Persecution and Resistance Resounded: Trajectories and Turns of WWII Musical Memorializations (chair: Federico Spinetti) [504]
14:30 Federico Spinetti (University of Cologne) Fischia Il Vento (The Wind Howls): Exploring Trajectories of Memory and Political Struggle through an Italian WWII Resistance Song
15:00 Monika E. Schoop (Leuphana University) Rapping Against Old and New Nazis: Musical Memories of Bejarano and Microphone Mafia
15:30 Martin Ringsmut (University of Cologne) Maro Drom (Our Way): Musical Commemorations of the Persecution of German Roma and Sinti during WWII
16:00 Sidney König (University of Cologne) Memory is a Weapon: Ton Steine Scherben’s Uses of WWII Memory in the Political Upheavals of the 1970s
VID08 New sonorities in Jazz (chair: Richard M Déja) [404]
14:30 Klaus Näumann (Martin-Luther-Universität Halle) Constancy and Processes of Change in the Transmission of the Jazz Manouche
15:00 Kanykei Mukhtarova (University of Alberta) The New Music of Central Asia-Ethnojazz Laboratory: Music and Intercultural Understanding
15:30 Sopon Suwannakit (University of Northern Colorado) Armenia and Its Nearby Musical Cultures in Jazz: History and Practice
16:00 Richard M. Déja (University of Cape Town) "Majazzmen" Unite: The Sonorities of Social Belonging in Malawi’s Afro-jazz Renaissance
VID09 Conflicts, borders and identity (chair: Samuel Araujo) [304]
14:30 Lea Hagmann (University of Bern) Formation and Dissolution of Cultural Borders in the Dance Revival of Cornwall
15:00 Lilit Yernjakyan (National Academy of Sciences of Armenia) Multilingualism and National Identity in Armenian Traditional Art Music
15:30 Bonnie McConnell (Australian National University) To Praise or Critique: Music and Conflict Mediation in the Gambia
16:00 Mukesh Kulriya (University of California, Los Angeles) Persecution, Rescue and Stigma—Songs of the Margins
VID10 Renewing musical instruments (chair: Chi-Fang chao) [601]
14:30 Matthew Allen (Wheaton College) The Guitar and Hawaiian Renaissance: History, Genres, and Taste Communities
15:00 John Garzoli (Monash University) Guitar in Dontri Thai: The Stylistic and Ontological Transformation of a Western Instrument
15:30 Xiaoshan (Ilsa) Yin (University of Maryland) The Boundary of Tradition: The Qin Revival in Contemporary China
16:00 Daniel Fredriksson/ Hallbus Totte Mattsson (Dalarna University) Innovation and Imagination in Musical Instrument Building: The Case of the Mora-oud
16:30—17:00 Tea/Coffee break
VIE01 appropriation of western music and Identity  (chair: Terada Yoshitaka) [504]
17:00 Hee-sun Kim (Kookmin University) Relocation, Re-creation and Rejuvenation: How does Asia Revitalize World Music?
17:30 Wang Weiyi (Soochow University) “Chinese Stories Expressed through World Music”: Violence, Trauma, and Redemption in Tang Jianping’s Opera The Diaries of John Rabe
18:00 Chaeyoung Lee (Boston University) Strategic Hospitality towards Western Music: Korean Traditional Musicians’ Appropriation of the Western Common Music Notation System
VIE02 Youth Expressions (chair: Amanda Villepastour) [402]
17:00 Ani Petrossian (University of Cologne) Havana Reggae: Musical Praxis and Subcultural Identity in Today’s Cuba.
17:30 Zhang Wenzhao (Chinese University of Hong Kong) The Boat to “Ferry Yourself”: Chinese Foxi (Buddhist Outlook) Post-90s Generation and the Sound of Urban Folk
18:00 Marceline Saibou (Bowdoin College) Youth, Ethnicity, and Politics in Contemporary Togo—the Case of Kamou
VIE03 Cultural exchange in/from central europe (chair: Inna Naroditskaya) [403]
17:00 Sonja Zdravkova Djeparoska (University Ss. Cyril and Methodius) Migration and Newly Created Traditions. Study Case of Macedonian Diaspora
17:30 Nico Staiti (University of Bologna) One Ceremony, Two Perspectives: The Wedding and Music of a Diasporic Roma Community
VIE04 FILM (chair: shota fukuoka) [301]
17:00 Alexander Dea (Heavenly Chimes) Reconstruction of Java’s Sacred Ritual Bedhaya Semang Dance
17:30 Shaktipada Kumar (Cooch Behar Panchanan Barma University) The Chhou Dance of Purulia
18:00 Kamino Chie (National Museum of Ethnology, Osaka) A Documentary Film on Ise-daikagura: A Lion Dance Driving Evil Power from Houses in Japan
VIE05 Balinese music and dance (chair: Made Mantle Hood) [304]
17:00 I Wayan Sudirana (Indonesia Institute Of Art Denpasar) The Unplayed Melodies in Balinese Gamelan
17:30 I Nyoman Cerita (Indonesia Institute Of Art Denpasar) Spiritual Functions and Axiomatic Meanings of the Barong Landung Dance Drama in Bali
18:00 I Wayan Diana Putra (Indonesia Institute Of Art Denpasar) The Compositional Method of Gending Jaran Sirig
VIE06 Minority traditions II (chair: Mercedes M. Dujunco) [401]
17:00 Rinko Fujita (University of Vienna) Past, Present, and Future: A Temporal Perspective on the Minority Study
17:30 Leva Tihovska (Archives of Latvian Folklore) (Un)stable Histories, (Un)sustainable Careers: Latvian Romani Musicians on Stage
VIE07 Representations (chair: Bonnie B. McConnell) [404]
17:00 Louise Wrazen (York University) “Don’t Write That”: Timing, Honesty, and Accountability in Fieldwork
17:30 Daniela Castaldo (University of Salento) "The Music of the People without Notes": A Project
18:00 Jyothi Jayaprakash (Jawaharlal Nehru University) The Buttocks Festival: Sacred and Profane in the Festival of Bodnamme
VIE08 Sustainable communities (chair: Marcia Ostashewski) [501]
17:00 Cholong Sung (SOAS, University of London) Creating a Sustainable Society through Musical Activities
17:30 Naresh Kumar (Ambedkar University, Delhi) Chaar Yaar: A Band Singing Human Consciousness Across the Globe
18:00 Anaïs Verhulst (Cemper) Intangible Cultural Heritage, Ethnomusicology, and the Sustainable Future of Hunting Horn Music in Flanders
VIE09 ICTM MEETING (chair: Ursula Hemetek) [312]
17:00   Assembly of Study Group Chairs
VIE10 Negotiating modernity (chair: Gavin douglas) [314]
17:00 Bingyang Guan (Shenyang Conservatory of Music) Neglected Alternative Modernity—AAL music of China (1950s-1970s)
17:30 Connie Lim Keh Nie (University Malaysia Sarawak) Expressing the Virtue of Bravery in Iban Popular Songs in 1950s-1960s Sarawak
18:00 Hsin-Wen Hsu (National Taiwan Normal University) Everyday Modernity and Embodied Ethnicity: The Mediation of Taiwanese Hakka Vinyl Records
VIE11 dance workshop [FAA 201]
17:00—18:30 Paphutsom Wongratanapitak (Thailand) Thai Ram Wong Dance
VIG Concert [MH]
19:30—21:00 Music of Thailand Chulalongkorn University (Thailand)

Wednesday, 17 July 2019

VIIA01 Migrants making music (chair: R. Anderson Sutton) [302]
09:00 Minako Waseda (Tokyo University of the Arts) Naniwa-Bushi, Japanese Musical Story-Telling, Transplanted, Flourishing, and Disappeared in Hawai'i
09:30 Anastasia Melati Listyorini (Taipei National University of the Arts) Negotiating Cultural Borders: Javanese Dance and Indonesian Migrant Workers in Taiwan
10:00 Patrick Allen (SOAS, University of London) What We Learned from the Chagossians: The Revitalising of a School in England by the Music of a Migrant Community
VIIA02 (*) Three Studies of Musical Instrument Practice in East Asia: The Human Factors (chair: Mei Han) [303]
09:00 Randy Raine-Reusch (independent organologist) Complexity of One String
09:30 Mei Han (Middle Tennessee State University) Macrocosm through Microcosm: Chinese Aesthetics in Hakka Zheng Performance Practice
10:00 Jonathan C. Kramer (North Carolina State University) Problems With Bi-Musicality: “And Never the Twain Shall Meet”
VIIA03 Youth Expressions 2 (chair: Andrea Emberly) [402]
09:00 Indra Ridwan (Institute of Indonesian Arts and Culture, Bandung) The Danceability of Pop Sunda
09:30 Doris Kelechi Ofili (University of Port Harcourt) Egwu Otu Dance Festival and Socio-Economic Prospects for Sustainable Development
10:00 Lin, Chihyu (Taipei National University of the Arts) Reconstruction and Revival of Cambodian Male Masked Dance: A Case Study of Lakhaon Khaol Youth of Cambodia
VIIA04 FILM (chair: Alexander dea) [301]
09:00 Akiko Nozawa (Nagoya University), Yohanes Hanan Pamungkas Candi Act: The Audiovisual Project of Javanese Hindu Art for Transmission of Living Heritage (The Sudamala Relief of Candi Tegowangi, Indonesia)
09:30 Sonam Dorji (Music of Bhutan Research Centre) In Search of the Yak Song
10:00 Frank Gunderson (Florida State University) Ng'oma—The Work of Our Clan
VIIA05  perspectives on gender construction (chair: Premalatha Thiagarajan) [304]
09:00 Ijeoma Iruka Forchu (University of Nigeria, Enugu) The Music that Empowers: Depiction of Women in the Indigenous Music of Igbo Women
09:30 Ukeme A. Udoh (University of Uyo, Nigeria) Uta Music: Building Bridges Between Past and Present Traditions among the Ibibio of Nigeria
10:00 Huang Wan (Shanghai Conservatory of Music) Performing Practice as Social Practice: Analyzing the Embodiment of Social Hierarchy and Gender Difference in Okinawan Folksong Duet Performance
VIIA06 Fusion composition 2 (chair: Kiku Day) [401]
09:00 Chen Mengjiao (SooChow University) Cross-Cultural Creation and Crossover in “Chinese Folk Jazz”
09:30 Chatori Shimizu (Hochschule fur Musik Carl Maria von Weber) Shō in Compositions Today: Notation and Extended Techniques
10:00 George Asabre Maclean (University of Education, Winneba) Art Music in Ghana and Impact on Ghanaian Brass Band Repertoire
VIIA07 Sustaining Chinese music (chair: Yu Hui) [601]
09:00 Mercedes M. Dujunco (Suzhou University of Science & Technology) Jiangnan Sizhu Beyond Shanghai: Context, Repertoire, and Sustainability
09:30 Ya-Hsiu, Lin (National Taiwan University of Arts) The Sustainable Development of Taiwan Beiguan Music
10:00 Yin Xiang (Shanghai Conservatory of Music) Sounding Memories: Replaying the Zhuma Drama in Guangdong (China)
VIIA08 Transforming musical instruments (chair: naoko terauchi) [312]
09:00 Yohanes Don Bosko Bakok (University of the Philippines Diliman) Mr. Djoli Aray And His Efforts in Developing Minahasa Kolintang Musical Instrument
09:30 Brenda Suyanne Barbosa (University of Limerick) Bronze Age Horns and Iron Age Trumpets in Contemporary Music
10:00 Sumetus Eambangyung (Martin Luther University Halle-Wittenberg) Multivariate Analysis of the Thai Na-Phat Composition “Sadhukarn” by Non-metric Multidimensional Scaling and Cluster Analysis
VIIA09 (*) Under the Vicissitudes of Religious Environment and Social Structure: The Adaption and Transformation of Traditional Performing Arts in Taiwan and Indonesia (chair: Tsung-Te Tsai) [314]
09:00 Yuan, Ye-Lu (Wuhan University of Technology) Displacement of Identity and Transformation of Music Culture: The Case of the Development of Chanhe Taoist School in Taiwan
09:30 Lin, Pei-Yin (Hakka Affairs Council) Taiwanese Buddhism Opera (Buddhism Kua-á-hi): A Performing Art Case Study of the Play “Kumarajiva
10:00 Chen, Sheng-Yuan (Tainan National University of the Arts) Among Religion, Healing and Performing Arts: The Transformation of Javanese Shadow Puppetry Theatre Ruwatan under Indonesian Islamic Environment
VIIA10 Colonial legacies (chair: Lasanthi Manaranjanie Kalinga Dona) [404]
09:00 Oswaldo da Veiga Jardim Neto (independent scholar) The Role of the Military and Municipal Bands in Protecting the Portuguese Cultural Integrity in Macau, 1818–1935
09:30 Deepak Paramashivan (University of Alberta) Side Wings—The Golden Age of Kannada Theater
VIIA11 WORKSHOP—Artists@Random: Stories about the Burmese Piano, Colonial Field & Playing with Chance (chair: Leow Puay Tin) [604]
09:00 Ne Myo Aung (Burma) The Sandaya: A Story of Recovering Burmese Music
09:30 Leow Puay Tin (Malaysia) Tikam-Tikam: The Use of Chance in Performance
10:00 Mark Teh (Malaysia) Field Work: Performing Politics on the Padang
10:30—11:00 Tea/Coffee break
VIIB01 Roundtable—Does scholarship of dance serve globalisation or localisation? (chair: gediminas karoblis) [302]
11:00—12.30 Panellists

Gediminas Karoblis (Norwegian University of Science and Technology), Egil Bakka (Norwegian University of Science and Technology), Georgiana Gore (University of Clermont Auvergne), Jörgen Torp (University of Hamburg), Ronald Kibirige (Norwegian University of Science and Technology)

VIIB02 (*) Music, Minorities, and Migrations (chair: Svanibor Pettan) [402]
11:00 Svanibor Pettan (University of Ljubljana) Ten Research Models for Studying Music and Minorities
11:30 Adelaida Reyes (New Jersey City University) When Involuntary Migrants become Minorities: Musical Life and its Transformation
12:00 Lasanthi Manaranjanie Kalinga Dona (University of Kelaniya) Is There a Future for the Indigenous Vedda Minority of Sri Lanka?
12:30 Leon Stefanija (University of Ljubljana) Differentiating Minorities in Slovenia: Between Stereotypes and Pragmatism
VIIB03 (*) Transnational Perspectives on Cuban and Yoruba Music (chair: Kent Windress) [403]
11:00 Amanda Villepastour (Cardiff University) The Power of Myth in Transatlantic Orisha Music Studies
11:30 Kent Windress (independent scholar) Añá Travels the Ocean—The Development of Cuban Batá Ceremony in Australia
12:00 Debbie Klein (Gavilan College) Stop the Violence: Fújì as an Allegory of Nigerianness in the Era of Boko Haram
12:30 Ruthie Meadows (University of Nevada) Transatlantic Translations and Micro-Paquetes: Religious Revisionism in Cuban Sound
VIIB04 Expressing gender (chair: Genevieve Campbell) [304]
11:00 Jessie M. Vallejo (Cal Poly Pomona) Singing Flutes and Gendered Sounds in the Andes
11:30 Rachel Ong (University of Malaya) Expressing Matriarchy: A Reading of Peranakan Dance in Melaka, Malaysia
12:00 Andrea Decker (University of California, Riverside) Women Resisting Irresistible Music: Masculine Susceptibility and Feminine Precarity in Indonesian Dangdut Koplo Fan Groups
VIIB05 Migration and identity (chair: lee tong soon) [401]
11:00 Alma Bejtullahu (independent researcher) Between Then and Now, Amid Here and There: Musical and Dance Practices of the “Second Generation” of Migrants in Slovenia
11:30 Bipasha Guptaroy (Srijan Dance Company) A Search for Cultural Presence of the Migrant Bengali Population in North America
12:00 Tatjana Krkeljic (University of Montenegro) Russian Musicians in Montenegro: Migration, Impact and Identity
12:30 Babak Nikzat (University of Music and Performing Arts Graz) Constructing Hybrid Identity through Hybrid Music: Diasporic Music Making of Iranian Musicians in Los Angeles
VIIB06 Sound and spirit (Chair: K. Sashikumar) [501]
11:00 Linda C Burman-Hall (University of California, Santa Cruz) On the Centrality of Human to Gibbon Ape Relationships in Mentawai Tradition as Transmitted by Shamanic Song
11:30 Mu Qian (SOAS, University of London) Muqam-mäshräp: Classical Uyghur Music or Sounded Sufi Practice?
12:00 Selina Sharma (Institute of Vraja Art and Culture) A Philosophy Embodied in Music—Scriptural Essence and Spiritual Experience Told through the Songs of the Bauls of Bengal
12:30 Zilia Imamutdinova (The State Institute for Art Studies, Russia) The Pentatonic as a Basic Feature in the Mapping of the Qur’ānic Reciting Tradition
VIIB07 Thai music (chair: Pornprapit Phoasavadi) [504]
11:00 Great Lekakul (Chiang Mai University) Developing Musical Creativity in Thai Culture: The Complex Relationship Between Prachan Music and Wai Khruu Ceremony
11:30 Shiho Ogura (Tokyo Gakugei University) Diversity in Thai Classical Music through Samniang Phasaa
12:00 Waraporn Cherdchoo (Chulalongkorn University) Phin-Dukkhanirodhagāminīpaṭipadā: A Creation of Thai Classical Music Composition with Special Reference to Phin and the Middle Path in Tripitaka
12:30 Benjamin Pongtep Cefkin (University of Colorado Boulder) Yipun Cha-on, Yipun Ramphung: Japanese Aesthetics in the Thai Classical Arts
VIIB08 (*) The dynamics of musical resilience within Tai-speaking communities of southwestern China (chair: Catherine Ingram) [601]
11:00 Catherine Ingram (University of Sydney) Conceptualizing and Experiencing the Musical Resilience of Kam Big Song from Southwestern China
11:30  Kao Ya-ning (National Chengchi University) “Please Film Us and Our Australian Friend Singing Together”: An Ethnographer’s Observations Regarding Kam Song Practice in China
12:00  Lu Xiaoqin (Guangxi University for Nationalities) Opportunities and Challenges for Zhuang Folksong Traditions on the Sino-Vietnamese Border: An Ethnographic Study of Jinlong Town, Guangxi
12:30 Liao Hanbo (University of Hong Kong) From Traditional Nyaemz Slei to Modern Pop Song: Inheritance and Change in the Rhyme Scheme of Yang Zhuang Chanted Poetry
VIIB09 Topics in Japanese music (chair: Takenouchi Emiko) [312]
11:00 Daniel B. Ribble (Kochi University) The Rensei-kai, an Annual Myoan Shakuhachi Taikai Held In Shikoku, Japan
11:30 Terauchi Naoko (Kobe University) Art or Record? : An Exploration of a Japanese Bugaku Scroll through Cross-cultural and Inter-disciplinary Approaches
12:00 Christopher Blasdel (University of Hawaii at Manoa) Acceptance and Rejection—Non-Japanese Performers of Shakuhachi Music
12:30 Marino Kinoshita (Keio University) Why This Music? Examining Strong Experiences with Music in Tokyo’s Extreme Music Scene
VIIB10 Dance, representation and identity (chair: Catherine Foley) [314]
11:00 Daniela Ivanova-Nyberg (Bulgarian Cultural and Heritage Center of Seattle) “What’s Your Name?”  Names and Cultural Representation of Bulgarian Folk Dance Groups in North America
11:30 Dilyana Kurdova (South-West University) Dance Teaching as Cultural Representation: Teaching Bulgarian Dance Abroad
12:00 Zita Skorepova (Institute of Ethnology) Evoking the Old Homeland: Viennese Czechs dance the Beseda Dance
12:30 Athena Katsanevaki (Aristotle University of Thessaloniki) A Four-dimensional Practice Based on Fieldwork
13:00—14:30 Lunch
Lunch Time Performances [FAA Lobby]
VIIC01 ICTM Study Group Business Meeting [604]
13:00   Music and Minorities
VIIC02 ICTM Study Group Business Meeting [311]
13:00   Music, Education and Social Inclusion (MESI)
VIIC03 ICTM Study Group Business Meeting [313]
13:00   Music and Dance in Southeastern Europe
VIIC04   ICTM Study Group Business Meeting [314]
13:00     Music and Dance of the Slavic World
VIID01 (*) The Harp in Ireland (chair: Helen Lawlor) [302]
14:30 Niall Keegan (University of Limerick) "Balls!" Gender, Language and Aesthetic in the Worlds of Irish Harping
15:00 Paul Dooley (University of Limerick) String Inharmonicity: A Curse or a Blessing for the Low-Headed Harp?
15:30 Helen Lawlor (Dundalk Institute of Technology) Social Cohesion, Musical Inclusion: Harp Ensembles in Contemporary Performance Practice
16:00 Kerry Houston (Technological University Dublin) The Harp and Irish Identity in the Twentieth Century
VIID02 (*) Models of Musical Healing in Traditional and Contemporary Contexts (chair: Bernd Brabec de Mori) [303]
14:30 Andreja Vrekalić (University of Osijek) Music to My Soul Too: Transcending the Limitations of Ethnographic Fieldwork in Music Therapy Through Self-reflexivity
15:00 Benjamin D. Koen (Sound Health Global) Music and the Meditative Mind in China: Adjunctive and Primary Treatment of People with Stress, Anxiety and Depression
15:30 Bernd Brabec de Mori (Philipps-Universitaet Marburg) The "Shamanic Model" in Transition: Can Indigenous Musical Healing Methods be Adapted to a Modern Environment, and How?
16.00 Todd Wayne Saurman (Mahidol University) Holistic, Community Centered, Sensory-scape and Needs Based, Multi-domain Approaches
VIID03 (*) New Gender Expressivities in Indian Music through Film (chair: Victor A. Vicente) [402]
14:30 Zhang Xiao (independent scholar) Seeing beyond the Margins: Documentary Film, Online Mediatization, and the Indian Female Percussionist
15:00 Natalie Sarrazin (The College at Brockport, SUNY) From Bangles and Bindi-s to Briefcases and Bobs: Changing Representations of Women’s Agency in Contemporary Hindi Film Song
15:30 Brigette Meskell (The College at Brockport, SUNY) Escaping the Fire: The Construction of Female Same-Sex Desire and Identity in Hindi Film Song
16:00 Victor A. Vicente (Chinese University of Hong Kong) Strange Bedfellows?  Humor and Homoeroticism in the Bollywood Song-and-Dance Sequence
VIID04 ROUNDTABLE—Social Inclusion in Music, Academia and Educational Institutions: Approaches, Challenges and Success Stories (chair: Sara Selleri) [403]
14:30 Panellists

Sara Selleri (SOAS, University of London), James Nissen (University of Manchester), Alexander Crooke (University of Melbourne), Olusegun Titus

VIID05 Bridging cultures (chair: Jean Kidula) [301]
14:30 Michelle Williams (University of Auckland) From Volleyball Court to Pacific Village: Transnational Communities of Practice and the Construction of Cultural Space in Auckland, New Zealand
15:00 Glory Nnam Nnenna (Nnamdi Azikiwe University, Nigeria) "Beyond Ritual and Entertainment": An Ethnography of E ́gwu ́ o ́ge ̅ne ̀ in Enugu South East, Nigeria
15:30 Edouard Degay Delpeuch (EHESS, School for Advanced Studies in the Social Sciences, Paris) “Paradise Bangkok” a musical remediated city
16:00 Bernhard Bleibinger (University of Fort Hare) Building Bridges: Responses to Applied Projects with Students and Communities in South Africa and Germany
VIID06 Negotiating  East and West (chair: Hwee San Tan) [401]
14:30 Deng Jia (Soochow University) Undefinable Musical Events in Gu Jieting’s Performance Art: Tracing the Boundaries between French Modernism and Chinese Traditional Aesthetics
15:00 Priscilla Tse (independent scholar) Becoming a “Red Voice”: Hong Xian Nu, Singing Style, and Cantonese Opera Film
15:30 Yuxin Mei (University of North Texas) A Musical Reaction to the East: A Case Study of Female Pipa Musicians in New York City
16:00 Sylvia Huang (University of Sydney) The Soundscape of Contemporary Buddhist Music—Tzu Chi Vesak Ceremony, Taiwan
VIID07 (*) Re-Centering Afro-Asia: Musical Migrations and Encounters in the Indian Ocean World (chair: Janie Cole) [404]
14:30 Janie Cole (University of Cape Town) Not a Disagreeable Sound: Music and Power at the Royal Court in Early Modern Ethiopia and Transcultural Encounters in the Indian Ocean World
15:00 Adebola Ola (University of Cape Town) The Influence of Islam in the Secular Music of Medieval Ethiopia: An Historical and Analytical Study of the Kinit and the Maqam between the 7th and the 15th century AD
15:30 Cara Stacey (University of Cape Town) Al-Jazari’s Perpetual Flutes: Reflections on the Recreation of an Early, Water-Based Musical Instrument
16:00 Sylvia Bruinders (University of Cape Town) Cape Connection: Locating the Cape Muslim Community’s Cultural Practices
VIID08 Transcending borders (chair: sally treloyn) [601]
14:30 Inna Naroditskaya (Northwestern University) Argentine Tango—Transnational, Diasporic, Intimate
15:00 Judith Klassen (Canadian Museum of History) Re-Thinking Boundary, Encounter and Resilience in the Music of Rural Manitoba Mennonites
15:30 Masaya Shishikura (Tokyo Institute of Technology) Community Making through Music and Dance: A Case of “Music Community” of the Ogasawara Islands, Japan
VIID09 (*) Sustainable Development and Change: Music-making of Jing-Chu Culture (chair: Wu Fan) [314]
14:30 Xu Shuang (Central China Normal University) The Development of Chinese Folk Opera: Taking Chongyang Ti-Qin Opera Festival as an Example
15:00 Yang Yiwen, Luo Zihan (Central China Normal University) Research on the Inheritors of National Intangible Cultural Heritage: Taking Xingshan Folk Song Chen Jiazhen as an Example
15:30 Liu Yuanqi (Central China Normal University) The Soundscape Floating in Central China—Taking the Cultural Tourism Product Zhiyin as an Example
16:00 Chen Xizi, Alyson (Central China Normal University) The Inheritance and Change of the Tujia Hand-Waving Dance — A Case Study on Hand-Waving Dance in the Shemihu Village in Different Contexts
16:30—17:00 Tea/Coffee break
VIIE closing ceremony [SPK, Sala prakeaw]
17:00   Closing Ceremony