International Council for Traditional Music

A Non-Governmental Organization in Formal Consultative Relations with UNESCO

Programme of the 46th ICTM World Conference (21–27 July 2022, Lisbon, Portugal)

Each session in the programme has, in addition to its title, a unique identifier consisting of three components: a Roman numeral, a capital letter, and an Arabic numeral. The Roman numeral refers to the day of the conference (I-VII). The capital letter indicates a particular time period within each day (A=early morning, B=late morning, C=lunchtime, D=early afternoon, E=late afternoon, F=early evening, and G=late evening). The Arabic numeral identifies parallel sessions. As an example, the identifier “IID05” describes the fifth parallel session held on the second day of the conference, in the early afternoon.

Chairs are listed following the session title. Room codes are listed in square brackets following the session title. Organised panels are identified with an asterisk (*) preceding the name of the panel. Plenaries, films, workshops and study group meetings are labelled accordingly.

Preliminary Conference Programme

Day I: Thursday, 21 July 2022

8:45—9:00 Tocá Rufar (Portuguese percussion ensemble)
IA/1 Opening Ceremony (chair: Svanibor Pettan)
09:00 N/A Featuring performances by Rancho Folclórico da Casa do Povo Glória do Ribatejo (Fandango Dance, Ribatejo, central Portugal) and Viola braguesa and cavaquinho (Portuguese traditional guitars performed by Amadeu Magalhães)
IA/2 Book launch (chair: Salwa El-Shawan Castelo-Branco)
09:50 N/A Official launch of the book Celebrating the International Council for Traditional Music: Reflections on the First Seven Decades
10:30—11:00 Morning coffee break
IB Keynote address + Performance (chair: Salwa El-Shawan Castelo-Branco) [AR]
11:00

Angela Impey (University of London - SOAS)

A Gourd of Cow’s Milk: Sounded Words and the Ritual Politics of Forgiveness in South Sudan

IC01 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Huib Schippers) 
13:00   Applied Ethnomusicology
IC02 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Abdullah akat)
13:00   Music of the Turkic-speaking World
IC03 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Hee-Sun Kim) 
13:00   Musics of East Asia
13:45 Lunchtime concertFado Badiu — Rap in Portuguese and Cape Verdean Creole performed by Cadi & Baessa
ID01 * Conceptualizing Decoloniality: Critical Methodologies and Movements (chair: Tan Sooi Beng) (Launching of ICTM Dialogues digital publication)
14:30

Tan Sooi Beng (Universiti Sains Malaysia)

Reclaiming and Disseminating Multicultural Histories from Below through Artistic Research in Malaysia

15:00

Brett Pyper  (University of the Witwatersrand)

Searching for Post-Ethnomusicological Alternatives amidst the Post-Postapartheid

15:30

Tasaw Hsin-chun Lu  (Academia Sinica) (Academia Sinica)

Borderlands and Connectivity within Flows: Music-making in the Thai-Myanmar Immigrant Community in Northern Taiwan

16:00

Samuel Araujo  (Federal University of Rio de Janeiro)

Transforming or Reforming Music and Dance Research? Obstacles to the Decolonization of Knowledge Under Capitalism
ID02 * East Africa, Latin Europe and the Indian Ocean World: Musical Traditions, Migrations and Encounters (chair: Janie Cole) 
14:30 Janie Cole (University of Cape Town) Music and African Agency at the Court of Lebnä Dengel in the Christian Kingdom of 16th-Century Ethiopia
15:00 Simon Mwaniki (University of Cape Town) Traditional Music Practices of the Swahili Muslim People of Lamu Town
15:30 Bronwen Clacherty (University of Cape Town) Women Singing their Past and Present: Songs that Tell “Herstory”
ID03 * Empirical research in rhythm performance and perception (chair: Rainer Polak)
14:30 Nori Jacoby (Max Planck Institute for Empirical Aesthetics) A Global Study of Rhythm Perception
15:00 Rainer Polak (University of Oslo, RITMO) Swing-based Meter in Music from Mali
15:30 Luis Jure and Martín Rocamora (Universidad de la República) Micro-timing in Uruguayan Candombe drumming
ID04 * Connecting sound archives: race, migration, alterity and networks in the phonographic archives of Portuguese-speaking territories (chair: Pedro de Moura Aragão) 
14:30 Pedro de Moura Aragão (University of Aveiro, INET-md) The Color of Sound: African Representations in the Context of the Brazilian Phonographic Industry
15:00 Alexsander Duarte (University of Aveiro, INET-md) Tropical Fado: the Construction of an Atlantic Musical Network Through 78 rpm Shellac Discs
15:30 Eduardo Falcão (University of Aveiro,  INET-md) Archiving through Listening: The Construction of Konkani Gramophone Records Catalogue by Felix Correia and Franklin D’Souza
16:00 Timóteo Cuche (University of Aveiro,  INET-md) Fany Mpfumo - Migration, Discography, and the Concept Album Nyoxanini
ID05 * Interdisciplinary Perspectives on Spirit Encounters in the Performing Arts of Southeast Asia/1 (chair: Lorenzo Chiarofonte) 
14:30 Eva Rapoport (Sunway University) Offering for the Spirits, Carnival for the Humans: Dual Meaning of Jathilan, Javanese Trance Dance
15:00 Ilaria Meloni (Sapienza University of Rome) The Princess in the Cage: Hybridity, Possession and Transvestism in Contemporary Hobby-horse Trance Dances in Banyumas
15:30 Jarrod Sim (Australian National University) To Infinity and Beyond: An Exploration of the Drone in Ravar Paiwan Biphonic Singing
16:00 Patricia Ann Hardwick and Noor Sabiha Binti Hatta (Sultan Idris Education University) Spiritual Inheritance and Cultural Resilience in the Mak Yong Tradition
ID06 * (Re)contextualizing Musical Instruments Through Design and Craft in Taiwan and Japan (chair: Ching-Jie, Kang) 
14:30 Yu Shan (Tainan National University of The Arts) Craftmanship over Industrialization in the Cross-strait Development of the Chinese Qin Board Zither
15:00 Hui-Ju Chiang (Tainan National University of The Arts) Gender Bias and Viola Making for Petite Females based on Hiroshi Iizuka’s Viola D’amore Style
15:30 Ching-Jie Kang (Tainan National University of The Arts) Design, Copy, and Paste: Disrupting the Monopolization of Materials in the Plastic Recorder Industry through Paper Flute Design
16:00 Hung-Ling Ling (Tainan National University of The Arts) The Festivalization of a Farmer’s Tool and Icons of Japanese Dance in International Arenas
ID07 Musicians and fieldworkers manage the pandemic (CHAIR: Judith Cohen)  
14:30 Guilnard Moufarrej (United States Naval Academy) Music Connectivity and Creativity in Syrian Refugee Camps during the COVID-19 Pandemic
15:00 Tanja Halužan (Institute of Ethnology and Folklore Research Zagreb) Crisis Management in the Field: Negotiating the Pandemic During Fieldwork with Wedding Musicians in Zagreb
15:30 Maria Teresa Lacerda (NOVA FCSH, INET-md) “What I Want is to Play!” Coping Mechanisms in the Shadow of the COVID-19 Pandemic
16:00 Gabriel Silva Arruda (Federal University of Minas Gerais) The Accentuation of the Precariousness of Labor Relations in the Context of Samba in Belo Horizonte - MG
ID08 DANCE STUDIES I (CHAIR: Kendra Stepputat)
14:30 Daniel Tércio (ULisboa FMH, INET-md) Enchant/ Disenchant/ Reenchant: For an Analysis of Bacchae - Prelude to a Purge (2017) by Marlene Monteiro Freitas
15:00 Andrew Ssebulime (Choreomundus) Music As Dance and Dance as Music: Kizino Dance training, a Dance Moment in the Diasporic Transmission Context
15:30 Ana Maria de Sousa Leitão (ULisboa FMH, INET-md) Togetherness: The Emerging Product of a Collective Dance
16:00 Madoka Fukuoka (Osaka University) The Activities of the Socially Engaged Art: Case of Collaborative Dance Creation between Indonesian and Japanese Dancers
ID09 CHINESE MUSICS in Southeast asia  (CHAIR: Lee Tong Soon) 
14:30 Caroline Chia (National University of Singapore) A Regional Culture across the Seas: The Role of Nanyin in Connecting the Hokkien Communities in East and Southeast Asia
15:00 Yick Sau Lau (National Taiwan University) Resonance in the South: Tracing the Circulation of Taiwanese Pop Songs in Southeast Asian Hokkien Communities
15:30 Xiao Gao (University of Sheffield) The Hybrid Culture Mark: Wacinwa Puppet Theatre of the Chinese Diaspora in Indonesia
16:00

Mercedes M. Dujunco (Hong Kong University of Science and Technology)

The Enactment of Two Kinds of Subrituals within the Gongde Ritual of Merit in China and Three Southeast Asian Countries
ID10 MUSIC INDUSTRIES (CHAIR: MATTHEW ALLEN) 
14:30 Mukesh Kulriya (University of California) At the Intersection of Concert and Satsang: Rajasthan Kabir Yatra
15:00 Okon Hwang (Eastern Connecticut State University) Nanta Industry in Korea
15:30 Nico Mangifesta (University of Pavia) The Balinese New Music for Gamelan Composers’ Strategies for Productions, Mediations, and Representations in the Music Industry
16:00 Ons Barnat (University of Quebec, Montreal) The Recording Studio as an Internationalization Tool for Afro-Colombian Music. The Role of Bogota's Independent Record Labels
ID11 *Portuguese traditional musical instruments: Processes of revival and the transmission of knowledge (CHAIR: Thomas Caracas Garcia)
14:30 Rui Marques (University of Aveiro, INET-md) Looking to the Past, Projecting a Different Future: The Revival of Viola Toeira
15:00 Thomas Caracas García (Miami University, INET-md) Luthier, Scholar, Performer and the Viola Toeira
15:30 Jorge Alexandre Costa (Porto Polythecnic Institute, INET-md) The Absence of Portuguese Folk Instruments in Formal Music Instruction
16:30—17:00 Afternoon coffee break
IE01 ECOCHOREOLOGY (CHAIR:  Kate Spanos)
17:00 Pegge Vissicaro (Northern Arizona University) Ecochoreology: Dance
17:30 Rauza (Rosa) Vercoe (Independent Researcher) The Learning Ecology of Khorezm Lazgi as a Transmitter of Environmental Values and Memory
IE02 * Ethnic Minority Traditional Music, Dance and Ritual in Transformation: Three Case Studies from Yunnan (chair: LIJUAN QIAN)
17:00 Lijuan Qian (University College Cork) The Mundane and the Secular: Shamans and their Music in Contemporary Hani Society
17:30 Wang Fengli (Yunnan Arts Academy) Tuo Luo Bai: The Achang Ritual of Seeing off Monk to Heaven
18:00 Liu Keyi (University College Cork) “Singing Along the Rivers”: Shared Cultural Identity and Musical Diversity among the Lisu of Yunnan Province, China
IE03 * Listening to the Past: translation, technology, and sentiment in Huasteca music (chair: Raquel Paraíso)
17:00 Raquel Paraíso (Universidad de las Américas Puebla - UDLAP) Listening to the Huasteca’s Past through Xochitineh: Myth, Translation and Interpretation
17:30 J.A. Strubb (University of Texas - Austin) Acervos en Movimiento: The Promise/Untenability of the Sonic Past in Recorded Collections
IE04 * Musical Accompaniment and Changing Traditions (chair: Chris McDonald) 
17:00 Colin Harte (City University of New York - CUNY) Inventing Tradition: The Piano in Irish Traditional Music
17:30 Huan Li (Southern University of Science and Technology) “I Am not Content to Be a Qinshi Only!”: Recontextualizing Qinshi’s Performance Tradition in Reform China (1978-Present)
18:00 Chris McDonald (Cape Breton University) Accompaniment as Sociability: The Piano and Cape Breton Fiddling
IE05 * Japonesidades, Utopias, and Diversity: Recent Transformations in Japanese Music in Brazil (chair: Elizabeth Stela) 
17:00 Rafael Hiroshi Fuchigami (Tokio College of Music) The Construction of Japonesidades and New Practices in the Japanese Music Scene in Brazil: A Case of Shakuhachi Players
17:30 Elizabeth Stela (University of California, Riverside) Utopias, Safe Spaces, and Tolerance: Wadaiko Practice among LGBTQ Youth in Salvador, Bahia, Brazil
18:00 Alice Lumi Satomi (Federal University of Paraíba) Translocal and In-Between Koto Music in Brazil
IE06 * In New Disguise: Changes in the Traditional Music and Dance Culture in Hungary (chair: Pál Richter) 
17:00 Pál Richter (Institute for Musicology RCH, Budapest) Formation or Deformation? Traditional Village Music in Urban Milieu
17:30 Soma Salamon (Institute for Musicology RCH, Budapest) Metamorphosis in the Dance House. Revivalist Impacts on a Village Flute Player
18:00 Dániel Lipták (Institute for Musicology RCH, Budapest) Representations of Non-Hungarian Culture in the Hungarian Dance House Movement
IE07 MUSIC AND MARGINAL/IZED POPULATIONS (CHAIR: Ellen Hebden) 
17:00 Yalda Yazdani (University of Siegen) Women's Music in Marginalized Communities: An Ethnographic Study on the Role of Music in the Daily life of Qashqai Female Singers
17:30 Isaiah Oyugi Olombo (Kenyatta University)

Huddles in Reminiscence Music: Intervention Implementation in Institutions for Elderly People

18:00 Janika Oras (Estonian Literary Museum) "I Am Crazy for Singing“: Practices and Experiences of Elderly Female Singers in the Context of their Musical Life Stories
IE08 SOCIAL LIFE OF MUSICAL INSTRUMENTS I (CHAIR: Rui Marques) 
17:00 Gabriela Currie (University of Minnesota) By Land and by Sea: the Turkic Qobuz in Pre-modern Eurasia
17:30 Yun-kyong Jin (Korea National University of Arts) What is Buk-Han Dae-Piri? The Korea Double Reed Instrument of North Korea
18:00 Mizuki Somura (Tokyo University of the Arts) The Prevalence of Modern Biwa Music: Focusing on Radio Broadcasting from the Latter 1920s to 1930s
IE09 MUSICAL AND TEXTUAL ANALYSES (CHAIR: Malik Sharif)
17:00 Olupemi Oludare (Utrecht University) Rhythm, Dance, Language, and Cognitive Complexity: Exploring the Role of the Konkolo Timeline in Yoruba Music in a Cosmopolitan Milieu
17:30 Giordano Calvi (NOVA FCSH, INET-md) Deconsecrated Hosts, Ruined Our Ladies and Cursed Rosaries: Iconoclasm and Intermedial Re-Elaboration in Portuguese Black Metal
18:00 Lilit Yernjakyan (Institute of Arts of Academy of Sciences of the Republic of Armenia) Canonized Models and their Interpretations in the Context of Armenian - Iranian Musical Connections
IF01 ICTM Meeting (chair: Lee Tong Soon)
18:45   4th Assembly of ICTM Study Group Chairs
18:30 Workshop: Lisbon's Fado — Maria Espírito Santo - voice; Arménio de Melo - Portuguese Guitar; João Vaz- Acoustic Guitar

Day II: Friday, 22 July 2022

IIA01 * Traditional music and political engagement in Portugal before and after the Carnation Revolution (chair: Manuel Deniz Silva) 
09:00 Manuel Deniz Silva (NOVA FCSH, INET-md) Lopes-Graça’s Cosmorama (1963): Traditional Music as a Symbol of the “Brotherhood of Peoples”
09:30 Ricardo Andrade (NOVA FCSH, INET-md) "The Awakening of the Mammoths": The Uses of Portuguese Traditional Music in José Mário Branco’s Early Output
10:00 Hugo Castro (NOVA FCSH, INET-md) "The Whole Earth Trembles in the Voices of these People": Political Uses of Traditional Music During the Carnation Revolution
IIA02 * Performing Ontologies in Insular Asian and Southeast Asian Performing Arts (chair: Made Mantle Hood) 
09:00 Made Mantle Hood (Tainan National University of the Arts) Performing Ontologies in the Vocal Heritage of the Philippines, Malaysia and Indonesia
09:30 Hsin-Wen Hsu (National Taiwan Normal University) The Polyphony in Missionary Contextualization: Hakka Hymns as Assemblage
10:00 Masaya Shishikura (Huizhou University) Beyond Invention and Historical Truth: Performing Ontologies on the Ogasawara Islands
IIA03 * Roundtable—Local Music and Dance in Public Spaces (chair: Ardian Ahmedaja) 
09:00 Panellists Ardian Ahmedaja (University of Music and Performing Arts Vienna), Ignazio Macchiarella (Lingue e Beni Culturali Università di Cagliari), Anda Beitāne ( Jāzeps Vītols Latvian Academy of Music), Paolo Zedda (Associazione Coordinamento delle Arti Musicali e Poetiche di Tradizione Orale della Sardegna), Irene Egger (Austrian Folk Song and Music Society)
IIA04

* Traditional Music and Dance Industries in Serbia and Yugoslavia from the mid-19th Century to the Present Day (chair: Ivana Medić ) 

09:00 Ivana Medić (Institute of Musicology of Serbian Academy of Sciences and Arts) The Cicvarić Family as Pioneers of Cultural Entrepreneurship in Serbia and Yugoslavia
09:30 Biljana Milanović (Institute of Musicology of Serbian Academy of Sciences and Arts) Shaping the Cultural Industry through Cultural Diplomacy: The Case of Traditional Dance Ensembles from the Socialist Yugoslavia
10:00 Katarina Tomašević (Institute of Musicology of Serbian Academy of Sciences and Arts) A Long Journey to the Future: On the Modalities of Preserving Tradition through Songs and Dances from the City of Vranje
IIA05 * Past and Present Soundscapes and Musical Instruments: between Ethnography and Archaeology (chair: Raquel Jiménez Pasalodos) 
09:00 Nico Staiti (University of Bologna) Tityrinoi and Totare, Calamauloi and Ciaramelle, Kerauloi and Cirauli
09:30 Raquel Jiménez Pasalodos (University of Valladolid) The Warrior and the Trumpet: an Archaeological Survey of European Brass Aerophones
IIA06 * DIALOGICAL APPROACHES TO ARCHIVAL PRACTICES IN INDIGENOUS AUSTRALIA (CHAIR: REUBEN BROWN) 
09:00 Genevieve Campbell, Amanda Harris, Matt Poll, and Jacinta Tipungwuti (University of Sydney) Animating Cultural Heritage Knowledge through Songs: Museums, Archives, Consultation and Tiwi Music
09:30 Reuben Brown (University of Melbourne), Isabel O’Keeffe (University of Sydney), Rupert Manmurulu and Renfred Manmurulu (Warruwi School)   ‘Remix!’: Sustaining Dialogues between Past and Present in the Manyardi Song Tradition of Western Arnhem Land
10:00 Jakelin Troy and Linda Barwick (University of Sydney) Dialogic Processes in Renewing Ngarigu Performance Practice from Manuscript Sources
IIA07 ARCHIVES AND POLITICAL TENSIONS (CHAIR: Florian Carl) 
09:00 Alla El Kahla (Martin Luther University of Halle-Wittenberg) and Iyadh El Kahla (University of Hildesheim) Music and Dance Archiving in the Post-revolution Context in Tunisia: Challenges and Perspectives
09:30 Julia Byl (University of Alberta) Archiving the Ephemeral: Musical Experiences of Trauma and Healing in Timor Leste
10:00 Nili Belkind and Edwin Seroussi (Hebrew University of Jerusalem) Listening to the Archive of Ezra Aharon/Azzuri Harun: Between Baghdad and Jerusalem, Cosmopolitanism and Nationalism, Arabs and Jews 
IIA08 Diasporic CHINESE MUSICS I (CHAIR: TSAN-HUANG TSAI) 
09:00 Shino Arisawa (Tokyo Gakugei University) Chinese Revolutionary Songs Passed on at the Overseas Chinese Schools in Japan
09:30 Yao Cui (York University) A History of Chinese Musical Instrument Education in Toronto after the 1970s
10:00 Jing Xia (Memorial University of Newfoundland) The Cunning Politics in Chinese Instrumentalists’ Diasporic Music-making
IIA09 MUSIC, TRAUMA, AND HEALING (CHAIR: ADRIANA CERLETTI) 
09:00 Ross Brillhart (Indiana University, Bloomington) Music, Sound, and Health/Self: Towards an Ethnomusicology of Health 
09:30 Heather Sparling (Cape Breton University) “It was a Tragic Sight to See”: Disaster Songwriting, Distant Suffering, and Vicarious Grief
IIA10 Sound, spirit, environment (CHAIR: Matthias Lewy) 
09:00 Silvia Bruni (University of Bologna) When “Little Aisha” Plays for David: An Account of a Jewish Night in Morocco
09:30 Ijeoma Iruka Forchu (University of Nigeria) IIgbo Songs for Ala the Earth Goddess and the Sustainability of the Abode  
10:00 Mitra Jahandideh (Australian National University) Khele: An Inspiration of Nature
10:30—11:00 Morning coffee break
IIB01 Tri-plenary: ROUNDTABLE THE NAME OF THE COUNCIL - What (All) Is in a Name? (chair: Catherine Foley)
11:00 Participants Catherine Foley (University of Limerik), (Beatriz Herrera Corado  (MULTÍLOGOS),  Don Niles  ( Institute of Papua New Guinea Studies),  Marcia Ostashewski (Cape Breton University),  Marie Agatha Ozah (University of Port Harcourt), Mayco Santaella (Sunway University),  Urmimala Sarkar Munsi (Jawaharlal Nehru University),  Kendra Stepputat (University of Music and Performing Arts Graz)
IIB02 tri-plenary: * Roundtable—Music and Mobility in the Worlds of the Arabian Gulf (chair: Virginia Danielson)
11:00 Panellists Ghazi Faisal al-Mulaifi (New York University Abu Dhabi), George Murer (City University of New York), David A. McDonald (Indiana University), Aisha Bilkhair (National Libraries and Archives) and Anne K. Rasmussen (College of William and Mary)
IIB03 tri-plenary: * Rethinking the archive through sound praxis: 4 community research experiences in poor and black areas of Rio de Janeiro (chair: Pedro Macedo Mendonça) 
11:00 Grupo de Pesquisa em Etnomusicologia Dona Ivone Lara (GPEDIL): Lucas de Assis Costa Reflection and Engagement in a Black Soiree of Culture: Community and Participatory Research Influencing the End and Return of a Potent and Empowered Event
11:30

Grupo Resistência Cultural: Francielle Idala Dias and Juliana Catinin 

Constructing Emancipatory Alternatives through Underground Rap in Rio de Janeiro: The Praxis of the Organic Intellectual in Music, Production, Education and Audiovisual Field
12:00  Grupo de pesquisa NEGÔ: Victor Cantuária BATEKOO is a Place of Heatedness, Learning and Life Drive: Black Perspectives Ethnomusicologies
12:30 Templo Cultural Religious Freedom and Community Archive: Experiences of Dialogues Mediated by the Cultural Temple Collective in Duque de Caxias (Rio de Janeiro)
IIC01 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Ruth Davis) 
13:00   Mediterranean Music Studies
IIC02 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Sara Selleri) 
13:00   Music, Education and Social Inclusion
IIC03 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Made Mantle Hood) 
13:00   Performing Arts of Southeast Asia
IIC04 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: JUAN BERMúDEZ, JESSIE VALLEJO AND JAVIER SILVESTRINI 
13:00   Music and Dance in Latin America and the Caribbean
13:45 Lunchtime concert: Concertinas do Vale do Tejo — Concertina ensemble from the Tagus valley
IID01 * Rethinking Cosmopolitan Practices and Scholarly Narratives in the Music of Latin America, Cabo Verde, and Beyond (chair: Andres R. Amado) 
14:30 Andres R. Amado (University of Texas Rio Grande Valley) Rock vs. Marimbas: Clashing Cosmopolitanisms and Musical Politics in 1970s Guatemala
15:00 Donald Henriques (California State University - Fresno) Decentering Narratives, Fraying Boundaries: Mariachi, Cinematic Cosmopolitanism, and the Mexican Nation-State
15:30 Susan Hurley-Glowa (University of Texas Rio Grande Valley) Boundaries, Styles, and National Traditions in Cabo Verde: Reflections by a Boundary Maker
16:00 Sydney Hutchinson (Humboldt-Universität zu Berlin) Whose “World Music”? Popular Music and Internationalism between Latin America and the German Democratic Republic
IID02 * Music and Dance As Expressions of Human Rights in India and the Diaspora (chair: Jayendran Pillay) 
14:30 Jayendran Pillay (Wesleyan University) An Analysis of the Music of Reconciliation among the Indians and Zulus in South Africa
15:00 Balraj Balasubrahmaniyan (Wesleyan University) Deconstructing the Gender Politics of Tevaram Practice in Tamil Nadu Today
15:30 Bianca L. Iannitti (Wesleyan University) Virtual Relief:  The Role of Agency, Survival, and Adaptation among South Indian Artists
16:00 K. Sashikumar (Banaras Hindu University) Deconstructing the Politics of Chenda Melam Performance in Kerala and Beyond
IID03 MUSIC, BODY, AND INTERSECTIONALITY (CHAIR: Janet Sturman) 
14:30 Leslie C. Gay Jr (The University of Tennessee) Black Jazz/White Bodies from Pre-War Denmark: Movement, Race, and Education in the Thinking of Astrid Gøssel
15:00 Andrew Snyder (NOVA FCSH, INET-md) Contraculture: Bird Names and the Degendering of Contra Dance
15:30 Lolita Emmanuel (University of Sydney) Who Gets a Say/Play? Negotiating Gender Boundaries and Musical Transformation in Assyrian Stateless Diaspora
16:00 Barbara L. Hampton (City University of New York) Intersectionality: Explanandum or Explanans
IID04 * Struggles and Creativities in Performing Arts under the Spread of COVID-19: Cases from Japan, Singapore, and Indonesia (chair: Yukako Yoshida) 
14:30 Yukako Yoshida (Tokyo University of Foreign Studies) Balinese Performing Arts in the Early Stages of the COVID-19 Pandemic: Comfort, Edification, and Prayer
15:00 Yoshiaki Takemura (National Museum of Ethnology) Singaporean Performing Arts Practices and Emotions in the Corona Disaster: Indian Diaspora, Technology, and Engagement
15:30 Megumi Maehara (Tokyo National Research Institute for Cultural Properties) Overlooked Impact of COVID-19 on Japanese Traditional Performing Arts: A Study of the Plight of the Shamisen Manufacturers
16:00 Ako Mashino (Tokyo University of the Arts) Struggling for Space, Sustaining Place: A Case Study of Indonesian Performing Arts in Japan during the Pandemic
IID05 * Intertextuality in Turkic Musics (chair: Anna C. Oldfield) 
14:30 Behrang Nikaeen (University of Alberta) The Ashiq Art Tradition in Iranian Azerbaijan and Its Intertextual Relationships with Iranian-Azerbaijan Verbal-Musical Discours
15:00 Valeriya Nedlina (Kurmangazy Kazakh National Conservatoire) Qusni-Qorlan Folk-art-pop Song: Interculturality, Intertextuality and Intervarietality in One Important Kazakh Text
15:30 Polina Dessiatnitchenko (Waseda University) Towards Decoloniality through Intertextuality and Meaning-Making of Azerbaijani Mugham
16:00 Anna Oldfield (Coastal Carolina University) A Trickster in More Ways than One: Intertextual Evolutions of the Azerbaijani Köroğlu
IID06 * REVITALIZATION OF MUSICAL CULTURES: PERFORMANCE AND RESEARCH AS A UNIFIED FIELD IN THE AFRICAN CONTEXT (chair: Adwoa Arhine)
14:30 Sylvia Bruinders (University of Cape Town) Revitalization, Sustainability and Repatriation: Dialogue of Lesotho Music and Culture through Space and Time
15:00 Dominic Makwa (Makerere University) Imbalu Performances in Cultural Sites: Inventorying Circumcision Rituals, Musics and Dances for Tourism and Cultural Sustainability
15:30 Adwoa Arhine (The University of Ghana-Legon) Issues in the Decline and Revival of Adzewa Music and Dance of Fante Women in Ghana
16:00 Ernest Patrick Monte (Kabarak University, Nakuru)  The Ongea! Eastern Africa Music Summit and Revival of Kenyan Indigenous Music
IID07 JEWISH MUSICS (CHAIR: Edwin Seroussi) 
14:30 Jonathan Ataria (Tufts University) Text and Music Interplay in the Sephardic Piyut in Israel
15:00 Naama Perel-Tzadok (Independent Researcher) Aesthetics, Culture and Identity: Revised Observation of the Integration of the Jewish Yemenites’ Folk Music in Israeli Art Music
15:30 Judith Cohen (York University) A Hidden Declared Maravilha? Portuguese Crypto-Jews and their Music Practices in the 21st Century
16:00 Naomi Cohn Zentner (Bar Ilan University) Sacralizing the Israeli Pop Performance
IID08 MUSICal practices in diaspora (CHAIR: Alcides Lopes) 
14:30 Li Yujie (Shanghai Conservatory of Music) Establishing a New Identity in the Innovation and Maintenance of Taiko
15:00 Aleksandar Arabadjiev (Independent Researcher) Macedonian Hearts Beat in 7/8: Identity Markers in the Macedonian Diaspora of Vienna
15:30 Bai Xinyu (Shanghai Conservatory of Music)

Transnational Chinese Music in the Philippines: Transmission of the Baoquan Ritual and Nanyin Music in Binondo, Manila

IID09 INSTITUTIONAL ARCHIVAL PRACTICES (CHAIR: Anthony Seeger) 
14:30 Laura Risk (University of Toronto Scarborough) Activating Archives: Building a University-Museum-NGO Collaboration for Traditional Music in Quebec
15:00 Muriel E. Swijghuisen Reigersberg (Open University)  and Bailey Berry (UCLA, Pepperdine University) Applied Ethnomusicology, University Libraries and Research Data Management: Collaborative Perspectives from the USA and UK
15:30 Stephanie S.K. Marbach (Independent Researcher) How Selective Curation Processes of Institutional Archives Might Endanger the Legacy of Dance Subcultures
16:00 Stephen Winick and Jennifer Cutting (Library of Congress, American Folklife Center) The American Folklife Center’s Archive Challenge: A Model to Encourage Traditional Music and Engagement with Archives
IID10 SOUNDING ON THE SEA/SIDE (CHAIR: Brian Diettrich) 
14:30 Martin Ringsmut (University of Cologne) The Ships of São Vicente – Kolá San Jon, Imagined Journeys, and the Role of Inter-island Migration in the Configurations of Cape Verde
15:00 Jyothi Jayaprakash (Jawaharlal Nehru University) Fijiri of Bahrain – Transition of Pearl Diving Music From Seas to Stages, and Beyond
15:30 Anne van Oostrum (University of Amsterdam) Songs and Sounds of Jeddah, the Port City of the Hijaz’
16:00 Armaghan Fakhraeirad (University of Pennsylvania) From "Drum of the Sea" to "Drum of the Port": The Oceanic Life of Dammam Drumming in the Port City of Bushehr, Iran
IID11 MUSIC AND MINORITY POLITICS (CHAIR: Ruth Davis) 
14:30 Cassandre Balosso-Bardin (University of Lincoln) Promoting Minority Visibility through Music and Culture in "Brexitland"
15:00 Shireen Nabatian (University of California, Santa Cruz) Celebratory Multiculturalism in Three Performances of “Sari Gelin”: Amplification, Erasure, and Signalling Peace through Musical Performance
15:30 Manami Suzuki (Kyoto University) Social Effects of Messages Transmitted through Music: Alevi Musical Expression Using Media in Turkey
16:00 Zuzana Jurkova (Charles University Prague) Musical Worlds of the Czech Israelis
16:30—17:00 Afternoon coffee break
IIE01 Challenges of Digital archives I (chair: Maria João Albuquerque)
17:00 Christian Onyeji Uzoma (University of Nigeria) Indigenous Igbo Musical and Cultural Heritage as Human Archive in Action: Memory, Sustainability Challenges and Strategies for Digital Transfer
17:30 Morgan Luker (Reed College) Precarious Preservation: Digital Remediation and Anxieties of Musical Loss in a World of Fragile Formats
18:00 Maureen Russell (University of California, Los Angeles) Publishing the Archive: UCLA Ethnomusicology Archive / Adam Matthew Digital Project “Ethnomusicology: Global Field Recordings"
IIE02 Chinese Musics: Scene, Spectacle, Cinema (chair: ​XIN-YI (ISABELLE) WEI)
17:00 Pang Jie (Chinese University of Hong Kong) Between Tradition and Modernity: An Ethnography of Popular Music Scene at Ancient City Wall in Xi’an
17:30 Shzr Ee Tan (Royal Holloway, University of London) Freezing in Tutus on the West Lake: Out-Aweing "Nature" in Chinese Outdoor Musical Spectacles
18:00 Tsan-Huang Tsai (The University of Adelaide) Sound Sculpting Wuxia Chivalry: Music and Sound in King Hu’s Chinese Martial Arts Cinema
IIE03 * LABELING NATIONAL IDENTITY: SERBIAN FOLK MUSIC, MILITARY BANDS AND ORTHODOX CHURCH CHANT ON 78 RPM GRAMOPHONE RECORDS (CHAIR: MARIJA DUMNIĆ VILOTIJEVIĆ) 
17:00 Marija Dumnić Vilotijević (Serbian Academy of Sciences and Arts) Construction of National Music in Early Discography: The Case of Serbian Folk Music
17:30 Danka Lajić Mihajlović (Serbian Academy of Sciences and Arts) Discography of Military Orchestras and (Re)shaping of Cultural Identities: The Case of the Orchestra “Music of the King’s Guard”
18:00 Nataša Marjanović (Serbian Academy of Sciences and Arts) Early Discography and Preservation of (National) Tradition: The Case of “The Conservatory of Serbian Church Chant”
IIE04 Social life of musical instruments II (chair: Razia Sultanova) 
17:00 Guillermo de Llera Blanes (NOVA FCSH, INET-md) The MidiMbira: Working towards the Construction of a Hyper-Instrument with Mbira Makers in the City of Maputo
17:30 Mehdi Rezania (University of Alberta) The Contemporary Santur Playing of Iran; Beyond Tradition and Modernity
18:00 Kanykei Mukhtarova (Independent Scholar) New Research in Kyrgyzstan: The Restoration of Ancient Kyrgyz Traditional Instruments by Musician-Practitioners
IIE05 Indigeneity and challenge (chair: Daniel Hawkins) 
17:00 Lisa Decenteceo (University of the Philippines) Strategic Silent Resonances of an Emergent Igorot Indigeneity
17:30 Helena Simonett (Lucerne University of Applied Sciences and Arts) Lo que Canto el Carrizo: Indigenous Concepts of (Human) Birds and (Human) Birdsong
18:00 Christine Dettmann (University of Music and Performing Arts Munich) Whoever Dies in Engolo: Indigenous Combat Games in Southwestern Angola
IIE06 * 19TH CENTURY EUROPEAN URBAN DANCES FOR CAVAQUINHO (RIO DE JANEIRO, BRAZIL) AND MACHETE (MADEIRA, PORTUGAL) (CHAIR: PAULO ESTEIREIRO) 
17:00 Paulo  Esteireiro (NOVA FCSH, CESEM) 19th-century European Dances Adapted for Machete and Viola: Salon and Concert Music by Cândido Drummond de Vasconcelos
17:30 Pedro Severiano (Federal University of Rio de Janeiro) Dances for Cavaquinho by Mario Alvares da Conceição: Perspectives from a Manuscript Notebook
18:00 Gilberto Garcia (Instituto Federal Fluminense, Rio de Janeiro) European Urban Dances: Salon Music and Street Music in Rio de Janeiro
IIE07 * SOUNDING THE SOCIAL AND CULTURAL: LISTENING TO AND THROUGH THE TUNISIAN MUSICAL MODES (CHAIR: Jared Holton)
17:00 Kamal Gharbi (Higher Institute of Music at Tunis) The Characteristic Melodic Formulas of the Tunisian Modal System
17:30 Jared Holton (University of California, Santa Barbara) Listening to Modal Worlds: Processes of Sonic Stamping and the Tunisian Musical Modes
18:00 Ghassen Azaiez (Higher Institute of Music, Sfax) Race, Blackness, and Pentatonicism in Tunisian Malūf Music
IIE08 DANCE STUDIES II (CHAIR: Urmimala Sarkar) 
17:00 Joaquim Borges Armando Gove (Eduardo Mondlane University) Sound, Body and Lyrics: Sociocultural Dimensionalities of Zore
17:30 Sean Williams (Evergreen State College) Sean-nós Dance as Embodied Resistance
IIE09 MOBILITY AND RETERRITORIALIZATION I (CHAIR: CLARE SUET CHING CHAN) 
17:00 Chelsey Zimmerman (University of Limerick) Venues of Irish Traditional Music Performance in Early 20th Century New York City
17:30 Nicholas Ng (Western Sydney University) A Minority, Yet Not a Minority: Playing the Erhu in Multicultural Australia
18:00 Yanru Liu (Hochschule für Musik und Tanz Cologne) From "Cool" to "Rural": The Learning and Transforming of Melbourne Shuffle in China's Guangchang Wu
IIE10 Queer and Intersectional music spaces (CHAIR: Kathryn Alexander) 
17:00 Moshe Morad (Ono Academic College) Queering Mediterranean Music Traditions: The Regendering and Fluidification of Performance and Space in Neo-Traditional Music
17:30 Lorena Avellar de Muniagurria (University of Campinas) Anti-Racist, Feminist and LGBT Struggles in Carimbó: Tensions and Disputes in Brazilian Popular Cultures
IIE11 Performing Spirituality (CHAIR: MURIEL E. SWIJGHUISEN REIGERSBERG) 
17:00 John James Napier (University of New South Wales) The Theatre in the Sacred and the Sacred in the Street: Three Processions in Kodagu, South India
17:30 Raja Iskandar Bin Raja Halid (Universiti Malaysia Kelantan) Marginality and Performative Sufism: Music and Spirituality in the Naqshbandiyya Haqqani Sufi Order
18:00 Mariana Castro-Carvajal (Independent Scholar) Performance of Belonging in Catholic Cholula
18:30 Workshop: Traditional and Contemporary Dance from Portugal — Filipa Francisco
21:00 Evening concert: Rubab and Nahid Ensembles of Afghan Traditional Music — Afghanistan National Institute of Music in Lisbon

Day III: Saturday, 23 July 2022

IIIA01 Music and cultural rights I (chair: Alix Didier sarrouy)
09:00 Kati Kallio (University of Helsinki) Karelian Activists, Finnish Folk Music, and a Debate about Cultural Appropriation
09:30 Olha Kolomyyets (Ivan Franko National University of Lviv) Music in (Re)Discovery of "Our People": Destigmatization of the Transcarpathian Boyash in the Postcolonial Discourse of Ukraine
10:00 Velika Stojkova Serafimovska (Ss. Cyril and Methodius University of Skopje) Political Agreements as a Platform for Suppression of Cultural Identity
IIIA02 Decolonial perspectives in Ethnomusicology (chair: Susana Sardo)
09:00 Monique Giroux (University of Lethbridge) Métis Cultural Festivals Within and Beyond the Settler State
09:30 Mareia Quintero Rivera (University of Puerto Rico) Music, Collective Memory, and the Decolonization of Imagination in Puerto Rico: Agua, Sol y Sereno’s Theater and the Reinvention of Tradition
10:00 Gale Maranda Franklin (Carleton University) Towards Reparative and Transformative Futures: Addressing White Supremacist Colonial Structures of Music Research in Canada
IIIA03 Music and Gender (chair: FLORENCE NWEKE)
09:00 Patricia Vergara (University of California Merced) Hypermasculinity and Women’s Counter-memory Performances in Colombian Corridos Prohibidos
09:30 Ifeanyi Onyedika Okafor (Nnamdi Azikiwe University) Traditional Marriage Songs by Ezinifite Women in Aguata Local Government Area, Anambra State, Nigeria
IIIA04 Music and Well-being (chair: silvia citro)
09:00 Michael Frishkopf (University of Alberta) Music for Global Human Development Promoting Health and Wellbeing in Liberia, Ghana, and Ethiopia: Theory, Method, and Impact
09:30 Anya Ezhevskaya (Dallas International University) It Takes Two to Cumbia: A Study of Enjoyment Derived from Specific Moves in Social, Partnered Dance
10:00 Ana Coimbra Oliveira and Luísa Roubaud (ULisboa FMH, INET-md) Between the Body and the Word. Psychotherapies through Dance/Movement and Micro-Politics of Resistance
IIIA05 Mobility and reterritorialization II (chair: SEAN WILLIAMS) 
09:00 Gene Lai (Répertoire International de Littérature Musicale, RILM) Reducing the Stigma by Embracing the “Salad”: The Invention of Damaru Indian Drumming Ensemble in Multicultural Singapore
09:30 Daniel Fredriksson (Dalarna University) Musical Storytelling across Space and Time: Streaming Liveness, Cultural Heritage and International Collaboration
10:00 Shiho Ogura (National University of Singapore) A Japanese Song that Crossed the Ocean to Become a Part of Thai Classical Music
IIIA06 From local to global cosmopolitanism I (chair: João Soeiro de Carvalho)
09:00 Yannick Wey (Lucerne University of Applied Sciences and Arts) Deskilling, Deterritorialization, and Acceleration: Three Concepts for Digital Cosmopolitanism and AI in Musical Traditions
09:30 Juliette O'Brien (University of Hong Kong) The Cosmopolitan Corazón of Salsa
10:00 Kendra Stepputat (University of Music and Performing Arts, Graz) Tango Argentino – Tango Cosmopolita?
IIIA07 Disseminating Colonial Genres: Band and Choral Music (chair: Christian Onyeji) 
09:00 Philip Ciantar (University of Malta) Geographical Proximity, Colonialism, and the Coexistence of British and Italian Cultures in the Maltese Wind Band Tradition
09:30 Boris Hei-Yin Wong (Chinese University of Hong Kong) Representing Asianness through Band Sound: Performances by the Singapore Armed Forces Band in International Military Tattoos
10:00 Fischer, Christine (University of Vienna, Department of Musicology) Swiss Choir Songs in Mission Work during the 19th Century
IIIA08 * ROUNDTABLE—CURRENTS FROM DISTANT SHORES: THE LEGACY OF HISTORICAL ASIAN TRADE WITH NORTH AUSTRALIA IN INDIGENOUS SONG AND DANCE (CHAIR: Aaron Corn) 
09:00 Panellists Marcia Langton, Anthea Skinner, Brian Djangirrawuy Garawirrtja and Aaron Corn (University of Melbourne)
IIIA09 * SOUND SYSTEM CULTURES OF THE BLACK ATLANTIC: KNOWLEDGE THROUGH PRACTICE (CHAIR: Stefanie Alisch) 
09:00 Harry Edwards (Independent Researcher) Police Carnival 1989
09:30 Eugenia Seriakov (Independent Researcher) Forward the Revolution: Community Building through Sound in Dub and Freetekno Movements
10:00 Stefanie Alisch (Humboldt University Berlin) “O Maior Megamix de Sempre”: Kuduro Sounds across Continents and Generations
IIIA10 DANCING IN THE PANDEMIC (CHAIR: Elina Seye) 
09:00 Tanya Merchant (University of California, Santa Cruz) Socially Distanced Social Dancing: Transforming Contra Dance in the COVID-19 Era
09:30 Michael B. Vercelli (West Virginia University) Putting Distance in Social Dances: Collaborative Pandemic Modifications in Ewe Recreational Music
10:00 Incoronata (Nadia) Inserra (Virginia Commonwealth University) Virtual Tarantella Folk Music and Dances: Redefining Tradition and Community within and beyond the COVID-19 Pandemic
10:30—11:00 Morning coffee break
IIIB01 Decolonial practices and Sound Archives I (chair: Fulvia Caruso) 
11:00 Kristina F. Nielsen (Southern Methodist University) Rethinking Syncretic Models
11:30 Daniel Hawkins (Cornell University) Anticolonial Strategies of Transcription in New England Folk Music
12:00 Peter G. Toner (St. Thomas University) History, Sociality, and Archival Collections: A North Australian Case Study
12:30 Vicky Barnecutt (British Library) and Don Niles  (Institute of Papua New Guinea Studies) True Echoes: Reconnecting Papua New Guinea Communities to Early Cylinder Recordings
IIIB02 Music and human rights (chair: Shzr Ee Tan)
11:00 Catherine Grant (Griffith University) Music, Human Rights, and Cultural Sustainability
11:30 Xiong Manyu (Shanghai Conservatory of Music) My Floating Life: The Songs of the Miao Cleaning Women in the Demon City Shanghai
12:00 Elena Michailowna Shishkina (State Musical College of the Ministry of Culture and Tourism of the Astrakhan Region) Dance, Music, Rites and Human Rights: Coexistence and Inequality in Contemporary Russia
IIIB03 Music as a political weapon (chair: Ricardo Andrade)
11:00 Jasmina Talam (University of Sarajevo) The Power of Music: The Case Study of Band Dubioza Kolektiv
11:30 Heather MacLachlan (University of Dayton) Revolution Songs: Defying the Military Junta in Myanmar
12:00 Hsiao-En Yang (National Taiwan University) America’s Jazz Diplomacy in Taiwan
IIIB04 Northern European Musics by land & sea (chair: MARGARET SARKISSIAN)
11:00 Ciara Thompson (Independent Researcher) Agus d’imigh do Mhaime le Tilleadh Trá: Representation of Water and Land in Irish Traditional Lullabies
11:30 Britta Sweers (University of Bern) Dogger Bank and Heligoland: Conflict and Exchange in the North Sea
12:00 John O'Flynn (Dublin City University) North-South Communities of Musical Practice: Mapping Shared Heritages, Genres and Identities across Ireland and Northern Ireland
12:30 Savannah-Rivka Powell (University of Tartu) Singing across Borders: The Heritage Politics of Gender in Seto Leelo
IIIB05 New readings of historical sources (chair: Marty Regan) 
11:00 Le-Tuyen Nguyen and Huynh Khai (New South Wales Department of Education) From Cochinchina with Love
11:30 I Wayan Sudirana (Indonesian Institute of Arts, ISI Denpasar) Prakempa and Aji Ghurnita; Two Ancient Manuscripts as  Source of Composing Balinese Neo-Classical Pieces
12:00 Anna Henrike Eymess (Georg-August Universität Göttingen) The Guitar Score Collection Dez Compositores Cearenses – A Project in Applied Ethnomusicology
IIIB06 Music and displaced people (chair: Zuzana Jurkova)
11:00 Thomas Solomon (University of Bergen) Music and Displacement: Making Sense of a Terminological “Mess”
11:30 Razia Sultanova (University of Cambridge) Smartphones’ Culture of Migrant Communities in Moscow and St. Petersburg
12:00 Essica Marks (Zefat Academic College) Influences of Digital Media on the Musical Culture of Young Students of the Arab Minority in Israel
12:30 Pornprapit Phoasavadi (Chulalongkorn University) Uncertainties and Myth of the "Lao Pan" Solo for Jakhay: Decentralizing Musical Perspectives of "Being Thai" and Migration
IIIB07 Music dialogues and cosmopolitanism I (chair: BART PAUL VANSPAUWEN)
11:00 Thomas Rohde (Catholic University of America) “Rasga o Coração” (Tear Open My Heart): Cultural Adaptation and Recontextualization in the Modinhas of Catullo da Paixão Cearense
11:30 Alice  Alves (Federal University of Rio de Janeiro) From Recife, Pernambuco to Belém do Pará: Paths of Meeting and Building the Idea of a Latin Music in Brazil 
IIIB08 Performed Responses to the Pandemic (chair: Laura Risk) 
11:00 Megha Shekhawat (Universidade Católica Portuguesa) Performing Arts as a Convivial Tool: A Case Study of Bharatanatyam during the Pandemic
11:30 Keola Donaghy and Stephen Fox (University of Hawai'i Maui College) Sounding Community Resilience and Recovery: Hawaiian Music during The COVID-19 Pandemic
12:00 Jessie M. Vallejo (California State Polytechnic University) Musical and Community Responses to the COVID-19 Pandemic among Mariachi Musicians in Los Angeles
12:30 Megan Collins (Independent Researcher) Performed Responses to COVID-19 in West Sumatra, Indonesia
IIIB09 * HAN CHINESE AND TIBETAN INSTRUMENT COLLECTIONS OF THE PAST AND PRESENT (CHAIR: MU QIAN) 
11:00 Zhang Boyu (Central Conservatory of Music) Understanding Ancient Instrumental Music through the Music Iconology Materials in Shanxi
11:30 Zdravko Blažeković and MU Qian (Répertoire International de Littérature Musicale, RILM) Jean Theodore Royer and his Collection of Han Chinese Instruments
12:00 Yu Filipiak (Universität Hildesheim) The Center for World Music’s Tibetan Musical Instruments Collection of the University of Hildesheim
12:30 Xiaohui Sun (Wuhan Conservatory of Music) The Preservation and Revival of Guqin at Chinese Museums
IIIB10 * THE SENSITIVE ATLANTIC: MUSIC, CREATIVITY AND SUSTAINABILITY CONNECTING LUSOPHONE COMMUNITIES (CHAIR: JORGE CASTRO RIBEIRO)
11:00 Jorge Castro Ribeiro (University of Aveiro, INET-md) Chordophone Politics in a Musical Lusophone Atlantic: Inquiring Connections and Autonomies
11:30 José Alberto Salgado (Federal University of Rio de Janeiro, INET-md) Music-making, Craftsmanship and the Ethics of Participation – Developing Field Notes from a Research Project in Portugal
12:00 Ivan Vilela (University of Sao Paulo, INET-md) The Field as a Definition of Research
12:30 Leonardo Medina (University of Aveiro, INET-md) Reflections about the Rabeca: Traditions, Emancipation and Modern Dynamics of a Brazilian Instrument Connected with Portugal
IIIB11 * INTERDISCIPLINARY PERSPECTIVES ON SPIRIT ENCOUNTERS IN THE PERFORMING ARTS OF SOUTHEAST ASIA/2 (CHAIR: EVA RAPOPORT) 
11:00

Lorenzo Chiarofonte (Alma Mater Studiorum University of Bologna)  

Sounds, Spirits, Magic and Human Rights in the Time of Military Dictatorship in Myanmar
11:30 Ko Inoue (National Museum of Ethnology) Are Spirits a Matter of Mood? A Sacrificial Gong Ensemble of the Krung People in Northeastern Cambodia
12:00 Kaori Fushiki (Taisho University) Performances of the Lunar Seventh Month in Singapore: Deities, Ancestors, Wandering Spirits and Living Human Beings
12:30 Jose Taton Jr. (University of the Philippines Visayas) “Play” within and across Spaces in Music-Dance Ritual Performances among Interior Communities in Antique, Philippines
IIIC01 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Ardian Ahmedaja)
13:00   Multipart Music
IIIC02 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: kendra stepputat)
13:00   Sound, Movement, and the Sciences
IIIC03 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Marcia Langton & Muriel SWIJGHUISEN REIGERSBERG)
13:00   Indigenous Music and Dance
IIIC04 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Razia Sultanova) 
13:00   Global History of Music
13:45 Lunchtime concert: Cantadeiras do Vale do Neiva — Multipart singing from Alto Minho, northern Portugal
IIID01 * Roundtable—Equality and Inclusion in Music and Academia: Where Are We At, Where Are We Going? (chair: Sara Selleri) 
14:30 Panellists Pablo Luis Rivera (Universidad de Puerto Rico), James Nissen (Olympias Music Foundation), Marie Agatha Ozah (University of Port Harcourt), Anthea Skinner (University of Melbourne) and Rizky Sasono (University of Pittsburgh)
IIID02 * Roundtable—Decolonizing Music Research and Education in the Time of COVID-19: A Mali-Canada Collaboration (chair: Marcia Ostashewski) 
14:30 Panellists Marcia Ostashewski (Cape Breton University) and Fodé Lassana Diabaté (Arts & Centre for Sound Communities | CBU), Eric Escudero (Memorial University of Newfoundland), Daniel Akira Stadnicki (McGill University) and Michael B. MacDonald (MacEwan University)
IIID03 * Roundtable—Displaced dance and ritual along sea and land routes: Connecting communities (chair: Georgiana Gore)
14:30 Panellists Chi-Fang Chao (University of Roehampton), Csilla Könczei (Babeș-Bolyai University) and Ann David (University of Roehampton)
IIID04 Archives on the web (chair: Maureen Russell) 
14:30 Elizabeth Anne Clendinning (Wake Forest University) Interrogating Facebook as Field Site and Archive
15:00 Tao Songzi (Durham University) Online Social Platforms as Interactive Musical Archives: Research on Bai People's Musical Activities in Southwestern China
15:30 Jana Belisova (Comenius University) and Zuzana Mojžišová (Academy of Performing Arts) Electronic Database of Roma Songs, Dances and Oral Accounts: Experiences of a Non-Governmental Organization’s Practice
16:00 Chen Chen (Chinese University of Hong Kong) Converging Memories: Placemaking and Archiving of a Chinese Regional Opera on Social Media
IIID05 * Roundtable—Urban music in the South of South America: tensions between modernity and tradition (chair: Marita Fornaro Bordolli)
14:30 Panellists Adriana Valeria Cerletti and Rosa Judith Chalkho (Universidad de Buenos Aires), Sergio Marcelo de los Santos Llambí, (Universidad de la República) Marita Fornaro Bordolli (Universidad de la República), Ana Virginia Lecueder Arbiza (Universidad de la República), Mónica Vermes (Universidade Federal do Espírito Santo)
IIID06 * Roundtable—Opportunities and Challenges of Audiovisual Archiving in China of the 21 Century (chair: Ling Jiasui) 
14:30 Panellists Gisa Jähnichen (Shanghai Conservatory of Music), Han Bin (Shanghai Conservatory of Music), Xing Yuan (Shanghai Conservatory of Music), Cheng Zhiyi (SounDate Shanghai), and Ling Jiasui (Shanghai Jiao Tong University)
IIID07 * Roundtable—Madeira Que Cupim Não Rói: Collaborative Big Data Ethnomusicology (chair: Michael B. Silvers) 
14:30 Panellists Fabiano Pinho Júnior (Universidade Regional do Cariri), Auricélio Ferreira de Souza (Instituto Federal de Educação, Ciência e Tecnologia do Ceará), Francisco Ferreira de Freitas Filho (AVBEM – Associação dos voluntários para o bem comum), Michael B. Silvers (University of Illinois at Urbana-Champaign), and Marcio Mattos (Universidade Federal do Cariri)
IIID08 Publishing Music and Dance (chair: DILYANA KURDOVA) 
14:30 Pedro Nunes (NOVA FCSH, INET-md) Reinventing Strategies in the Edition of Portuguese Folk Music in the 21st Century: Practices, Values and Ideologies
15:00 Pedro Roxo (NOVA FCSH, INET-md) John Blacking's Documentary Series, "Dancing", Revisited
IIID10 DIY ARCHIVES (CHAIR: Naila Ceribašić) 
14:30 Oded Erez (Bar-Ilan University) The Scattered Archive: Home Videos as Ethnographic Artifacts in the Study of Wedding Music in Israel
15:00 Evelyn Osborne (Independent Researcher) Vaudevillians in the Archives: The McNulty Family Collection in the Archives of Irish America
15:30 Zita Skořepová (Institute of Ethnology of the Czech Academy of Sciences) Communicative and Collective Memory, Archives and Everyday Life Singing in 20th-century Czech Lands
IIID11 TRANSNATIONAL MUSIC INDUSTRIES (CHAIR: Pedro Moreira) 
14:30 Carlos Vaz de Almeida (NOVA FCSH, INET-md) TmmX, a Song from São Tomé Island in the International Pop Music Industry
15:00 Matthew Allen (Wheaton College) Creativity, Commerce, Context: A Comparative Study of Coke Studio (Pakistan) and Coke Studio @ MTV (India)
15:30 Marco Freitas (NOVA FCSH, INET-md) The First Mozambican Experiences within the “World Music” Market: The Case of “Baila Maria” by Grupo RM
16:00 Teona Lomsadze (Tbilisi State Conservatoire) Different Perspectives on Building the Georgian Folk-Fusion Music Industry
16:30—17:00 Afternoon coffee break
IIIE01 Plenary: Disciplinary Identities: A Dialogue between the International Musicological Society and the International Council for Traditional Music (IMS|ICTM JOINT SESSION) (chair: Manuel Pedro Ferreira and Naila Ceribašić) 
17:00 Kofi Agawu (Princeton University), Philip Bohlman (University of Chicago),  Margot Fassler (University of Notre Dame), Miguel A. García (Universidad de Buenos Aires, CONICET), Patricia Opondo (University of KwaZulu Natal), John Sloboda (Guildhall School of Music and Drama)
18:30 Workshop: Multipart singing — Inês Coutinho and Isabel Carmo, Cramol Choir
21:00 Evening concert: Maldito Fado — Fado Concert performed by Helder Moutinho (voice) and an instrumental ensemble

Day IV: Excursions

Day V: Monday, 25 July 2022

VA01 Music and cultural rights II (chair: Guilnard Moufarrej)
09:00 Andrea Shaheen Espinosa (Arizona State University) Resisting and Relenting: Arab Musicking and Trauma on the U.S.-Mexico Border
09:30 John Hyun-Jun Jang (University of California, Los Angeles) Place for a Happy Life: Aging, Precarity, and Leisure at K'ollat'ek Dance Clubs in South Korea

VA02 SUSTAINABILITY of performance practices I (chair: Maria do Rosário Pestana)
09:00 Susana Moreno Fernández (Universidad de Valladolid, INET-md) Music Festivals, Cultural Sustainability, and Future Research Directions
09:30 Tatevik Shakhkulyan (Komitas Museum-Institute) Horovel Songs: Genre, Structure, Endurance
10:00 Sukanta Singha (University of Dhaka) Evolution of Ojanoki: The Form of Cultural Inheritance in Manipuris of Bangladesh
VA03 Music dialogues and cosmopolitanism II (chair: JESSIE VALLEJO)
09:00 Loo Fung Chiat (Universiti Putra Malaysia), Loo Fung Ying (Universiti of Malaya) and Huang Yi (Universiti Putra Malaysia) Li Jinhui’s Children's Musicals: Bridging Traditions and Modernity in Contemporary Children's Music Education
09:30 Olcay Muslu (Hatay Mustafa Kemal University) and Tom Parkinson (University of Kent) Competing Cosmopolitanisms in the Music Culture of New Turkey: A Multimodal Analysis
10:00 Yongfei Du (Hanover University of Music) Diaspora and Cultural Identity: Contemporary Chinese Choral Music by Chinese People in Germany
VA04 From local to global cosmopolitanism II (chair: ANJA BRUNNER)
09:00 Maria de São José Côrte-Real (NOVA FCSH, INET-md) Fado Cosmopolitanisms and Intertextual Layered Thinking in Ethnomusicology
09:30 Roee Ben Sira (Hebrew University of Jerusalem) The Internationalization of Brazilian Choro – Radical Strategies
10:00 Alexandra Glazovskaya (University of Limerick) Local Becoming Global: The Example of the Northern Irish Dance Style in Russia
VA05 Historical Developments of Chinese Musics (chair: Helen Rees)
09:00 Jessica Kai Sze Fung (Independent Researcher) Forming and Performing Heritage: Varying the (Re)Presentations of Naamyam in Hong Kong
09:30 Yun-Hsien Peng (National Taiwan University) Gazing and Musicking: The Development of Cabaret in Ximen from the 1950s to the1980s
VA06 * ACTIVITIES AS A CULTURE: TOWARD A NEW PATHWAY IN MUSIC TEACHING IN CROATIA (CHAIR: ANDREJA VREKALIĆ)
09:00 Davor Juretić (Alfa d.d. Zagreb) Musicking in Music Teaching: The Case of School 1 and Class 1
09:30 Andreja Vrekalić (Osijek University) Ethnomusicologization in Music Teaching: The Case of School 2 and Class 2
10:00 Nikola Sebastian Jambrošić (University of Zagreb) Simulation in Music Teaching: The Case of School 3 and Class 3
VA07 * “MESTIZAJE FROM BELOW”: RETHINKING CULTURAL RESISTANCE THROUGH LITERATURE, MUSIC AND DANCE IN COLOMBIA (CHAIR: NICOLAS AGUÍA)
09:00 Marcelo Cabarcas Ortega (University of Pittsburgh) Reconfiguring the Black Vernacular Culture through Poetics of Resistance in AfroColombia: The Case Obeso-Artel
09:30 Eliana Diaz (Universidad del Atlántico, University of Coimbra) The Bullerengue Singer in Colombian Media and the Idea of a Tropical Nation (1960-1980)
10:00 Nicolas Aguía (University of Pittsburgh) Delia and Manuel Zapata Olivella’s Rumbao Tour: Reframing and Intervening the Nation
VA08 * POSITIONALITY, REFLEXIVITY, AND INTERSECTING IDENTITIES IN ETHNOMUSICOLOGICAL PRAXIS (CHAIR: Stefan Fiol) 
09:00 Tony Perman (Grinnell College) Racing to the Truth in Zimbabwe
09:30 Stefan Fiol (University of Cincinnati) White Caste Supremacy and Dis/Connection in Fieldwork Encounters
10:00 Eduardo Herrera (Indiana University) Beyond Transparency: On Recognizing Privilege and Vulnerability in the Classroom
VA09 * ROUNDTABLE—REVISITING ARCHIVAL PRACTICES OF SOUTHEAST ASIAN HERITAGE: REPATRIATION, ACCESS, AND COMMUNITY ENGAGEMENT (CHAIR: MAYCO A. SANTAELLA)
09:00 Panellists La Verne C. de la Peña (University of the Philippines Diliman), Maria Cristina Martinez-Juan (University of London, SOAS), Marie-Pierre Lissoir (Université Libre de Bruxelles), Mayco A. Santaella (Sunway University)
10:30—11:00 Morning coffee break
VB01 bi-plenary: * THE PEOPLE DEMAND THAT ARTISTS SERVE THE STATE: MUSIC, DANCE, AND ARTISTIC RIGHTS IN NORTH KOREAN AUTOCRACY (CHAIR: KEITH HOWARD) 
11:00 Keith Howard (University of London, SOAS)  From Creativity to Ideology in North Korean Music and Dance: Reconstructing How Autocracy Removed Artistic Freedom 
11:30 Peter Moody (Columbia University)   “Write Revolutionary Songs, Comrades!”: The Origins of North Korean Propaganda-pop Music and its Role in Buttressing the Monolithic Ideological System 1965–1991
12:00 Cholong Sung (University of London, SOAS)  Music in North Korean Daily Life: Refugee Reflections and Memories 
12:30 Alexandra Leonzini (University of Cambridge)  Happy Little Socialists, as Bright as Bright Can Be: The Role of Children’s Musical Performance in North Korea Today
VB02 BI-PLENARY: *PROGRESSIVE ETHNOMUSICOLOGY AND THE LIMITS OF THE INSTITUTIONS: A PERSPECTIVE FROM EUROPE (CHAIR: ANA FLÁVIA MIGUEL) 
11:00 Ana Flávia Miguel (University of Aveiro,  INET-md) Ways of Doing Ethnomusicology: Challenges and Limits 
11:30 Aoife Hiney and Artur Calado (University of Aveiro, INET-md) Shared Research Practices beyond Ethnomusicology: Teaching, Learning and Performing 
12:00 Isaac Raimundo and Francisco Silva (University of Aveiro, INET-md) A Short Story on Mouldy Carriers: A Shared Research Experience on Enriching Semantic Metadata 
VC01 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Georgia Curran)
13:00   Music and Dance of Oceania
VC02 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Richard Wolf)
13:00   Music and Allied Arts of Greater South Asia
VC03 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: alexander djumaev) 
13:00   Maqām
VC04 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (CHAIR: ARND ADJE BOTH )
13:00   Music Archaeology
VC05 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Sylvie le Bomin )
13:00   African Musics
13:45 Lunchtime concert: Adufeiras da Casa do Povo de Paúl — Women’s vocal ensemble accompanied by square frame drums (adufes) and other percussion instruments, village of Paúl, central-eastern Portugal.
VD01 * Transforming musical expression, experience and appreciation: Virtual musicking for community formation during the COVID-19 pandemic (chair: Jean Ngoya Kidula)
14:30 James Nderitu Kiragu (Kabarak University) Conceptualizing the Virtual “Live Music” Concert in COVID-19 Times: The Case of Kuwe Performed by Hulda Adhiambo Serro
15:00 Ketty Jackline W. Maina (Kabarak University) Virtual Music Experience: Crossing Generational Boundaries
15:30 Doseline Kiguru (University of Bristol) African Music Remixes on COVID-19: Finding a Happy Distraction in Pandemic Times
16:00 Jean Ngoya Kidula (University of Georgia) Who Had Church? Music and Community in Virtual Worship Services During COVID-19 Lockdowns
VD02 Collaborative Archival Practices (chair: Anda Beitāne)
14:30 Fulvia Caruso (University of Pavia) Collaborative Archival Practices in Cremona in Two Different Settings: Same Questions and Some Answers
15:00 Subash Giri (University of Alberta) Engaging Community in Creating an Ethnomusicology Archive: A Digital Community Archive Project in Edmonton, Alberta, Canada
15:30 Fukuoka Shota (National Museum of Ethnology) A Continuous Attempt to Produce and Utilize Video Recordings of Folk Performing Arts as a Collaborative Project
16:00 Colleen Christina Schmuckal (Tokyo University of the Arts, Rikkyo University) Japanese Community Festival Music as “High-Art”? Influence of Archival Methods over the Diffusion of Hanawa-bayashi
VD03 Data and information in focus (chair: Gerda Lechleitner)
14:30 Andreia Duarte (University of Aveiro, INET-md) Data and Information from Sound Archives: The Experience at the Sound Archive of University of Aveiro
15:00

Samuel Mund (University of Hildesheim), Adiwu Talatu Onkala (University of Maiduguri), and Jehoshaphat Philip Sarbah (University of Cape Coast)

Research Data Management and Ethnomusicology in a Trilateral International Research Project
15:30 Aurélie Helmlinger (Centre National de la Recherche Scientifique, CNRS) and Esther Magnière (Université Paris Nanterre) FAIR Enough? Sound Archives of the CNRS – Musée de l'Homme (France)
16:00 Ivailo Tzvetanov Parvanov (Bulgarian Academy of Sciences) Digital Atlas of Dance Folklore: Dissemination Areas according to Field Research in Bulgarian Ethnochoreology
VD04 * Transmission and Transformation: Exploring the Intersection of Music and Media in Chinese Contexts (chair and diiscussant: Frederick Lau)
14:30 Matthew Haywood (Chinese University of Hong Kong) Struggling Against Schizophonia: The Curious Case of a Beijing Opera Meme
15:00 Yanxiazi Gao (Chinese University of Hong Kong) "Support Local Music": Can We-Media Help Xinjiang Folk-pop Musicians after the Pandemic Crisis?
15:30 Weida Wang (University of Liverpool) Fetishism of Listening: Celebrating Beethoven in Chinese ACG (Animation, Comics and Games) Culture Community
16:00 Frederick Lau (Chinese University of Hong Kong) Discussant
VD05 Circulating Sounds in South Asia/East (chair: pedro roxo) 
14:30 Hiroko Nagai (Ateneo de Manila University) “Pagdating ng Buwan”: Transcultural Production of Contemporary Tradition of Philippine Igal Dance and Japanese Koto Music
15:00 Eshantha Joseph Peiris (University of British Columbia) Understanding Techniques of Musical Composition Shared across South Asia
15:30 Pramantha Tagore (Monash University) Charting a Melodic Geography: Hindustani Music in Pre-Modern Bengal
16:00 Mahesh White-Radhakrishnan (Sydney Conservatorium of Music) Continuity, Innovation and Shift in Portuguese Burgher Káfriinha
VD06 Contemporary dialogues in music (chair: sylvia bruinders) 
14:30 Jonas Soares Lana (Federal University of Rio de Janeiro) Reggae Music and Political Emancipation in Baixada Fluminense (Rio de Janeiro, Brazil)
15:00 Mojca Kovačič (Research Center of the Slovenian Academy of Sciences and Arts,  ZRC SAZU) Slovenian Brass Bands and their Appropriations of Romani Brass Music
15:30 Nevin Sahin (Hacettepe University) Music Theory and Practice in the Context of Migration: Prospects of Greek-Turkish Music
16:00 Gunel Mirzayeva (Independent Researcher) West Meets East: Dialogues between Bach and Azerbaijani Mugham.
VD07 Choreographing cosmopolitanism (chair: SYDNEY HUTCHINSON)
14:30 Maria João Alves (ULisboa FMH,  INET-md) Portuguese and World Traditional Dances: Similarities and Singularities
15:00 António Mesquita (NOVA FCSH, INET-md) Listing and Classifying Repertoire of Federated Folk Music Groups in Portugal
15:30 Margarida Moura (ULisboa FMH, INET-md) Dances with Tradition: Cultures in Movement
16:00 Scott Currie (University of Minnesota) Ba Ba Boom! The Local Roots of Cosmopolitan Dancehall’s Rocksteady Bass
VD08 Film discussions I (chair: richard wolf)
14:30 Anne von Bibra Wharton (Saint Olaf College) Elsie I. Dunin: Pioneering Dance Ethnologist
15:00 Helen Rees (University of California, Los Angeles) Playing the Flute in Shanghai: The Musical Life of Dai Shuhong
15:30 Catarina Mira Paz (NOVA FCSH, INET-md) “Òrain Luaidh” with Frances Dunlop (2021)
VD09 Devotional Performance and the Music Industry (chair: alisha lola jones) 
14:30 Shan Du (University of Bologna) The Nava Durgā (Bhaktapur, Nepal) on Social Media during the Pandemic: The Influence of Mediatization on Ritual Performance
15:00 Jessica Roda (Georgetown University) Decentering and Expanding Creativity: Female Agency, Modesty and the Kol Isha Market
15:30 George Pioustin (University of California, Los Angeles) Popularising Christian Devotional Music: A Study on the Cassette Culture and Music Industry in Kerala
16:00 António Ventura (University of Aveiro, INET-md) The Forces of the Local “Constellation”: Heritagization Processes, Negotiations, and Dynamics of Local Activism
VD10 * ROUNDTABLE—INDIGENOUS SONORITIES – DECOLONIAL AND COLLABORATIVE CHALLENGES (CHAIR: DEISE LUCY OLIVEIRA MONTARDO)
14:30 Panellists Andeson Cleomar dos Santos (Federal University of Bahia), Magda Dourado Pucci (Estúdio Mawaca), Matthias Lewy (Lucerne University of Applied Sciences and Arts), and Agenor Vasconcelos Neto (Federal University of Amazonas)
VD11 * CREATIVE PRACTICE AS ACTIVIST INTERVENTION (CHAIR: RACHEL HARRIS)
14:30 Rasika Ajotikar (University of London, SOAS) Theorising the Tensions Between Music as Labour and Music as Cultural Activism in Western India
15:00 Mukaddas Mijit (Free University Brussels) Using Dance and Music Production to Tackle the Uyghur Human Rights Crisis
15:30 Georgette Nummelin (University of London, SOAS) Borrowing Songs, Lending Voices: Incorporating Indigenous Songs into a Japanese Folk Music Group
16:00 Charlotte Schuitenmaker (University of London, SOAS) Collaborative Podcasting as a Challenge to Prevailing Power Dynamics between Indigenous Artists and Non-Indigenous Researchers
16:30—17:00 Afternoon coffee break
VE01  * WORLD DANCES IN LABANOTATION: ARCHIVAL APPROACHES, PERFORMANCE INQUIRY AND EMBODIED ACCESS (CHAIR: Mara Frazier)
17:00 Valarie Williams (Ohio State University) Embodied Access 
17:30 Mara Frazier (Ohio State University Libraries) Archives of Dance: Description, Access, and Engagement
18:00 Isabel Brandt (Ohio State University) Notating across Borders: Notator Intent and Cultural Context in Examining Dance Archives 
VE02 Non-sounding musical sources (chair: Zdravko Blažeković)
17:00 Kirk E. Sullivan (University of Hawai‘i at Mānoa) Restoring the Sounds of the Past: Cook Islands ‘Ūtē at the 1906 Christchurch Exhibition
17:30 Daniela Castaldo (Università del Salento, Lecce) African Music in the European Travel Literature of the 17th and 18th Centuries
18:00 Mai Li ("Martina") (Sam Houston State University) Why Peer-Reviewed Sources Still Matter: Mapping the “Accordion Literature”
VE03 Music dialogues and cosmopolitanism III (chair: andrew weintraub) 
17:00 Spiros Th. Delegos (Uniarts Helsinki) The Meandering of "Smyrneiko Minore": A Case of Musico-cultural Trajectory Reflecting Rebetiko as a Heterotopia
17:30 Jelena Jovanović (Institute of Musicology of the Serbian Academy of Sciences and Arts) Experience of Embodying Otherness through Serbian and Other Traditional Songs, in Serbia and Abroad
18:00 Sarah Weiss (University of Music and Performing Arts, Graz) Music in Armijn Pane’s 'Shackles' (1938): On the Significance of Cosmopolitan Musics in 1930s Indonesia
VE04 Recordings—their archival lives and uses (chair: samuel mund) 
17:00 Naila Ceribašić (Institute of Ethnology and Folklore Research, Zagreb) Recordings, Ethnomusicologists, Collaborative Archiving and Cosmopolitanism: One Historical Example and its Digital Resumption
17:30 Lu Liu (University of Sydney) Has the Pipa Piece “Ambush” Transcended its Battle?
18:00 Oliver N. Greene, Jr (Georgia State University) Defining Identity through Traditional and Hybridized Black Masking Indian Music in New Orleans
VE05 Sonic Analysis: Variation and Mode (chair: susana moreno férnandez) 
17:00 Sayuri Inoue (Osaka University) Producing Variation in the Performance of Myanmar Classical Songs: Focusing on the Transmission and Memorization System
17:30 Victor A. Stoichita (Université Paris-Nanterre, CREM-LESC) Imagining the Musical Modes of Greek Popular Music in France
VE06 * NGOMBI: THE STUDY OF EVOLUTIONARY PROCESSES OF THE HARPS FROM CENTRAL AFRICA (CHAIR: Sylvie Le Bomin)
17:00 Salomé Strauch (Muséum National d'Histoire Naturelle) How and Why Describe a Musical Instrument? The Example of the Central African Harp
17:30 Sylvie Le Bomin (Muséum National d'Histoire Naturelle) Studying the Diversity of Central African Harps by the Shape of the Soundbox, the Number of Strings and the Carvings
18:00 Rémy Jadinon (Africa Museum in Tervuren) Experiment with the Harp Scalar Systems: The Example of the Adungu Harp in Uganda
VE07 Means of music education and learning (CHAIR: David A. McDonald)
17:00 José A. Curbelo (Pelotas Federal University and University of Aveiro, INET-md) and Danilo Kuhn (Pelotas Federal University) Socialization of Sound Archives and Ethnomusicological Education in the Contemporary Sociotechnological Context
17:30 Ziyad Marcus (University of Alberta) Teaching/Learning Arab Music in the Present-Day: Muwashshahat as the Basis for an Intersectional Culturally Sustaining Pedagogy
VE08 INDIGENOUS spirituality and resistance (CHAIR: Helena Simonett)
17:00 Ignacio Soto-Silva (Universidad de Los Lagos) Depicting Indigenous Resistance in Music: Trutruka Playing as a Representation of Mapuche Resistance in Popular Music
17:30 Silva-Zurita, Javier A. (Universidad de Los Lagos)  Representing Indigenous Spirituality in Popular Music: The Case of the Mapuche People in Anklaje’s Music
VF01 ictm meeting (chair: Svanibor Pettan)
18:45   16th Assembly of ICTM National and Regional Representatives
18:30 Workshop: Indigenous musics of Japan, Amami Island, Ainu — Marin Naruse and Utae Ehara. Translation/facilitation by Patrick Savage.
21:00 Evening concert: Galandum Galundaina — Traditional music ensemble from Miranda do Douro, northeastern Portugal

Day VI: Tuesday, 26 July 2022

VIA01 SUSTAINABILITY of performance practices II (chair: Alexander Cannon)
09:00 Patrick E. Savage (Keio University), Elizabeth Margulis (Princeton University), Hideo Daikoku (Keio University), Salwa Castelo-Branco (NOVA FCSH, INET-md) and Florence Nweke (University of Lagos) Building Sustainable Global Collaborative Networks: Recommendations from Music Studies and the Social Sciences
09:30 David Harnish (University of San Diego) Between Sustainability and the "Classical": Positions of Wayang Sasak, the Shadowplay of Lombok, Indonesia
10:00 Henry Spiller (University of California, Davis) Lessons in the Sustainable Development from the Sundanese Performing Arts
VIA02 Music as cultural diplomacy (chair: LEE WATKINS)
09:00 Linda Cimardi (Independent Researcher) Cosmopolitanism and “Cultural Diplomacy” in the Music Career of a Ugandan Singer
09:30 Sofia Vieira Lopes and Isabel Campêlo (NOVA FCSH, INET-md) Are You Unwrapping that CD? – Music and Communities of Meaning Making in the Eurovision Song Contest
10:00 Megan M. Meyers (Independent Researcher) Jihadists to Rappers: Exploring Rap in Mozambique as an Alternate Means of Creative Communication
VIA03 Music, Mind, Body (chair: Bernd Brabec de Mori)
09:00 Rebecca Sager (Florida Agricultural & Mechanical University) Musical Experiences of the Oneness of Being: How Can Transcendent Experiences through Music Motivate Environmental Action?
09:30 Cecília Teixeira (ULisboa FMH, INET-md) The Concept of “Body-world” as a Relational Ecological Process: A Performance Manifesto
10:00 Wong Siao Ern (Independent Researcher) "A Biological Mother, But I Never Met her Before": An Interpretative Phenomenological Analysis of the Experience of Embodying Jazz Groove
VIA04 Vernacular music pedagogies (chair: TBA) 
09:00 Yin Xiang (Sichuan Conservatory of Music) “Cross-boundary”: Music-learning and Music-making of the Wind-and-Percussion Band Musicians in Hailufeng Area, China
09:30 Naomi Faik-Simet (Institute of Papua New Guinea Studies) Exploring Tena Buais' Pedagogy for Teaching and Learning Creativity among the Tolai of Papua New Guinea
10:00 Olaolu Lawal (Norwegian University of Science and Technology) Yoruba Folksongs: Prospects for Today through Yesterday
VIA05 Social life of musical instruments III (chair: Cassandre Balosso-Bardin)
09:00 Chen Ying Hsien (University of Helsinki) Finnish Kantele Enthusiasm in Hokkaido: A Socio-cultural Perspective
09:30 Stefania Spiri (Ionian University of Corfu) “First We Grieve and then We Dance”: The Tradition of Moirologia in Panegyria of Epirus, Greece
VIA06 Film discussions II (chair: Yoshitaka Terada)
09:00 Charity Marsh (University of Regina) I'm Gonna Play Loud: Girls Rock Regina and the Ripple Effect
09:30 Andrej Kocan (NOVA FCSH,  INET-md) Nixi Pae Chants of the Peruvian Huni Kuin
10:00 Fernando Palacios Mateos (Pontificia Universidad Católica de Ecuador) What Moves Us? Conversations with Ethnomusicologists
VIA07 Perspectives on music theory (chair: Victor A. Stoichita) 
09:00 Michèle Castellengo and Susanne Fürniss (Centre National de la Recherche Scientifique) New Perspectives on the Study of Musical Scales
09:30 Minako Waseda (Kunitachi College of Music) Japanese Self-representation through Music Theory and its Reception in Late 19th Century Europe: Some Findings from the  Intersection of Investigations by Alexander John Ellis and Shūji Isawa
10:00 Takahiro Aoyagi (Gifu University) Fictitious Rhythm and Rice Connection: Examining the Theory of Duple Meter in Japanese Ethnomusicology
VIA08 * INTERGENERATIONAL TRANSMISSION AND RE-IMAGINING ARCHIVES IN INDIGENOUS AUSTRALIA (CHAIR: SALLY TRELOYN)
09:00 Jodie Kell, Enid Gallagher, and Yamuna Oldfield (University of Sydney) Learning from the Ancestors: Warlpiri Women’s Digital Learning Space
09:30 Sally Treloyn, Rona Charles, and Pete O'Connor (University of Melbourne) Holding Junba: Archives and Design of a Database to Support the Revitalisation of a Kimberley Dance-song Genre
10:00 Payi Linda Ford, Emily Ford, and Chloe Ford (University of Sydney) New Ways for Old Ceremony: Applying Ceremonial Knowledge Frameworks to Archiving Songs from the Daly Region, Australia
VIA09 DECOLONIAL PRACTICES AND SOUND ARCHIVES II(CHAIR: MARCO ROQUE DE FREITAS) 
09:00 Florian Carl (University of Cape Coast) Listening to the Colonial Archive
09:30 Marilio Wane (NOVA FCSH,  INET-md) Restitution of Mozambican Cultural Heritage through Colonial Institutional Memory 
10:00 Orlando Fernão (University of Aveiro,  INET-md) The Forgotten Expedition – The Role of the Sound Archives in the Restoration of Memory and Autochthonous Cultural Practices: The Case of Günther Spannaus and Kurt Stülpner Recordings in Mozambique, 1931
VIA10 DANCE INDUSTRIES (CHAIR: Ann David)
09:00 Amritha Sruthi Radhakrishnan (Jawaharlal Nehru University) An Archival Promise of an Absent Industry: The (Im)Possibilities of Dance in Post-independent India
09:30 Mark E. Perry (Oklahoma State University) The Sardanova and the Nostalgic Perception of the Sardana
10:00 Kathryn Alexander (University of Arizona) Werking the West: LGBTQ Country Western Dance Imaginaries
10:30—11:00 Morning coffee break
VIB01 Music and cultural rights III (chair: Wei-Ya Lin) 
11:00 Chia-An (Victor) Tung (University of Toronto) “Siraya, Where Did You Go?”: Negotiating, Contextualizing, and Revitalizing Sirayan Activism in Formosa
11:30 Teoh Yang Ming (National Taitung University) Ancient Tunes of the Indigenous People and their Social Context in Contemporary Taiwan
12:00 Luo Ai Mei (Research Institute for the Humanities and Social Sciences) Musical Creativity and Cultural Rights in Taiwanese Hakkapop
12:30 Andrew Kagumba (Memorial University of Newfoundland) Music, Indigenous Tourism, and Cultural Rights Discourse in Uganda: The Case of the Batwa Trail
VIB02 Music and coexistence in refugees' experiences (chair: Marko Koelbl) 
11:00 Andrea Emberly and Kate Reid (York University) Singing My Story: Songwriting, Recording, and Community-based Music Making with Refugee Children in Canada
11:30 Alix Didier Sarrouy (NOVA FCSH, INET-md) Music Education as an Inclusive Tool for Underage Refugees in Europe
12:00 Andrea Kammermann, Suse Petersen and Dominic Zimmermann (Lucerne University of Applied Sciences and Arts) Empowerment through Embodied Musicking Practices: Opportunities for and Limitations of Cultural Participation for Young Refugees
12:30 Melissa J. Scott (University of California, Berkeley) On the Musical Legibility of Suffering
VIB03 Multicultural American Connections (chair: Anne K. Rasmussen)
11:00 Ofer Gazit (Tel Aviv University) Praying for Africa: Chanting Jazz in the Civil Rights Era
11:30 Supeena Insee Adler (University of California, Los Angeles) Thai Performing Arts and Community in Southern California
12:00 Nicola Scaldaferri (University of Milano) Music, Migration, and Mediated Memory: The "Uncle from America" as a Bridge between Rural Italy and New York (1930-1970)
12:30 Roozbeh Nafisi (University of Music and Performing Arts Vienna) The Santur-playing Iranian-Americans in Northern California
VIB04 Eco-songs (chair: Jennifer C. Post) 
11:00 Jenny Game (JMC Academy) The Song Remains the Same: First Nation Australians are Adapting Living Musical Culture in their Ongoing Protection of Country
11:30 Clare Suet Ching Chan (Universiti Pendidikan Sultan Idris) Mah Meri Songs of Social and Ecological Concerns in a Time of Environmental Degradation and Declining Community Solidarity
12:00 Abdullah Akat (Istanbul University State Conservatory) Ideology and Anthropocene in Black Sea Popular Music
12:30 Ukeme Akpan Udoh (Akpan University of Uyo) Ecomusicology, Localised Music Activism on Oil-related Environmental Pollutions and Politics in the Niger Delta of Nigeria

VIB05 Institutional Contexts for Musical Transmission (chair: David Harnish) 
11:00 Kayla Rush (Dublin City University) Fees-based Rock Schools as Sites of Cultural Transmission
11:30 Eric Debrah Otchere (University of Cape Coast) "Context is Overrated": The Classroom as Viable Ground for Sustaining Musical Cultures in Africa
12:00 Yuxin Mei (University of North Texas) We Teach what We Should: A Systematic Framework for Teaching Chinese Ensemble in US World Music Programs
12:30 J. Lawrence Witzleben (University of Maryland) World Musics in the Academy: Tricultural Reflections
VIB06 MUSIC AND STATE POLITICS (chair: Ricardo D. Trimillos) 
11:00 Grijda Spiri (University of California, Santa Cruz) “Stop! Your Lament Will Kill Us All”: Suppression of Laments and Oppression of Social Behavior under Albanian Communist Agenda
11:30 Hee-sun Kim (Kookmin University) Towards Cold War Cosmopolitanism: South Korea and “Free Asia” Musical Alliances in the 1950s
12:00 Andrew Weintraub (University of Pittsburgh) What’s in the Notes? Sounding Out the Music of LEKRA, 1950-1965
VIB07 Local Music and Dance Enterprises: Africa (chair: DANIEL AVORGBEDOR) 
11:00 Ellen Hebden (Kenyon College) Innovating through Beauty: Women’s Mobilities and the Expansion of Tufo in Mozambique
11:30 Solomon Gwerevende (Dublin City University) Ubuntu and Gutsaruzhinji-based Livelihoods Sustainability: Muchongoyo Musical Heritage Enterprises in Zimbabwe
12:00 Eric Koome Murianki (University of Florida) Activating Ancestral Music through Performance: A Case Study of the Amiiru Marimba Cultural Dancers of Kenya
VIB08 * DOING MUSIC ANALYSIS ACROSS CULTURAL CONTEXTS AND STYLES (CHAIR: LARA PEARSON and Charulatha Mani)
11:00 Lara Pearson (Max Planck Institute for Empirical Aesthetics) and Charulatha Mani (University of Queensland) Ornamentation across Musical Styles: Centralising a South Indian Performance Perspective
11:30 Samuel Horlor (Yunnan University) Proxemics and Analyzing Spatial Relationships in Chinese-language Pop Records
12:00 Richard Widdess (University of London, SOAS) Vocables and Melody in Hindustani Slow-ālāp Singing
12:30 Martin Scherzinger (New York University) African Music and the History of Time
VIB09 * COLLECTORS, ARCHIVES, AND USERS: DOCUMENTATION, PURPOSE, AND ACCESS IN ETHNOGRAPHIC ARCHIVAL REPOSITORIES (CHAIR: CATHERINE HIEBERT KERST) 
11:00 Eleanor Rodes (Independent Scholar) Eloise Hubbard Linscott: The "People's Collector"
11:30 Catherine Hiebert Kerst (Library of Congress) Sidney Robertson Cowell: WPA Folk Music Collector in 1930s California
12:00 Stephanie Smith (Smithsonian Center for Folklife and Cultural Heritage) Collector, Archivist, and Archives User: Autoethnography of an American Collector in Scotland and Folklife Archivist in the USA
12:30 Chris Wright (University of Aberdeen) Towards the Cultural Sustainability of Scots via the Kist o Riches
VIB10 * ROUNDTABLE—EMBODIED EPISTEMOLOGIES: CREATING REFUGES AGAINST COLONIALOCENE DISASTER THROUGH CONTRACOLONIAL PERFORMANCES (CHAIR: LUCRECIA RAQUEL GRECO)
11:00 Panellists Magy Ganiko (Utaki Art Center), Anani Dodji Sanouvi (Agama Fo Method), Daniela Botero Marulanda (Independent Researcher), Nora Barna (University of Art and Design Budapest)
VIC01 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: gerda lechleitner and susana sardo) 
13:00   Historical Sources
VIC02 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: catherine foley)
13:00   Ethnochoreology
VIC03 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: Jana Ambrózová) 
13:00   Music and Dance of the Slavic World
13:45 Lunchtime concert: Finka pé — Cape Verdian Batuque Ensemble, Amadora, Lisbon
VID01 Listening Ecologically (chair: NICOLA SCALDAFERRI) 
14:30 Tina K. Ramnarine (Royal Holloway, University of London) The Co-listening with Trees in Pear Wood Project: Reflections on Planetary Health
15:00 Jennifer C. Post (University of Arizona) Soundscapes and Sonic Practices in Eco-ethnomusicological Research
15:30 Tyler Yamin (University of California Los Angeles) Listening for "Gharmony" at the Gibbon Conservation Center: Acoustemological Politics of an Endangered Species Breeding Program
16:00 Nicola Renzi (Università di Bologna) "What Will the Spirits Tell Us about the Events to Come?" Mapping the Environmental Crisis on a Sami Noaidi Drum
VID02 Expressive Culture Industries in Portugal (chair: Pedro Nunes)
14:30 Pedro Moreira (University of Minho, University of Évora, INET-md) Radio, Nation and the Broadcasting of Traditional Music in Portugal during the 1930s and 1940s
15:00 Olga Kakosimou (Greek Ministry of Education and Religious Affairs) Performing Fado in Contemporary Lisbon: Tradition, Music Industry and Current Aesthetic Dialogues 
15:30 Jéssica Rossas (NOVA FCSH, INET-md) Characterization of the Iberian Festival-Goer in APORFEST
VID03 Re-placing music and dance during the pandemic (chair: Hee-Sun Kim)
14:30 Jocelyn Clark (Pai Chai University) Gugak in the Metaverse: Korean Music after COVID-19
15:00 Jing Xia (University of Arizona) Music for the Lock Down City: Bonding People Together through Music in Wuhan during the COVID-19 Crisis
15:30 Katherine Brucher (De Paul University) Public Spaces and Musical Performances during the COVID-19 Pandemic
VID04 Rethinking Methods and epistemologies (chair: BRETT PYPER)
14:30 Maria João Albuquerque (NOVA FCSH, INET-md) The Portuguese Musical Historical Heritage: A Methodological Approach for its Knowledge
15:00 Alexander M. Cannon (University of Birmingham) Listening to Music beyond Music Studies: Some Critiques for “Culture” in Development Theory
15:30 Brigitta Scarfe (Edith Cowan University) Choir as Method: Trust, Reciprocity and Response-ability in Remote Western Australia
16:00 Dario Ranocchiari (University of Granada, INET-md) Videomusiking Al Andalus
VID05 Film discussions III (chair: michael b. macdonald)
14:30 Mizuki Furusawa (Graduate University for Advanced Studies, SOKENDAI) There is No Sound of Kane Gong Here this Year Again: Record of 2021 Japanese Gong Ensemble in Kitashida, Saga Prefecture
15:00 Rui Vilela (University of Aveiro, INET-md; University of Amsterdam) Anticolonial Quotations, Edited
15:30 Elina Seye (University of Helsinki) In a Lion’s Clothes
VID06 Historical ethnomusicology (chair: Ulrich Morgenstern) 
14:30 Margaret E. Walker (Queen's University) Historical Ethnomusicology Meets Global History of Music: (Inter)Disciplinary Dialogue
15:00 Malik Sharif (University of Music and Performing Arts Vienna) Guido Adler and Comparative Musicology
15:30 Guilhermina  Santos (University of São Paulo) The Musicking Journalist: Approximations between Christopher Small and Mário de Andrade
16:00 Sayumi Kamata (Tokyo National Research Institute for Cultural Properties) Who Performed with Whom? The Unknown Network of Kabuki Musicians in Meiji-period Japan
VID07 * SOUND, DANCE, HEALTH AND WELLBEING: OPENING AND CLOSING PHYSICAL AND SOCIAL BODIES (CHAIR: FILIPPO BONINI BARALDI) 
14:30 Filippo Bonini Baraldi (NOVA FCSH, INET-md) Envy and Corporeal Closure in Maracatu de Baque Solto Carnival Performances (Brazil)
15:00 Giorgio Scalici (NOVA FCSH,  INET-md) We Dance to See Better: Music as a Key to Access the Spiritual and Emotional Plane of Wana People (Indonesia)
15:30 Bernd Brabec de Mori (Universität Innsbruck) Opening and Closure in Amazonian Indigenous Musical Health Concepts: Bodily and Social Orifices
16:00    
VID08 * MINORITY STUDIES AND THE CATEGORY OF CLASS: INSIGHTS FROM VIENNA (CHAIR: URSULA HEMETEK) 
14:30 Marko Kölbl (University of Music and Performing Arts Vienna) Class Difference and Ethnographic Fieldwork in Asylum-related Music and Dance Research
15:00 Anja Brunner (University of Music and Performing Arts Vienna) Syrian Musicians in Vienna: The Complexity of Class in Urban Musical Life
15:30 Ioannis Christidis (University of Music and Performing Arts Vienna) Syrian Dabke in Vienna – Examining the Relationship between Popular Music and Social Class among Syrian Migrants in Vienna
16:00 Jasemin Khaleli (University of Music and Performing Arts Vienna) Sounding Out a Classed Field: Municipal Housing in Vienna
VID09 IRISH MUSIC INDUSTRIES (CHAIR: JOHN O’FLYNN) 
14:30 Anna Falkenau (National University of Ireland) “It Was in the Air”: Micro and Macro Flows in the Changing Soundscape of Irish Traditional Music, 1961-1981
15:00 Pamela Cotter (University of Limerick) From Bid to Completion: An Exploration of the Organisational Processes of Fleadh Cheoil na hÉireann
15:30 Daithí Kearney (Dundalk Institute of Technology) and Susan Motherway (Munster Technological University) Where the Local is Global: A Review of Siamsa Tíre’s Strategy for Sustaining Living Arts Communities in Rural Ireland
16:00 Adrian Scahill (Maynooth University) New Irish Folk Music: Noise, Resilience and Resistance
16:30—17:00 Afternoon coffee break
VIE01 Plenary: Music, research and War at home  (chair: Svanibor Pettan) 
17:00 Panellists

Olha Kolomyyets (Ukraine), Ahmad Sarmast (Afghanistan), Scheherazade Hassan (Iraq), Lasanthi Manaranjanie Kalinga Dona (Sri Lanka), and Svanibor Pettan (Slovenia)

18:30 Workshop: Traditional Dances from Portugal — Professor Margarida Moura. University of Lisbon, Faculty of Human Motricity and INET-md
21:00 Evening concert: Pedro Mestre and the Rancho de Cantadores de Aldeia Nova de São Bento — Multipart singing and viola campaniça (traditional guitar), Alentejo, southern Portugal

Day VII: Wednesday, 27 July 2022

VIIA01 Bi-plenary: * Roundtable—(Arts)Practice-Based Research in the Post-Colonial Era: A Roundtable about Ethics, Aesthetics and Politics 
09:00 Panellists Arno Böhler (University of Vienna) and Susanne Granzer (University of Music and Performing Arts Vienna), Wei-Ya Lin (University of Music and Performing Arts Vienna), and Johannes Kretz (University of Music and Performing Arts Vienna)
VIIA02 BI-PLENARY: GLOBAL HEALTH AND CLIMATE CRISES (CHAIR: TINA K. RAMNARINE)
09:00 Catherine Ingram (University of Sydney) and Mary Mamour (Sydney Conservatorium of Music) The Online Kudung (Pigeon) Dance Challenge and Dance Video Sharing within the South Sudanese Australian Community
09:30 Olusegun Stephen Titus (Obafemi Awolowo University) Foyeke Ajangila and Nneka Egbonu: Female Musicians and Activists for Environmental Justice and Sustainability in Nigeria
10:00 Jacqueline Dreessens (University of Limerick) Dancing in the Echelons: A Reference Point for Finding Heritage in a Mangrove Ecosystem
10:30—11:00 Morning coffee break
VIIB01 Women's rights and inequalities I (chair: MAREIA QUINTERO RIVERA) 
11:00 Iva Nenić (University of arts in Belgrade) Claiming the World through Sound: Female Music Leaders from Independent Music Scenes in Serbia
11:30 Laura Jordan Gonzalez (Pontificia Universidad Católica de Valparaíso) Feminist Performance as Challenging Voice-body Regimentation
12:00 Ioanida Costache (Fulbright IIE) Listening to the Romnja: Roma Futurism and Roma Feminism
12:30 Rose Merin (Mahatma Gandhi University, Kerala) Negotiating or Subverting? Delving into the Discourses on Social Justice among Nangiarkoothu Performers
VIIB02 Challenges of Digital archives II (chair: Don Niles)
11:00 Giuseppe Sanfratello (University of Catania) Missing Digital Archives: A Case Study of the Multipart Singing Traditions in the Ionian Islands
11:30 Johannes Brusila (Åbo Akademi University) Renegotiating the Remix: A Case Study on the Archiving and Use of Archived Folk Music Material within the Swedish-speaking Minority

VIIB03 Pacific Island musics (chair: masaya shishikura)
11:00 Huang Wan (Shanghai Conservatory of Music) Sanlele "Jumping" on the Road of Glocalization: Sounds of Okinawa Tropical Champuru Culture and the World Youth Uchinanchu Festival
12:30 Qifang Hu (University of Texas at Austin) Island Song: Popular Music and Okinawan Identities
11:30 Brian Diettrich (Victoria University of Wellington) The Songs of Olap: Voicing Sovereign Trajectories across the Pacific Ocean
12:00 Ricardo D. Trimillos (University of Hawai'i at Mānoa) Island Loves and Landmarks: Songs from Hawaiʻi, Okinawa, and Sulu
VIIB04 Dance studies III (chair: Daniela Ivanova-Nyberg)
11:00 Aneta Krejčík Plšková (University of Pardubice) The Social and Cultural Function of Dance from 1918 until 1948 in Czech Lands
11:30 Sanja Ranković and Mirjana Zakić (University of Arts in Belgrade) Women's Leadership in Professional Ensembles of Folk Dance and Song in Serbia 
12:00 Judith Olson (American Hungarian Folklore Centrum) Connected through Passion: Understanding the Diverse World Community of Hungarian Dance Enthusiasts
12:30 Sophie Coquelin (ULisboa FMH, INET-md) Between Azores, Brazil and North America: Chamarritas Dances and Azorean Identity
VIIB05 African Diasporic Musics (chair: Martin Scherzinger) 
11:00 Alcides Lopes (Federal University of Pernambuco) On Halyards and Halters: The Resilient Forms of Tradition in the African Transnational Diaspora in Lisbon, Portugal
11:30 Ikbal Hamzaoui (Institut Supérieur de Musique de Tunis) Mexican Son Jarocho and Tunisian Stambeli as a Case of Connection between the Mediterranean and the Atlantic
12:00 Yassine Ayari (Sorbonne University) Music of Black Communities in Qatar
VIIB06 Film discussions IV (chair: silvia bruni) 
11:00 Cassio Nobre (Couraça Criações Culturais) Afro-Atlantic Legacies
11:30 Yuri Prado (University of São Paulo) Cosmas and Damian's Caruru and its Resignification in a Context of Migration
12:00 Sashar Zarif (York University) Lazgi Transformation Project: Creating Living Steps out of Ancient Echos
VIIB07 Vernacular Music Markets (chair: MARTIN RINGSMUT) 
11:00 Ulrich Morgenstern (University of Music and Performing Arts Vienna) Factories, Business, and Industries as Negative Symbols in the Romantic Folk Music Discourse and Beyond
11:30 Ying-fen Wang (National Taiwan University) From Periphery to Center: Gramophone Industry and Vernacular Musical Genres in Colonial Taiwan
12:00 Li Xinyang (Central Conservatory of Music) Industrial Strategy of Traditional Music from the Perspective of Applied Ethnomusicology: A Case Study of Guizhou, China
12:30 Teja Turk (Research Center of the Slovenian Academy of Sciences and Arts, ZRC SAZU) Traditional Slovenian Dance Music in the Music Industry: The Process of Recording, Production, and Distribution in the First Half of the 20th Century
VIIB08 * Aspects of action – representations and discussions of performative research within “Mapping Africa’s Musical Identities” (chair: Boudina McConnachie) 
11:00 Boudina McConnachie (Rhodes University) Relying on Collaboration and Making Music: Developing an Accessible African Musical Arts Curriculum in South Africa
11:30 Moses Nii-Dortey (University of Ghana) Safeguarding Ghana’s Operatic Tradition: A Performance-based Artistic Research through Serendipity and Artistic Reconstruction
12:00 Rick Deja (University of Cape Town) Performance-based Research amongst Afro-Jazz Musicians in Malawi and South Africa: Towards a Dialogic Methodology
12:30 Joshua A. Amuah (University of Ghana) Changing Trends in Choral Music Composition and Performance Practices in Contemporary Ghana
VIIB09 * ROUNDTABLE— Gender at the Academic Play: Unfolding Research and Pedagogical Experiences From Embodied Latin American Female Voices (CHAIR: Colectiva Translatina) 
11:00 Panellists Beatriz Herrera Corado (MULTÍLOGOS), Silvia Citro (Universidad de Buenos Aires, CONICET) and Soledad Torres Agüero (Universidad de Buenos Aires, CONICET), Adil Podhajcer (Universidad de Buenos Aires) and Judith López Uruchi (Universidad Mayor de San Andrés)
VIIB10 RITUAL- AND FAITH-CONNECTED COMMUNITIES (CHAIR: Sarah Weiss) 
11:00 Georgia Curran (University of Sydney) Ceremonial Trade Networks across Central Australia: Some Warlpiri Perspectives
11:30 Roberta R. King (Fuller Theological Seminary) On Migration with the Maasai: Singing and Dancing Their New Faith across Borders and Channels
12:00 Inbar Shifrin (Hebrew University of Jerusalem) Reform Judaism across the Atlantic: Liturgical Music in Flux
12:30 Chow Ow Wei and Connie Lim Keh Nie (Universiti Putra Malaysia & Universiti Malaysia Sarawak) Religious Music in the Dialogue: Inter-religious Encounters of People Engaged with Buddhism and Christianity in Malaysia
VIIC01   ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: marko koelbl)
13:00   Music, Gender, and Sexuality
VIIC02 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: irene markoff and marcia ostashewsi) 
13:00   Sacred and Spiritual Sounds and Practices
VIIC03 ICTM STUDY GROUP BUSINESS MEETING (chair: svanibor pettan)
13:00   Music and Minorities
13:45 Lunchtime concert: Água de Beber — Instrumental Ensemble INET-md, NOVA University of Lisbon
VIID01 Women's rights and inequalities II (chair: Marie Agatha Ozah) 
14:30 Giorgia Pinzauti (Independent Researcher) Un Violador en Tu Camino: A Trans-collective Feminist Performance from Chile. A Musical Protest against Gender Oppression
15:00 Felicia O. Ezeugwu (University of Nigeria Nsukka) Musical Representation of Sexual Harassment and Rape of Women in Opi – An Igbo Community in Southeastern Nigeria
15:30 Joseph Kunnuji (University of Cape Town)                  Gangbe: Ogu Married Women’s Musical Genre as a Coping Strategy for Female Marginality in Badagry, Lagos State, Nigeria
16:00 Glory Nnenna Nnam (Nigerian Joint Admissions and Matriculation Board) Let our Women Dance: Challenging the Cultural Stereotype on Égwú Ígēdè
VIID02 Religiopolitics, perspectivism and coexistence (chair: henry spiller) 
14:30 Iljung Kim (University of British Columbia) Dancing of Buddhist Priests: A Study of Gender Roles in Sasipgujae Rituals
15:00 Moisés Rafael (NOVA FCSH,  INET-md) Dance and Resilience at Mass in Kawanga
15:30 Teresita D. Lozano (University of Texas Rio Grande Valley) Ghost Smuggling Ballads and the Holy Coyote: Immigration Religiopolitics on the U.S.-Mexico Border
16:00 Ubochi Stella Igbokwe (University of Colorado, Boulder)

Òkùkù Nwàamadī̠: Ritual Symbolism and Musical Arts among the People of Ndoki

VIID03 The singing voice (chair: Maria de São José Côrte-Real) 
14:30 Kristina Lomen (Slovak Academy of Science) Ornamented Singing in Slovak Folk Songs in Stara Pazova, Serbia
15:00 Carlos Balbino (Sorbonne University) Who Commands the Singing in Cuba in Alentejo, Portugal?
15:30 Maria José  Espírito Santo (NOVA FCSH, INET-md) It Has to be Veiled: Symbolic Representations of Voice in Fado
16:00 Alexandria Sultan von Bruseldorff (Azerbaijan National Conservatory) Landmark Research on Acoustical and Physiological Properties of Mugham Singers’ Vocal Apparatus
VIID04 music and religious belief (chair: GEORGIA CURRAN)
14:30 Francesca Cassio (Hofstra University) Singing the Scripture: The "Experiential Epistemology" of Sikh Liturgical Songs
15:00 Christian Friedrich Poske (The Highland Institute, Kohima) Drumming for the Goddess: The Ḍhāk Ensembles of Durga Puja in Kolkata
15:30 Eva (Yi) Yang (University of Rochester) Dongjing Music as Intangible Cultural Heritage: Legitimacy, Secularization, and the Development of a Religious Practice in Southwestern China
16:00 Alexander Rosenblatt (Zefat Academic College of Israel) Christian Music in the Pacific Northwest: Historical and Local Palette
VIID05 Representation through Audiovisual Media (chair: Antti-Ville KÄRJÄ)
14:30 Stacey Jocoy (Texas Tech University) Kagura Dance as a Ritual of Japanese Identity through Precarity in Kimi no Na wa and Kimetsu no yaiba
15:00 Fabio Dick (Julius-Maximilians-Universität Würzburg) Ethnomusicologists on/and the Internet
15:30 Subhashini Goda Venkataramani (University College Dublin) Making Bharatanatyam Online: Narratives of Representation and Religion
16:00 Lauryn Salazar (Texas Tech University) Issues of Musical Representation in Disney Pixar’s Coco
VIID06 Film discussions V (chair: andrej kocan)
14:30 Richard Wolf (Harvard University) Two Poets and a River
15:00 Terada Yoshitaka (National Museum of Ethnology) Revisiting Batulecaur after 34 Years: A Village of Musicians in Nepal
15:30 Zoe Sherinian (University of Oklahoma) Sakthi Vibrations
16:00 Andrew M. Murphy (A Tree With Roots Music) Born In Nepal – Traditions in Nepalese Music
VIID07 * ROUNDTABLE— MUSIC AS INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE: THE FIRST TWENTY YEARS (CHAIR: HUIB SCHIPPERS)
14:30 Panellists  Rebecca Dirksen (Indiana University), Xiao Mei (Shanghai Conservatory of Music), Anthony Seeger (University of California, Los Angeles), Huib Schippers (Griffith University)
VIID08 PRACTICES OF DANCE ARCHIVING (CHAIR: Daniel Tércio)
14:30 Daniela Ivanova-Nyberg (Bulgarian Cultural and Heritage Center of Seattle) Archives as Embodied Individual and Social Memory: Field Research among the American and Bulgarian Folk Dance Communities in the United States
15:00 Siri Mæland (Norwegian Centre for Traditional Music and Dance) Ideologies in the Folk Dance Archive Dissemination
15:30 Kathleen Spanos (University of Maryland) Dancing the Video Archive: Tracing Irish Dance Style and Repertoire in Archival Video
16:00 Urmimala Sarkar (Jawaharlal Nehru University) Presence and Representation: A Close Look at an Interartistic Archive of Dance and Visual Art
16:30—17:00 Afternoon coffee break
VIIE Closing Ceremony (chair: Svanibor Pettan)
17:00   Featuring a performance by Cramol Choir (Traditional multipart singing)